SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), futbol sahalarında ırkçı eylemler yaşanması halinde küme düşürme, puan silme, turnuvalara katılamama ve en az 5 maç hak mahrumiyeti gibi ciddi yaptırımlar öngören yeni kuralları oybirliğiyle kabul etti.

Jeffrey Webb yönetimindeki yeni kurulan FIFA Irkçılık ve Ayrımcılıkla Mücadele Ekibi’nin ırkçılığa karşı aldığı taslak yaptırım kararları, Mauritius’ta düzenlenen 63. FIFA Kongresi’nde, bağlı federasyon üyelerinin onayı alınarak kabul edildi.

Yeni kurallara göre, taraftarının veya kulübün neden olduğu ciddi veya tekrar eden ırkçılık eylemi durumunda, takımların UEFA Şampiyonlar Ligi gibi önemli organizasyonlara katılması yasaklanacak.

Futbolcular veya yetkililerin ırkçı eylemde bulunduğu tespit edilirse de bu kişilere en az 5 maç hak mahrumiyeti cezası verilecek ve bu ceza süresince, sorumluların stada girmesine izin verilmeyecek.

FIFA’ya bağlı 209 federasyonun her birinin, bu kuralları kendi ülkelerinde de yürürlüğe sokması gerekiyor.

FIFA Başkanı Sepp Blatter, ırkçılıkla mücadeye karşı atılan bu yeni adımı değerlendirerek, “Artık birşeyler yapmaya başladık” ifadesini kullandı.

Yayınlanma Tarihi:17:29,