SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Antrenörlük hayatının tamamını sportif direktör olarak geçiren Danimarkalı futbol adamı gençlerle çalışma özelliği ve hırslı yapısı nedeniyle Beşiktaş'ın gündemine gelen son isim oldu.

Matthias Sammer'i ikna etmek için Şampiyonlar Ligi finaline çıkarma yapmayan hazırlanan Beşiktaş Başkanı Fikret Orman'a sunulan teknik direktör adayları listesindeki yeni bir isim daha gün yüzüne çıktı. Son olarak Hertha Berlin'de sportif direktörlük görevini yürüten Frank Arnesen siyah-beyazlıların hoca adayları arasında iddialı bir konuma geldi. Arnesen'in en ilginç özelliği ise kariyerinde hiç teknik direktörlük yapmaması…

RONALDO’YU KEŞFETTİ

Ajax, Valencia, Anderlecht ve PSV'deki başarılı futbolculuk kariyeri sonrası 1991'de PSV Eindhoven'da Bobby Robson'ın yardımcılığını yapan Danimarkalı futbol adamı 1994'te bu kulüpte genel menajerlik görevini devraldı. 10 yıllık görev süresinde Ronaldo, Jaap Stam, Ruud van Nistelrooy ve Arjen Robben gibi yıldızları PSV'ye kazandırdı. 2004'te Chelsea'ye sportif direktör olarak geçen Arnesen, Maviler'e Salomon Kalou, Florent Malouda ve John Obi Mikel'i getirdi. Burada Mourinho ile sorunlar yaşalan Frank Arnesen, 2011'de Hamburg Sportif Direktörlüğü'nü kabul etti. Ancak yapılacak transferler konusunda Hamburg yönetimiyle fikir ayrılığı yaşayan 56 yaşındaki futbol adamının görevden ayrılacağı konuşuluyor.

Arnesen, Hamburg yeni teknik direktörünü ararken 2011 yılında 1 maçlığına kulübeye geçmiş, bu Danimarkalı'nın kariyerindeki ilk ve tek teknik direktörlük deneyimi olmuştu. Yönetime sunulan raporda Arnesen'in yöneticilik deneyimi, genç yetenekleri keşfetme becerisi ve hırslı yapısının Beşiktaş için çok uygun olduğu belirtiliyor.

Ersoy ÖZDEM/AMK