SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İki ayrı halter organizasyonunu katılan 18 sporcunun dopingli olduğu belirlendi.

Kayseri’de, 14-17 Mart tarihlerinde düzenlenen Türkiye Gençler Şampiyonası’na katılan 70 sporcudan alınan doping numuneleri Köln kentine gönderildi. Yapılan inceleme sonrası 9 sporcuda doping olduğu tespit edildi.

Denizli’de ise 25-28 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilen Türkiye Büyükler Ferdi Şampiyonası’nda 60 halterci mücadele etti. Alınan doping numesi sonrası 9 sporcuda dopinge rastlandı.

Şampiyonalarda dopingli çıkan sporcuların federasyon disiplin kuruluna sevk edileceği ve en az 1-2 yıl müsabakalardan men cezası alacağı öğrenildi.

Halter Federasyonu Başkanı Tamer Taşpınar, sporcuların beyinlerinden doping olgusunu silmeye çalıştıklarını belirterek, “Camiada ‘bu iş dopingsiz olmaz’ kanaati var. Bunu silmek zorundayız” dedi.

Sporcuları dopingsiz bu işin olacağına inandırmak için tüm güçleriyle çalıştıklarını anlatan Taşpınar, “Avrupa Şampiyonası’nda Ayşegül Çoban kızımız gümüş madalya kazandı. Kendisi o kadar temiz yüzlü bir sporcumuz ki kendisinden numune dahi almadılar. Peru’da yapılan Dünya Yıldızlar Şampiyonası’nda Muammer Şahin, 1 altın ve 1 bronz madalya kazandı. Demek ki bu iş doping olmadan da olabiliyor. Sporcularımızın kafasına bunu işlemek zorundayız” diye konuştu.