SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beşiktaş’ta futbol direktörlüğüne Önder Özen getirildi.

Önder Özen, Akaretler’deki kulüp binasında, Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman’ın da katılımıyla düzenlenen törende 3 yıllık sözleşmeye imza attı.

Törenin ardından açıklamalarda bulunan Orman, futboldaki işlerin daha profesyonel bir hale gelmesi gerektiğini belirterek, “Beşiktaş Futbol Takımı’nın bütçesi önümüzdeki sezon 100 milyon doların üstüne çıkacaktır. Bu bütçedeki kulübün bireysel isteklerle, izleme ve araştırma yapmadan bir organizasyonun içinde olması mümkün değil. Artık futbol büyük bütçelerle hareket eden bir durumdadır. Beşiktaş’ın artık bir futbol direktörü vardır, o da Önder Özen’dir” dedi.

Futbolda tüm birimlerden sorumlu kişinin Özen olacağını kaydeden Orman, “A takımın yanında buna altyapı, izleme de dahildir. Özen, yönetim kuruluna karşı sorumlu olacak. Bilgi birikimi ve vizyonu itibariyle bu işe uygun olduğunu düşündüğümüz kişidir. Üç senelik kontrat yaptık” diye konuştu.

Beşiktaş’ın futbolda bu sezonu başarılı geçirdiğini savunan başkan Orman, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunu skorsal olarak söylemiyorum. Yükümlülükler açısından ve güveni tekrar kazanma açısından söylüyorum. Artık futbol daha profesyonel bir yapıya ulaşacak. Yapılacak transferler ve teknik direktör konusu Önder Özen’in inisiyatifiyle, bir ekip çalışması içinde olacaktır. Ekip çalışması olacak. İlklerin kulübü olan camiamızda herkesin Önder Özen’e destek olmasını rica ediyorum. Büyük kulüp farklı şeydir. Beşiktaş büyük kulüptür. Beşiktaş’ın oynadığı rakiplerin taraftarı kadar takımımızı karşılamaya giden vardır. İnsanların egolarını tatmin etmek için futbolla ilgilenmek yapabilecekleri bir iş değildir. Dünyanın her yerindeki uygulamalar bizim yaptığımız şekildedir.”

“ANA HEDEF AVRUPA’DA KUPA KALDIRMAK”

Siyah-beyazlı kulübün başkanı, başkan olmasındaki ana hedeflerinden birisinin Avrupa’da kupa kaldırmak olduğunu dile getirdi.

“Avrupa’da kupa kaldırmak istiyorum” diyen Orman, “Başkan olarak tam anlamıyla kurumsal yapı üzerinde bu kupayı kaldıracağıma inanıyorum. Bu kupayı biz kaldıracağız. Türkiye’de değil Avrupa’da kaldıracağız. Bizim içimizdeki hırs budur. Beşiktaş’ın başarılı olacağı düzeni kurmak zorundayız. O kupayı kaldırdığımızda taraftarlar ve yöneticiler de mutlu olacaktır. Bu bireysel mutluluk ve şahsi egolar üzerine kurulmayacak bir konudur” ifadelerini kullandı.

ÖZEN’İN YETKİSİ

Teknik direktör seçiminde Önder Özen’in ne kadar etkili olacağı yönündeki soruyu Fikret Orman, şu şekilde yanıtladı:

“Teknik direktör, futbol direktörüne bağlı olarak çalışacak. Futbol direktörü de yönetim kuruluna karşı sorumlu olacak. Teknik direktörle ilgili görüşmeleri futbol direktörü yapacak. Avantajlarıyla, dezavantajlarıyla yönetim kuruluna sunacak. Yönetim kurulu da karar verecek. Fikrin gerçek sahibi futbol direktörü olacak. Futbolla alakalı iyinin ve kötünün sorumlusu futbol direktörü olacak. Teknik direktörün işi A takımı ile ilgili.”

“DİSİPLİNE İHTİYAÇ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

Beşiktaş’ın futbol direktörü Önder Özen ise bu görevin altının Türkiye’de fazla doldurulmadığını ifade etti.

