SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) Başkanı Sepp Blatter, Türkiye’nin üst düzey etkinlikler organize etmiş çok büyük bir ülke olduğunu belirterek, “20 Yaş Altı Dünya Kupası’na katılan her oyuncu, teknik adam ve görevlinin Türkiye’de olmaktan büyük zevk alacağına eminim” dedi.

FIFA’nın internet sitesinde, Türkiye’de, 21 Haziran-13 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek 20 Yaş Altı Dünya Kupası’na ilişkin açıklamalarda bulunan Blatter, Türkiye Futbol Federasyonunun bu organizasyon için çok iyi bir yerel yönetim kurduğunu söyledi.

Blatter, turnuva için kritik öneme sahip stadyumların altyapısı, antrenman tesisleri ve seyahat organizasyonu gibi konuların tamamen kontrol altında olduğunu belirterek, “Türkiye bundan önce de üst düzey etkinlikler organize etmiş bir ülke. Bu nedenle dünyanın dört bir yanından gelecek 23 takımın harika bir deneyim yaşayacağından eminiz” ifadesini kullandı.

“MAÇLARI KAÇIRMAYIN”

Türkiye için turnuvanın tanıtımı açısından eşsiz bir fırsat olduğunu ve dünyanın en iyi genç futbolcularını izlemek için futbolseverlerin stadyumları dolduracağınından emin olduğunu ifade eden Blatter, Türk futbolseverlere “maçları kaçırmayın” uyarısında bulundu.

Blatter, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la aybaşında yaptığı görüşmede, 2020 Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapmak için adaylığını açıklayan İstanbul’un FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası ile vitrine çıkacağını ve tüm dünyanın gözünün Türkiye’de olacağını dile getirdi.

FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nın düzenledikleri en eski ve önemli turnuvalardan biri olduğunu hatırlatan Blatter, Diego Maradona, Marco van Basten, Lionel Messi gibi birçok ünlü futbolcunun bu turnuvalarda parladığını hatırlattı.

“TÜRKİYE’DE OLMAKTAN BÜYÜK ZEVK ALINACAK”

Blatter, turnuvaya ev sahipliği yapacak 7 kentin de organizasyona ayrı bir hava katacağını belirterek, “Türkiye, zengin tarihi ile Avrupa ve Asya arasında köprü görevi gören çok büyük bir ülke. Turnuvaya katılan her oyuncu, teknik adam ve görevlinin Türkiye’de olmaktan büyük zevk alacağına eminim” şeklinde konuştu.

20 Yaş Altı Dünya Kupası’na Küba, El Salvador ve Yunanistan gibi takımların ilk kez katılacağını, Brezilya ve Arjantin gibi favori ülkelerin bu turnuvaya futboldaki rekabetin artması nedeniyle katılamadığını hatırlatan Blatter, futbolseverleri çok heyecanlı mücadelelerin beklediğini vurguladı.

UEFA Başkanı Blatter, Türkiye’deki futbolun geleceği için turnuvanın önemli bir fırsat teşkil ettiğini, ülkedeki futbolun kulüp takımları ve milli takımlar düzeyinde son on yılda elde ettiği başarılar ile üst noktada bulunduğunu ve bu organizasyon da Türkiye’nin 20 yaş altı takımının tarihi bir başarıya tanıklık edebileceği değerlendirmesinde bulundu.

Blatter, İstanbul’da oynanacak final maçını izlemek izlemek için sabırsızlandığını sözlerine ekledi.