SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Zekeriya Alp, FIFA kokartlı Türk hakem Cüneyt Çakır’ın UEFA Şampiyonlar Ligi finalinde görevlendirilmemesine üzüldüğünü söyledi.

Grand Tarabya Otel’de düzenlenen İlave Yardımcı Hakem Semineri’ne verilen arada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Alp, Alman takımları Bayern Münih ile Borussia Dortmund arasında oynanan UEFA Şampiyonlar Ligi finalini Cüneyt Çakır’ın yönetmemesine şaşırdıklarını dile getirdi.

Alp, İtalyan hakem Nicola Rizzoli’nin Şampiyonlar Ligi finalinde görevlendirilmesini, beklentilerinin aksine bir atama olarak değerlendirerek, şunları ifade etti:

“Cüneyt Çakır’ın UEFA Şampiyonlar Ligi finalini yönetmesini bekliyorduk ve açıkçası çok ümitliydik. UEFA yetkilileriyle yaptığımız görüşmelerde bu sonucun çıkacağını düşünüyoduk. Maalesef olmadı. Cüneyt Çakır çok genç bir hakemimiz ve ilerisi açık. Ümit ediyorum ki 2014’te Brezilya’da düzenlenecek Dünya Kupası’nda iyi bir görev alacak ve güzel maçlar yönetecek.”

“FUTBOLCULAR HAKEMLERE KARŞI HAREKETLERİNE DİKKAT ETMELİ”

FIFA kokartlı hakemlerin yurt dışındaki maçlarda futbolculardan daha anlayış gördüğünü dile getiren Alp, bunun Türkiye’de tam tersi olduğunu savundu.

Türkiye’de futbolcuların hakemlere çok farklı davrandığını aktaran Alp, “Hakemlerimizin yurt dışında yönettiği maçlarda, futbolcular ile teknik adamların tutum ve davranışları Türkiye’den çok farklı. Türkiye’de bambaşka bir manzarayla karşı karşıya kalıyorsunuz. Ülkemizde de futbolcuların hakemlere yönelik hareketlerine dikkat etmeleri ve hakeme yardımcı olmaları gerekir. Türkiye’ye gelen yabancı oyuncuları da kendimize benzetiyoruz” diye konuştu.

“HER HAKEM HER MAÇA GİDECEK”

Eskiden kulüplerin bazı hakemleri maçlarına istemediğini ancak bunun kendi yönetimlerinde sona erdiğini aktaran Alp, “Artık eskisi gibi, ‘kulüplerin hakem beğenmesi’ durumu olmayacak. Amacımız her hakemin her maça gitmesini sağlamaktır. Önümüzdeki yıl da böyle geçecek. Yöneticilerin kendi taraftarlarını memnun etmek adına, ilk hareketleri hakemlere yönelik oluyor. Daha anlayışlı olmamız gerekiyor. Yöneticilerin hakemlere yönelik konuşmalarında daha dikkatli olmaları gerekir” şeklinde görüş belirtti.