Özen, şöyle konuştu:

“Futbol direktörlüğünün altını doldurmak ben ve arkadaşlarımın işi. Transfer bütünlük gerektiren, kulübe yakın insanların yapabileceği bir iş değil. A takımında görev yapan teknik direktörün tek başına yapabileceği iş de olmaz. Bir izleme bölümümüz olacak. Benim pozisyonumun gerektirdiği işlerden biri öz eleştiri yapmak. Kulüp disiplinine ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bu konuda çalışmalar yapacağız. Kontratım 3 sene ama kendime verdiğim süre 18 ay. Düşündüklerimi yapamadığıma kanaat getirirsem kontratımız çekmecelerde kalır. Vedalaşırız, öpüşür ayrılırız. Üç sene sonunda daha önce belirlenen şemayı benden sonraki profesyonellere bırakmak istiyorum. Ondan sonra Beşiktaş lale dönemini yaşasın.”

F.BAHÇE’DE GÖREV YAPMASI KONUSU

Önder Özen, daha önce Fenerbahçe’de görev yapması ve teknik direktör olma düşüncesinin olup olmadığı yönündeki soruya şöyle cevap verdi:

“Teknik direktörlükte gözüm var. Türkiye’de 750 teknik direktör var, biri benim. Bunu bir gün yapacağım. Ama Beşiktaş’ta olmayacağım. Beşiktaş teknik direktörlüğünde gözüm yok, haddime de değil. Benim için Beşiktaş teknik direktörlüğü kolay ulaşılabilecek pozisyon değil. Beşiktaş teknik direktörlüğü iki anlayıştan birini iyi temsil etmeli. Uluslararası başarıya ulaşmış, 56-57 yaşlarında, olgunlaşmış biri olmalı. Bunların hiçbirini yapmamışsa, yapma potansiyeli olan biri olmalı. Benim henüz buraya aday olacak potansiyelim yok. Bu konuda garanti verebilirim. Önder Özen bir gün üst düzeyde teknik direktörlük yapacaksa, bu Beşiktaş’tan ayrıldıktan sonra olacaktır. Fenerbahçe, eğitim almama yardımcı olan bir kulüptür. Ama 1992 yılında Eskişehirspor’a transferim gerçekleşmedikten sonra küstüm. O dönemden beri vatansızım.”

“Bomba transfer” yapıp yapmayacakları yönündeki soru üzerine de Özen, “Bomba transfer karşı olduğum bir iş. Bombanın sahada yeri yok. İzleme komitesi ciddi bir portföy hazırlamış. Ulaşılabilir oyuncular var, ulaşılamaz oyuncular var. Ulaşılamaz oyuncuların üstünü çizip ulaşılabilir oyuncular üzerinde çalışıyoruz. 24 kişilik Beşiktaş A takımı kadrosu olacak. Bunu 8-8-8 olmak üzere 3 kategoriye ayıracağız. İlk 8 uluslararası standartlara sahip olacak. İkinci 8, A milli ve ümit milli kalitesinde olacak. Son 8’de en az 4 tane Türk oyuncunun yanı sıra 4 tane de öz kaynaktan çıkmış oyuncu şeklinde olacak” ifadelerini kullandı.

“BAŞARI TARİFİM KUPA DEĞİL”

Önder Özen, Beşiktaş’ta başarı tarifinin kupa olmadığını ifade etti.

Kupa kaldırmak istediğini vurgulayan Özen, bu tür göreve gelen herkesin olumlu sözler söylediği, ancak yapmakta zorlandığının ifade edilmesi üzerine, “Beşiktaş’ta daha önce görev yapan arkadaşlar benim pozisyonumda olmadığı için bir şey söylemiyorum. Daha önceki profesyoneller bunu tarif etmiş olabilirler. Başarıp başaramayacağımı bilmiyorum. Öğrenmeye gayret edeceğim” diye konuştu.

Yayınlanma Tarihi:11:44,