SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel başkanlığında yapılan İl Spor Güvenlik Kurulu toplantısına, Cumhuriyet Savcısı Hakan Yüksel, Vali Yardımcısı M.Fahri Aykırı, Vali Yardımcısı Mustafa Tapsız, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Ali Osman Gürcan, İl Emniyet Müdür Vekili Hami Güney, İl Sağlık Müdürü Dr. Seracettin Çom, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Dr. Burhan Başoğlu, Türkiye Futbol Federasyonu Ankara Bölge Müdürü Barış Topçu ile diğer yetkililer katıldı.

Trabzonspor ve Fenerbahçe taraftarları arasındaki gerginlik nedeniyle, Ankara’ya gelecek taraftarların yolu üzerindeki tüm illerin valileri uyarıldı. Ayrıca yol üzerindeki mola yerleri ve yol güzergahlarında da önlemler alınacak ve iki takım taraftarının karşı karşıya gelmemeleri sağlanacak. Ankara’da ise inanılmaz güvenlik önlemleri alınacak. 19 Mayıs Stadyumu çevresinde adeta kuş uçurtulmayacak. Maç öncesi 19 Mayıs Spor Kompleksi içerisinde hiçbir sosyal etkinlik yapılmayacak ve amatör karşılaşmalar oynanmayacak.

Yapılan toplantıda ise tarihi güvenlik kararları alındı. Ankara Valisi, yetkililerle 19 Mayıs Spor Kompleksi’nde incelemelerde bulunduktan sonra toplantıya katıldı. İşte toplantıda alınan tarihi güvenlik önlemleri:

1- Ankara iline giriş yolları olan İstanbul, Konya, Samsun ve Eskişehir yollarında polis güvenlik barikatları oluşturacak ve iki takım taraftarları karşı karşıya getirilmeyecek.

2- Şehir içerisinde herhangi bir şekilde olay çıkmaması için belirli noktalara polis yerleştirilecek.

3- Her iki takımın Ankara’ya geldikleri andan itibaren kalacakları otellerde ve geçiş yollarında çok geniş kapsamlı önlemler alınacak.

4- Takımların stadyuma gelişleri ve çıkışlarında geniş güvenlik alınacak.

5- 19 Mayıs spor kompleksi giriş yolları olan, Gençlik parkı, Tren garı, Rüzgarlı girişi ve Havaş tarafındaki girişlerde barikatlar kurulacak.

6- İlk güvenlik kontrol noktalarından içeri protokol kartı olmayan hiçbir araç alınmayacak.

7- Bileti olmayan, içkili olan, spor müsabaka alanlarına girişleri yasak olan ve kimliği olmayan hiç kimse alınmayacak.

8- Karşılaşma anında saha içerisinde 3, stat kampüsünde 3, stat çevresinde 2 ambulans hazır bekleyecek.

9- Saha içerisinde ve dışında 300 özel güvenlik, 350 sivil poliste taraftarlar arasında olacak.

10-Saha içerisinde 500, stat kampüsünde 2 bin, stat dışında ise 2 bin 500 çevik kuvvet hazır bekleyecek.

11-Çıkması muhtemel herhangi bir olay için de 500 jandarma kuvveti stadyuma yakın bir noktada konuşlanacak.

12-Şehir içerisinde ve şehir girişlerinde ise 1500 polis görev yapacak.

13- 19 Mayıs Spor Kompleksi içerisinde hiçbir sosyal etkinlik olmayacak ve yakın alanlarda içki satılmayacak.

14- Taraftarlar 4 ayrı güvenlik noktasında aranacak, çakmak, bozuk para ve tehlikeli hiçbir madde stada sokulmayacak.

15- Akreditasyonu olmayan gazeteciler, maç günü görevi olmayan personel dahi stat çevresinde barikatlardan geçemeyecek.

16- İlk barikatlarda maçta görev yapacak gazeteci ve personellerin isim listeleri olacak, listelerde adı olmayanlar spor kompleksine alınmayacak.

17- Herhangi bir olay çıkması ihtimaline karşı, spor kompleksine yakın karakollarda hazırlıklarını yapacak ve izinli polis kuvveti olmayacak.

FİNAL MAÇI İÇİN 20 BİN 400 BİLET SATILDI

Öte yandan Türkiye Ziraat kupası final karşılaşması için 20 bin 400 bilet satıldı. Karşılaşma için protokol davetiyelerini alan Spor Bakanlığı, listeye göre bu davetiyeleri dağıtacak. Ancak daha önceden davetiyeleri alan Spor Bakanlığının dağıttığı davetiyelerle Gençlerbirliği-Fenerbahçe karşılaşmasını izlemeye gelen kişiler protokol tribününde olay çıkarmış ve spor savcısı herhangi bir işlem yapmamıştı.

KARŞILAŞMAYI BASIN ORDUSU TAKİP EDECEK

Alınan bilgiye göre saha içerisinde 50 foto muhabiri, basın tribününde ise 140 muhabir ve köşe yazarı görev yapacak. Canlı yayın ekipleri ile beraber tarihi final karşılaşmasını 320 gazeteci takip edecek.