SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

‘Çatlamış vazoya su konmaz’

G.Saray Kulübü’nde şampiyonluğun ertesinde gelen ‘istifa’ haberleri ‘Neler oluyor?’ sorusunu da beraberinde getirdi. Camia içinden çıkan farklı sesler ve gazetelerde yer alan haberler başkan Ünal Aysal’ın tepkisine neden oldu.

Güncellenme: 14:13, 27/05/2013
‘Çatlamış vazoya su konmaz’

Yöneticilerle sık sık görüşen Ünal Aysal, sitemlerini ise yakın arkadaşlarına anlatmayı tercih ediyor. Ünal Aysal'ın yakın çevresine “Yöneticilerin yaptırdıkları haberleri okuyunca gözlerime inanamıyorum. Borçlarımızı 350 milyon dolardan 250 milyon dolara indirdik. İndirmeye de devam ediyoruz. Bu takım son iki sezonda iki kez şampiyonluk yaşadı ve çeyrek finale kadar yükseldi. Ancak ben gazetelerde felaket senaryoları okuyorum” dediği öğrenildi.

Galatasaray başkanının arkadaşlarına söylediği bir cüme ise olağanüstü seçim kararının ardındaki gerçeği yansıtıyor: Yaptırılan bu haberler, yöneticilerin tutumu, duyduklarım birlikte iş yapamaz olduğumuzun en önemli göstergesi. Çatlamış vazonun içine su konmaz. Olağanüstü seçim kararıyla ne kadar doğru bir karar verdiğimi şimdi daha iyi anlıyorum.

PROSEDÜR DEĞİL REFORM

Tarih 14 Mayıs 2011'i gösterdiğinde Galatasaray için kırılma anlarından biri yaşanmıştı. Dibe vuran kulüp için aday gösterilen isim Ünal Aysal, başkanlığa seçilmiş ve çalıştığı ekiple 2 şampiyonluk yaşamıştı. Futbol takımının ligdeki 8.'likten Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek finale dönüşümü gibi yönetimde de farklı fikir ayrılıkları yaşanmaya başlandı. Yöneticiler başkanlığa seçtikleri Ünal Aysal'ı diğer başkanlar gibi çok kolay idare ve kontrol edebileceklerini düşündüler ancak karşılarında oldukça deneyimli, kuvvetli bir iş adamı ve yönetici buldular. Zaman geçtikçe başkan yönetimindeki isimleri tanıdı. Ve kafasında ilerleyen dönemlerde çalışıp çalışmayacağı isimleri belirlemeye başladı. Olağanüstü kongre kararı alarak 22 Haziran'daki seçime yeni listeyle aday olmaya karar verdi.

SEVGİSİZLİK ORTAMI

Ünal Aysal'ın düşüncesi; sarı-kırmızılı kulübün kurumsallaşmasını tamamlamak, kulübü Avrupa seviyesinde bir ekip haline getirmek. Açan içerideki sorunlar kulübün hedeflerine ayakbağı oluyor. Kongre kararının alınmasındaki önemli sebeplerden birini mevcut yöneticiler net bir şekilde dile getiriyor. Yönetim kurulundaki üyelerden bazıları yorgunluklarını öne sürdüler. Camiada görevi kendi isteğiyle bırakanlar için yapılan yorum ise, “Yönetim yeterli ve gerekliği birlikteliği sağlayamadı; sevgisizlik ortamı yönetim içerisinde hakim değil” şeklinde.

DÜRÜST’Ü SİLDİ!

G.Saray’da Ünal Aysal'ın başkan seçilmesi halinde yönetimde bulunmayacak isimlerden biri Ali Dürüst. Öyle ki Ali Dürüst “Aday olacak mısınız” sorularına “Aysal'ın karşısına başkan adayı olarak çıkmak istemiyorum” yanıtını veriyor. Yıllardır çeşitli kademelerde yöneticilik yapan ve son yönetimde ikinci başkan konumundaki Ali Dürüst'ün Aysal tarafından silinmesinin nedeni ise yönetim kurulunda, başkanın karşısında ve medyada “farklı şekillerde” konuşması.

YÖNETİME AKİL ADAM: ALP YALMAN

Aysal’ın yönetimine girmesi beklenen isimlerden biri Alp Yalman. 1990 yılında başkanlığa seçilen ve 1996'da koltuğu Faruk Süren'e devreden Yalman; 2 kez lig şampiyonluğu görmüştü. Galatasaray onun döneminde ilk kez Şampiyonlar Ligi'ne katılmıştı. Aysal'ın Yalman'ı yönetime alması, “Yeni yönetimin akil adamı Alp Yalman olacak” şeklinde yorumlanıyor.

REFİK ‘ARKAN’DAN KONUŞUYOR

Aysal'ı kızdıran en önemli hadiselerden biri Galatasaray'ın 6 Nisan'da TT Arena'da oynanan Mersin İdman Yurdu maçı öncesi yaşandı. Refik Arkan, maç öncesi soyunma odasına inerek Fatih Terim'in yanına gidip, “Başkan gelecek sezon seninle çalışmayı düşünmüyor. Üzerine sportif direktör getirecek” diyerek hocanın motivasyonunu düşürmüş ve durumdan psikolojik olarak etkilenmesini sağlamıştı. Aynı Terim maç içinde hakeme sinirlenerek tarihi bir ceza almış ve sezonu cezayla kapatmıştı. Arkan bu durum üzerine yönetim toplantısında “Terim sezonu tribünde tamamlayacak. Şampiyonluğu kaybederiz. Sezon sonu kovacağımıza şimdi kovalım” önerisini sunmuş ancak “veto”yemişti…

ŞOV YOK!

G.Saray Başkanı, sarı-kırmızılıların kupa kutlaması yaptığı Trabzonspor maçı öncesi tüm yöneticilere SMS atarak “Bir kişi dahi sahaya inmeyecek” dedi. Yöneticilerin şampiyonluk nedeniyle ön plana çıkmasını istemeyen Aysal'ın bu sözlerinin ardında sahadaki şampiyonlukta sporcuların hakkı olduğu ve yöneticilerin şov yapmaya yeltenmemesi yatıyor…

KİMLER GELECEK KİMLER GİDECEK?

Kulislerde şimdiden 22 Haziran'daki seçimlerin dedikodusu başlamış durumda… Yönetimde ağır toplardan kimlerin gideceği; kimlerin yönetime katılacağı merak konusu. İsimleri sık geçenler Ali Dürüst, Adnan Öztürk, Celal Gürcan, Refik Arkan, Abdürrahim Albayrak ve Ali Gürsoy. Yeni yönetimde ise İzzet Pinto, Galip Yorgancıoğlu, Murat Akdilek gibi isimlerin bulunması bekleniyor.

 

Yayınlanma Tarihi:09:37,