SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“Başarı için istikrar şart. Büyük Kulüp'te bu var. TJK'da büyük bir bütçe söz konusu. Orada gruplaşmalar var. ‘O senin adamın, bu benim adamım' şeklinde… Bu yüzden başarılı olamadılar.”

Türkiye Jokey Kulübü ile Büyük Kulüp ülkemizin iki köklü derneği. Öyle ki kuruluşları Cumhuriyet öncesine kadar uzanıyor. İki kulübün dayanışması da takdire şayan. Bunun sonucu olarak da yarın “Büyük Kulüp Koşusu'' var. Büyük Kulüp Başkanı Duran Akbulut ile konuştuk. Büyük Kulüp'ü biraz anlatmak gerekirse, oldukça bohem bir havası var. Kapıdan içeri adım attığınız andan itibaren bunu hissediyorsunuz. Bir zamanlar hükümetlerin kurulup düşürüldüğü kulübe hakim olan “Elit'' havayı, her yerde soluyabiliyorsunuz. Başkan Akbulut ise oldukça karizmatik biri. 18 yıldır bu görevi sürdüren Başkan için “Çok şık'' da demek gerek. Sözü uzatmak yerine sorular ve yanıtlarla baş başa bırakalım sizi:

Daha önce ata bindiniz mi? – 2 defa bindim. İlki çocukluğumda ikincisi ise yıllar evvel Rusya'nın Soçi şehrinde… O anlar aklıma geldi. Çok güzel ve keyifliydi.

Çevrenizde at sahibi var mı?

– Kulüp üyelerimden çok at sahibi arkadaşım var. Yönetim Kurulu Üyelerimden Yasin Kadri Ekinci beyin onlarca atı, harası var. Hemşerilerimin de atları var.

At sevgisi sizin için ne ifade ediyor?

– Atları çok seviyorum. Yarıştıkları esnada ortaya çıkan o heyecan verici görüntü, o ambiyans çok büyüleyici. Churchill'in, “Atın dış yüzünde insanın iç yüzü için güzel bir şey vardır.'' diye bir sözü var. Atlar mükemmel varlıklar. Spor olarak at yarışları çok heyecan vereci bir dal.

1996 yılından bu yana Büyük Kulüp'e 9 kez başkan seçildiniz. TJK'da ise aynı dönemde 9 kez başkan değişti. Büyük Kulüp, hep istikrarın olduğu bir yer. TJK'da aynı istikrar ve başarının sağlanması için ne gibi bir öneride bulunursunuz?

– İstikrar, başarının en büyük sırrıdır. Kulüplerin bünyesini iyi tanımak gerekir. Aramızda çok kıymetli insanlar var. Ama buraya gelip de vakit ayırıp başkanlık yapamazlar. Çünkü ayıracak zamanları yoktur. Özel işimi ihmal edip, bu işe büyük bir sevdayla girdim. Üyelerim de beni hiç bırakmadılar. Hala “Aman başkan, bizi bırakma” diyorlar. Oradaki yapıyı tam olarak bilmiyorum ama, büyük bir bütçe var. TJK'da “O senin adamın bu benim adamım'' şeklinde gruplaşmalar var. Bu yüzden bir türlü başarılı olamadılar. Sürekli başkan değiştirdiler. Bu şekilde istikrarı yakalayamazsınız. Şimdiki başkan Serdal Adalı. Kendisini Beşiktaş'tan tanıyoruz. İyi bir arkadaşımız olduğunu biliyoruz.

Büyük Kulüp Koşusu yarın düzenlenecek

Türkiye kültür ve gelişiminin temel lokomotifi olan vagonlardan en önemlisinin pazar günü dayanışması söz konusu… Neler düşünüyorsunuz?

– Biz TJK'yı çok sosyal bir spor kulübü olarak görüyoruz. Burası da sosyal bir kulüptür. Bu koşuyu dostluk ve kardeşlik çerçevesinde gerçekleştiriyoruz. TJK Yönetimi'nden bize, Büyük Kulüp adına bir yarış düzenlemek istiyoruz diye teklif geldi. Bunu memnuniyetle kabul ettik. Yarışın olacağı gün üyelerimizle birlikte gemi ya da otobüs kiralayıp, heyecanla gidiyoruz. Orada Büyük Kulüp'e yakışır bir resepsiyon veriyoruz. Böylece iki kulüp arasında güzel bir kaynaşma yaşanıyor. Kupamızı da hazırladık. Gümüşten, özel bir kupa yaptırdık.

TJK'ya kardeş kulüp diyebilir miyiz?

– Şöyle söyleyeyim. Bizim Amerika'da, İngiltere'de ve Avrupa'nın hemen her tarafında aynı sosyallikte olan 14 tane kardeş kulübümüz var. Türkiye'de bir kardeş kulübümüz yok ama, TJK içerisinde bir çok üyemiz var. Dolayısıyla TJK'ya elbette kardeş kulüp diyebiliriz.

Aralarında Vehbi Koç'un da bulunduğu, 8 Büyük Kulüp üyesinin aynı zamanda TJK Başkanlığı da yapmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

– Büyük Kulüp üst düzey bir şekilde kurulmuş. Üyelerimiz arasında 600 eski parlamenter, 3 Başbakanlık yapmış isim var. 50-60'lı yıllarda hükümetler burada kurulurmuş. Kulübü bu kişiler idare ediyorlarmış. Topluluk olarak, hem ekonomik hem de kültür bakımından en üst düzey sivil toplum örgütüyüz. TJK'da son derece sosyal bir kulüp olduğu ve çatısı altında önemli kişiler bulundurduğu için orada da üyelerimiz bulunuyor.

İnsanlar Büyük Kulüp'e neden üye oluyor?

– Burası kültür  ve ekonomi bakımından büyük bir zümre. Çok yönlü bir kulübüz. Denizin ortasında 700 metrekarelik iskelemiz var. 1400 metrekarelik alanda SPA merkezimiz, yüzme havuzumuz, Türk hamamımız, saunamız, buhar odamız var. Tenis kotlarımız var. Her yıl turnuvalarımız oluyor.

Büyük Kulüp nasıl kuruldu?

– İngiliz, Fransız, Alman ve Rus Büyükelçileri, ‘Cercle d'Orient' ismiyle 1882'de kulübü kuruyorlar. Sonra Osmanlı'nın ileri gelenlerini de kaydediyorlar. Bu Cumhuriyet'in kuruluşuna kadar böyle devam ediyor. Cumhuriyetin kuruluşundan sonra artık başkanlık Türk üyelere geçiyor. 1930'lardan sonra ismi Cercle d'Orient ve Büyük Kulüp olarak yazılmaya başlanıyor. Ve günümüzde üye sayısı 7400'lere ulaşıyor.

Son mesajınız nedir?

– Bu tür aktiviteleri keşke her kulüp yapabilse… İnsanların birbiriyle kaynaşması çok önemlidir. Zamanımın çoğu insanlara hizmet etmekle geçiyor. Şu anda 300 üniversite öğrencisi okutuyoruz, hedefimiz 500. Depremde, afette yardımlarda bulunuyoruz. Hem eğitime hem de diğer kesimlere destek oluyoruz. Büyük Kulüp Koşusu'nda yarışacak atlarının ayaklarının düz basmasını diliyorum.

ERDEM ERGÜDEN / AMK

Yayınlanma Tarihi:14:30,