SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beşiktaş ‘ Yeni Klopp’un peşinde!

BJK Nevzat Demir Tesisleri’nde kendisine tahsis edilen odaya yerleşen ve tesisleri gezen Özen’in ilk hedefi siyah-beyazlı takımın yeni teknik direktörünü belirlemek.

Güncellenme: 14:07, 24/05/2013
Beşiktaş ‘ Yeni Klopp’un peşinde!

Alman bir teknik adamı takımın başına geçirmeyi düşünen siyah-beyazlı kulüp, 2009'dan beri Mainz'ı çalıştıran 40 yaşındaki hocayı radarına aldı. Kara Kartal, Tuchel için tazminat ödemeye bile hazır.

Önder Özen, resmi imzayı atmasıyla birlikte çalışmalarına da başladı. BJK Nevzat Demir Tesisleri'nde kendisine tahsis edilen odaya yerleşen ve tesisleri gezen Özen'in ilk hedefi siyah-beyazlı takımın yeni teknik direktörünü belirlemek. Özen, imzayı atarken tarif ettiği gibi, “Ya başarılı olmuş ya da başarıya aç” bir hoca arıyor. Beşiktaş'ın gerek kadro gerek de kulüp dinamiklerine en iyi uyum sağlayabilecek ligin Bundesliga olduğunu düşünen Önder Özen, Almanya'dan isimler üzerinde duruyor. B.Münih'li Matthias Sammer, Hamburg'dan ayrılan Frank Arnesen, W.Bremen dönemini noktalayan Thomas Schaaf siyah-beyazlıların gündemine aldığı adaylardı. Alınan bilgilere göre ise Özen'in düşündüğü sürpriz bir isim daha var; Mainz'ın genç teknik adamı Thomas Tuchel.

Tam bir taktisyen

DÜŞÜK bütçeli Mainz'ın başına 2009'da henüz 2. ligdeyken geçen Tuchel, takımı önce Bundesliga'ya çıkardı ardından da adım adım üzerine koyarak 1. ligin saygı duyulan takımlarından biri haline getirdi. Maçlardaki taktik hamleleriyle kendine has bir üne kavuşan 40 yaşındaki çalıştırıcının Mainz'la 2015'e kadar sözleşmesi bulunuyor. Kariyerinde önemli bir başarı bulunmayan Tuchel, fiziksel görünüşü, genç yaşı ve de taktik anlayışı nedeniyle B.Dortmund mucizesinin mimarı Jürgen Klopp'a benzetiliyor ve Alman basınında sık sık ‘Yeni Klopp' tanımlaması yapılıyor. Daha önce Schelke, Tuchel'i istemiş ve bu nedenle Mainz ile araları açılmıştı. Siyah-beyazlılar ise Mainz kulübünün Tuchel için istediği tazminatın bir kısmını ödemeye hazır. Beşiktaş, önümüzdeki günlerde idari direktör Semih Usta'yı Almanya'ya göndererek son pürüzleri bitirmeyi planlıyor.

‘BAYERN’DE İSTİYORDU'

Alman futbolunun nabzını tutan spox.com internet sitesi editörü Fatih Demireli, Beşiktaş'ın Tnomas Tuchel hamlesine ilginç bir yorum getirdi. Demireli, “Thomas Tuchel, Almanya'nın en gözde teknik adamlarından biri. Bayern Münih'in Guardiola'dan önceki alternatiflerinden biriydi. Ama gelen tüm teklifleri geri çevirdi; ki buna Schalke, W.Bremen ve İngiliz kulüpleri dahil. Tuchel, Mainz'da devam etmeye niyetli” yorumunda bulundu.

Ersoy ÖZDEM/AMK

Yayınlanma Tarihi:09:38,