SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ünal Aysal’dan şok çıkış!

G.Saray’da başkanlık koltuğuna oturduktan sonra iki sezonda iki şampiyonluk yaşayan Ünal Aysal, sürekli önüne taş koymaya çalışanlardan bunaldı.

Güncellenme: 09:37, 24/05/2013
Ünal Aysal’dan şok çıkış!

Sarı-kırmızılılarda şampiyonlukla tamamlanan sezonun ardından görkemli kutlamalar, şehir şehir dolaşan kupa yerine yönetim içindeki derin çatlaklar konuşuluyor. G.Saray'ın yönetilmesiyle ilgili ‘devrim' niteliğinde kararları olan başkan Ünal Aysal, getirdiği her yeniliğe karşı camia içinden çatlak sesler yükselmesine kızdı. Aslan'ın patronu kulübe çağ atlatmaya çalıştığını ancak rakipler yerine sürekli içeriden önünün kesildiğinden şikayet etti ve yakın çevresine dert yandı. Aysal'ın “Ben G.Saray'ın en güçlü 10 kulüp arasına sokmaya çalışıyorum. Bu sadece futbol takımına yapılan transferlerle olmaz. A'dan Z'ye zihniyetinizi değiştirmeli, Avrupa'ya uyum sağlamalısınız. G.Saray çok büyük bir kulüp, gelişen bir kulüp. Artık eski adetlerle değil, yenilikçi şekilde idare edilmeli. Ancak her yenilikçi önerime camia içinden sert tepkiler, ağır eleştiriler geliyor. Değişime bu kadar kapalı mıyız? Gerekirse aday çıksın ben bırakayım” dediği öğrenildi.

İÇ DENETİMİ BİLE İSTEMEDİLER!

G.Saray’da özellikle Ünal Aysal'ın başkanlığa gelmesiyle birlikte hem camia içinden hem de profesyonellere yaptırılan ‘iç denetim' uygulaması büyük sorun oldu. Yıllardır sarı-kırmızılılarda kemikleşmiş düzeni radikal fikirleriyle değiştirmeye çalışan Aysal'ın ‘iç denetim' sistemine tepkiler dinmek bilmiyor. Bazı yöneticiler ve camia içinde bu yöneticilere yakınlığı olan isimler Aysal'a kapalı kapılar ardından sert eleştiriler yapıyor. Ve bu eleştiriler ‘yerin kulağı vardır' misali Ünal Aysal'a da gidiyor. Aysal'ın canını sıkan bu gelişmeler sonrası “Aday bulun, ben gideyim” söylemine karşı ise kendisine yakın isimler başkanı bu fikirden uzaklaştırmak için çaba harcıyor.

BAŞARI VAR HUZUR YOK

Cimbom’da Ünal Aysal'ın başkanlığında birçok başarı geldi. Takım iki sezon üst üste Süper Lig'de şampiyonluğa ulaşırken, F.Bahçe'yi yenerek Süper Kupa'yı kazandı. Aslan geride bıraktığımız sezonda da Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek finali gördü. Basketbolda ve voleybolda da ciddi atılım yapan G.Saray'ın bu saha içi başarıları, yönetimde ise aynı şekilde karşılık bulmadı. Sportif başarıya rağmen yönetim hep ‘çorba' gibiydi. Bu bölünmüşlükten sıkılan Ünal Aysal da kulübü profesyonellere emanet ederek doğru yapıyla G.Saray'ı daha yukarılara taşımayı hedefliyordu. Şimdi ya elini yeniden taşın altına koyacak ya da köşesine çekilecek.

‘ETRAFTA DOLAŞAN İSİMLER YOK’

Olağanüstü seçim kararı alan G.Saray Başkanı Ünal Aysal'ın kulislerde ve basında dolaşan birçok isme karşı da tepkili olduğu öğrenildi. Aysal'ın “Eğer başkanlığa devam edersem G.Saray'da bu yönetim anlayışı değişecek. Bir kere yönetim kadrosu bu kadar kalabalık olmayacak. Etrafta dolaşan isimleri de yönetimime almayacağım” dediği öğrenildi.

LORDLAR KARMASI GİBİ YÖNETİM

Ünal Aysal, 15 Haziran, çoğunluk toplanamaması halinde ise 22 Haziran'da olacak olağanüstü seçimde başkanlığını sürdürürse yönetiminde ciddi anlamda rotasyona gidecek. Mevcut isimlerden en fazla 2-3 kişiyle yola devam edecek. Karar aşamasında olan Aysal'ın “Çok farklı bir yönetim kurulu oluşturacağım. G.Saray artık kurumsallaşacak ve işinin ehli profesyoneller tarafından yönetilecek. Lordlar Kamarası gibi yönetim kuracağım” ifadelerini kullandığı belirtildi.

Raşit ALTUN / AMK