SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İspanya basınında yer alan haberlere göre Real Madrid Kulübü yetkilileri, 1955 yılından bu yana takımın efsanevi futbolcusu, teknik direktörü ve kulüp başkanı Santiago Bernabeu’nun adıyla anılan stada sponsor arayışına başladı.

Stadın adının değişmeyeceğini vurgulayan kulüp yönetimi, Santiago Bernabeu’nun yanına bir marka koyup, pazarlama gelirini artırmaya yönelik bir çalışma başlattı. 2007 yılından bu yana Avrupa Futbol Federasyonları Birliği’nin (UEFA) elit statları arasında yer alan Santiago Bernabeu’nun, yeniden yapılanma projesi kapsamında kapasitesinin büyütülmesi ve yanına otel ile alışveriş merkezi yapılması planlanıyor. Halen stadın içerisinde 3 restoran, bir de alışveriş merkezi bulunuyor.

Santiago Bernabeu Stadı’nın bilet satışları, müze ve turistik turlardan yıllık 170 milyon avroluk geliri olduğu belirtiliyor. Yıllık 500 milyon avrodan fazla pazarlama geliriyle dünyanın en zengin kulübü olan Real Madrid, forma sponsorluğu için gelecek sezondan itibaren Emirates Havayolları ile anlaşmıştı.

Emirates ile sezon başına 27 milyon avrodan 5 yıllık anlaşma imzalayan Real Madrid, maçların canlı yayın haklarından yıllık 160 milyon avro elde ediyor.