SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İnsancıl tekme!

23 Mayıs 2013

Bu sezonun son maç yazısı bu; ne taktiksel ne de seyir olarak değişik bir şey yok. 90 dakikanın ötesini konuşmak gerekiyor bu son maç yazısında. Sadri Şener, Şenol Güneş ve Zokora… Trabzonspor'un “kupa” için uyguladıkları yanlış politika ve saldırganlığın kulübe zarar vermesindeki üç isim… Yanlış yönlendirilen öfkenin ne denli yıkıcı bir tehdit olduğunu kanıtlarcasına sezon boyu bütün taktiklerini medya önünde anti Fenerbahçe üzerine kurdular ve işkence gibi bir sene geçirdiler. Şenol Güneş ayrıldı, Sadri Şener çekilmek üzere ama Zokora dün yine sahadaydı. Emre'yle yaşadığı “kan davası” uğruna “topaymış gibi” vurduğu tekmelere yenisini ekledi. Ve bir “insanın” göğüs kafesine vurulan bu tekmeler kimilerince haklı görülüyor. O zaman şöyle bakalım; “ırkçılık ve ayrımcılığa” isyan eden bilinçlerin, insancıllığı temel alıyor olması ve her türlü intikam duygusuna karşı durması gerekir. Ama yok, konu üzüm toplamak değil de bağcıyı dövmekse bu yaklaşımın sonu da Hitler Almanyası'na kadar gider; ayrımcılığa uğrayıp ezildiğini düşünen “kendi tarafındaki insanlar” için, “ötekileri” tarumar edip, yeni bir ırkçılık dalgası yaratmak… Kısacası Zokora o tekmeleri “ırkçlığa” karşı değil insanlığa atıyor.

TERSİ DÜZÜ…

Kamera dediğimiz şey toplumun teknolojik aynasıdır. Fakat tehlikelidir; çünkü bütün aynalar gibi kişi ve alt metinleri genellikle ters gösterir. Futbol ortamında da birçok “gönül adamı” dediğimiz insan, şimdiye kadar kalabalıkları “yumuşacık” görünen sözlerle fişekleyip, kulislerde tehlikeli tiranlıklar oluşturdu. Bir de zıttı var bu durumun;

TOLUNAY KAFKAS GİBİLERİ…

Tolunay Kafkas, biliyorum ki birçok futbol takipçisi tarafından agresif ve antipatik bulunan bir insan. Fakat kendisi, özellikle Trabzonspor camiasının çok sıkı sarılması gereken bir lider olmalı. Gerek insanlığı gerek kültür ve futbol birikimi olarak Trabzonspor'a önemli görüler kazandırabilecek bir isim. Bunun dün için en önemli göstergesi de ikinci yarı başında Zokora'yı kulübeye almasıydı. Hem takımın 11 kişi kalması hem de sahadaki saldırganlık eğrisinin makul düzeye çekilmesi için… Geldiğinden beri yaptığı diğer hamleler gibi yine cesaret ve duyarlılık isteyen bir müdahaleydi ve Tolunay Kafkas bunu başardı.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek