SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Lazio’yu çalıştırdığı ilk senesinde İtalya Kupası’nı kazandıran 49 yaşındaki Petkovic, İtalyan spor yazarları derneği ödülüne layık görüldüğü törende, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

2011-2012 sezonunun başında Samsunspor ile anlaşan ancak daha sonra sezon ortasında kırmızı-beyazlı takımla kötü gidişat nedeniyle vedalaşmak zorunda kalan, bugün ise İtalya’da ilk yılında üç büyük kupadan birini kazanma başarısı gösteren Vladimir Petkovic, elde ettiği başarısını, “Türkiye’de çok şey öğrendim. Orası bana çok şey kattı. Türkiye’ye ve Samsun’a teşekkür ederim. Orada da teknik heyetle gayet iyi iş çıkardık. Her kesim tarafından takdir ediliyordu ama hikayeler farklı gelişti. Farklı gelişen hikayenin bu kısmında, Lazio tarafında iyi bir başarı sağladık gerçekten takımımı tebrik ediyorum” şeklinde değerlendirdi.

Türk taraftarların son derece heyecanlı ve etkileyici olduğuna değinen başarılı teknik adam Petkoviç, “Geçen sezon 40 bin kadın ve çocuğun önünde oynadığım maçı da hatırlıyorum da gerçekten çok özeldi” dedi.

Vladimir Petkovic, İtalya’da dil konusunda şanslı olduğunu ancak aynı şeyin Türkiye için geçerli olmadığını belirterek, “İtalya’da bir şansım vardı, dilini biliyorum. Türkiye’de bir şanssızlığım vardı dilini bilmiyordum. Tercümanlarım vardı. Bu da kolay olmuyordu. 7-8 ayda 2-3 kez tercümanımız değişti. Tabii bu durum taraftarla yakınlaşmamızı zor hale getiriyordu, ondan daha öte iletişimde sıkıntı yaratıyordu” şeklinde konuştu.

Yeni sezonda Lazio’da kalıp kalmayacağıyla ilgili de mavi-beyazlıların teknik patronu, takım için bir sürü olanak olduğunu ancak bu projelerin sağlıklı olması gerektiğinin altını çizdi.