SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Abdullah Avcı, teknik ekibi Tayfun Korkut ve Okan Buruk ile A Milli Takım’ın Almanya kampını takip eden medya mensuplarıyla yemekli sohbet toplantısında bir araya geldi. ay-yıldızlı teknik adam, Letonya ile oynanan hazırlık maçındaki bir pozisyonu teknik ekip olarak tam 2,5 saat tartıştıklarını vurgulayarak, “karşılaşmada bazen savunma prensiplerini bırakıp mantık hatası yaptıklarını” ifade etti.

Borussia Dortmund’da forma giyen milli futbolcu Nuri Şahin’in burnundan ameliyat olduğu için kamptan ayrıldığını kaydeden Avcı, genç futbolcunun 4 gün hastanede kalacağını, ardından da sonraki 3 hafta dinleneceğini bildirdi.

“9 TAKIMDA TEKNİK DİREKTÖR YOK”

Trabzonspor’daki görevinden ayrılan teknik direktör Tolunay Kafkas’a “geçmiş olsun” telefonu açtığını dile getiren Avcı, ”Kendisiyle önümüzdeki günlerde görüşeceğiz. Tolunay’ın düşünceleri neler onu bilmiyorum. Türkiye’de futbolda uzun dönem planlama maalesef yapılamıyor. Türkiye’de ligin 9 takımında şu an için teknik adam yok, futbolun içinde var olan şeyler” diye konuştu.

“KAZANMAK ZORUNDAYIZ”

Abdullah Avcı, oyun anlamında iyi şeyler yapan bir takım olduklarına dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Sıralaman grupta buysa bu eleştiriler olacak ama Avrupa’dan bir futbolcuyu Milli Takıma aldığımda ya da almadığında eleştirililiyoruz, buna anlam veremiyorum. Bir dönem İbrahim Toraman ile medyada “boy polemiği” haberleri medyada yer almıştı. Biz boy polemiği yaşamadık ancak medya bu konuyu gündeme getirdi. Yapılan eleştirilerden her zaman dersler çıkarıyoruz ama saha dışına çıkılarak farklı senaryolar yazılıp, eleştiri yapılması doğru değil. Çocuklarım okula gidiyor. Bunlar oralarda konuşuluyor. Bu duruma üzüldüm. Sonuç almak çok önemli ve kazanmak zorunda olduğumuz maçlar var.”

U 20 Dünya Şampiyonası’nın çok önemli olduğunu belirten Avcı, FIFA’nın stadyumların doluluğuna çok önem verdiğini hatırlatarak, “taraftarlar statları doldurmalı” çağrısı yaptı.

Borussia Dortmund Teknik Direktörü Jürgen Klopp’un genç futbolcular hakkındaki açıklamasına atıfta bulunan teknik adam, ”Almanya Milli Takımı 2004 Avrupa Şampiyonasında çeyrek finale çıkamayınca kulüpler biraraya gelerek elit akademiyi kurdular. Bu sayede Bundesliga’da 17-18 yaşlarındaki genç futbolcular forma giyme şansına sahip oldu” şeklinde konuştu.

Genç teknik adam, Milli Takım kalecilerinin hatalarına ilişkin bir soru üzerine de ”Oyunu bir zincir olarak görmek gerekir; kaleye gelene kadar neler var… Sadece kaleciye yüklenmek doğru değil” cevabını verdi.

Dünya Şampiyonası grup eleme ilk maçında Hollanda’ya karşı iyi oynadıklarını belirten Abdullah Avcı, ”92. dakikaya kadar maça asıldık. Karşılığını alamadığımız bir maçtı” dedi.

VOLKAN VE SABRİ

Volkan ve Sabri’nin milli takıma çağrırarak bir araya getirme düşüncesinin olup olmadığının sorulması üzerine Avcı, şu değerlendirmeyi yaptı:

”Böyle bir düşüncem olmadı. Kulüplerin kendi içinde halletmesi gereken konular bunlar. Daha önce de Veysel ile Caner bu şekilde bir sorun çıkarmıştı bizim böyle düşüncelerimiz olmadı” ifadelerini kullandı. Galatasaray ve Fenerbahçeli futbolcular arasında herhangi bir sorun olmadığını aktaran Avcı, ”Aksine çok iyi bir ortam oluyor. Yemek sonralarında mesela hep beraberler. Hiçbir şekilde yansıması olmuyor yaşananların.”

Kendisinin istenmediği yönünde bir hissi olup olmadığının sorulması üzerine genç teknik adam, ”Destek alan bir teknik adamım. Bir oyuncu üzerinden çok eleştiri aldım. Sokaktaki çocuk bile bana bunu söylüyor. Öyle bir şey hissetmedim” diye konuştu.

Hamit Altıntop’un Macaristan maçı sonrası yaptığı açıklamalara da değinen Avcı, ”Hamit iyi niyetli, bakış açısı farklı olan bir oyuncu. Ne amaçla yaptığını bilmiyorum. Başarı varsa sahiplenilir. Yoksa savunmaya geçilir. Bugünkü anlayışta hakaret etmek ne getirir. Benim karakterimde bu yok. Zaten bana bunu yaptıramazlar” dedi.

İlk kez milli forma giyen futbolcuların gelecek için iyi bir resim oluşturduklarını belirten Abdullah Avcı, 14 Ağustos’ta Özbekistan’da Özbekistan Milli Takımıyla bir özel maç yapacaklarını sözlerine ekledi.

Milli Takım yardımcı antrenörü Okan Buruk ise maçlarda küfreden ya da olumsuz davranış sergileyen taraftar grubunun yaptıklarını genele mal etmemek gerektiğini belirtti.

Genç antrenör Tayfun Korkut ise pozisyon sıkıntısı yaşamayan bir milli takım olduğuna dikkati çekerek, Dünya Kupası finallerine gitmek için matematiksel olarak hala şanslarının bulunduğunu, önemli olanın da bu olduğunu kaydetti.

Yayınlanma Tarihi:22:07,