SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu (MHK), 2013-2014 sezonunda uygulamaya geçirilecek ilave yardımcı hakemlik (5. ve 6. hakem) sistemini, İstanbul’da düzenlediği seminerde tanıttı.

Grand Tarabya Otel’de yapılan İlave Yardımcı Hakemlik Semineri’ne MHK Başkanı Zekeriya Alp, TFF Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Zülfikaroğlu, UEFA Hakem Komitesi Üyesi ve MHK Eğitimcisi Jaap Uilenberg, UEFA Mentörü ve Eğitimcisi Jorn West Larsen, UEFA Yardımcı Hakem Eğitimcisi ve MHK Yardımcı Hakem Eğitim Danışmanı Giovanni Stevanato ile üst klasman hakemler ve yardımcı hakemler katıldı.

Seminerin açılış konuşmasını yapan MHK Başkanı Alp, güzel ve başarılı bir sezonu geride bıraktıklarını belirterek, “2012-2013 futbol sezonu tüm açık yürekliliğimle söyleyebilirim ki, bizler için başarılı geçti. Türk hakemliği bir önceki sezona göre başarı çıtasını yükseltti. Atama yaparken bizlerin, sahada karar verirken hakemlerin aldığı kararlar herkesi mutlu etmeyebilir. Hata dediğimiz olaylar sadece insani nedenlerden kaynaklanıyoru. Asla bir art niyet yoktur. Bu konuda vicdanlarımız rahat” diye konuştu.

Gelecek sezon devreye sokulacak ilave yardımcı hakemlik uygulamasının ilk kez 2008 yılında denendiğini hatırlatan Alp, şöyle devam etti:

“Orta hakem, iki yardımcı ile dördüncü hakemden oluşan sisteme, 5. ve 6. hakem diye tabir edilen uygulamaya olumlu ve olumsuz görüşler vardı. Bu uygulama 5 Haziran 2012’den itibaren oyun kitabına da eklendi. Önümüzdeki sezondan itibaren Spor Toto Süper Lig ve bazı kupa maçlarımız ile baraj maçlarında bu uygulamayı hayata geçireceğiz. İnanıyorum ki bu sistem hakemlerimizin maç performanslarını daha da artıracak. Ülke futbolunun marka değerine de katkı sağlayacak.”

Sezon içinde haksız yere çok fazla eleştirildiklerini belirten Alp, “MHK olarak tek gayemiz ülke sporuna hizmet etmek. Bunu yaparken futbolun tüm paydaşlarına ve basına ihtiyacımız var. Bizi eleştirirken bizim tarafımızdan da düşünün. Sağlıklı empati yapıldığında şiddet olayları sona erecektir” diyerek sözlerini tamamladı.

UILENBERG: “DAHA İYİ YÖNETİM VE KONTROL OLACAK”

UEFA Hakem Komitesi Üyesi ve MHK Eğitimcisi Uilenberg, hakemlere ilave yardımcı hakemlik uygulamasıyla ilgili teknik bilgiler verdi.

Sunum ve video eşliğinde hakemlere yeni sistemi anlatan Uilenberg, ilave yardımcı hakemlik uygulamasıyla ilgili şu noktalara dikkati çekti:

“Futbol sürekli değişiyor ama hakemlik aynı şekilde devam ediyordu. Buna yanıt olarak artık yardımcı hakemlere daha fazla sorumluluk yükledik. En önemli kararlar, ceza sahasının içinde alınan kararlardır. Oyuncular daha fazla profesyonelce davranarak ceza sahası içinde aldatma hareketleri yapabiliyor. Bunun için ceza sahasını gözlemleyen bir hakeme daha ihtiyaç oldu. İlave yardımcı hakemlikle gelen en önemli değişiklik noktası, artık daha iyi bir yönetim ve kontrol sağlamak olacak. Telsiz uygulaması devreye girecek. Kesinlikle ilave hakemler bayrak veya beden dili kullanmayacak. Sadece telsizle konuşma yapılacak. Yardımcı hakemler artık ofsayt kuralına daha fazla konsatre olacak ve hata oranları düşecek.”

İlave hakemin en önemli görevinin topun çizgiyi geçip geçmediğiyle ilgili karar vermesi olmadığını vurgulayan Hollandalı eğitmen, “İlave hakemin birinci önceliği ‘top çizigiyi geçti mi’ kararı vermek değil, ceza sahası içindeki hareketlerde orta hakeme yardımcı olmaktır. Tabii ki ‘top çizgiyi geçti mi geçmedi mi?’ tartışmalarına da yardımcı olacak. Bu uygulamanın en önemli avantajı, ceza sahasına yakın yerlerde hakem artık kararlarını daha rahat alacak” şeklinde konuştu.

SÜPER LİG’İN BÜTÜN MAÇLARINDA UYGULANACAK

Gelecek sezon devreye girecek ilave yardımcı hakemlik uygulaması, Spor Toto Süper Lig maçlarında, Ziraat Türkiye Kupası’nda grup aşamasından itibaren oynanacak karşılaşmalarda, ilk TFF Süper Kupa finalinde ve diğer liglerin bazı play-off müsabakalarında uygulanacak.

Maç sırasında orta hakemin sakatlanması durumunda sahaya ilave yardımcı hakem çıkacak. Dördüncü hakemler de artık yardımcı hakemlerden oluşacak.

Yayınlanma Tarihi:13:25,