SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Aykut Kocaman, 2011-12 sezonunda kazandıkları şampiyonluk için son günlerde yapılan eleştirilere cevap verdi. Tecrübeli teknik adam, “Alın terimizle kazandığımız şampiyonluğa kimse laf söyleyemez” dedi. Karabükspor karşısında prestij amacıyla çıktıkları maçta futbolcularının konsantrasyon sorunu yaşadığını ve özellikle ikinci yarıda oyundan düştüklerini dile getiren Kocaman, “Kupa maçı öncesinde motivasyon sorunu yaşadık. Karabükspor puana daha fazla ihtiyacı olan taraf olarak istediğini aldı” dedi.

Sezon başından bu yana 63 resmi maça çıkan takımının, yoğun maç trafiği nedeniyle yorgun olduğunu vurgulayan Kocaman, “2011'de elde ettiğimiz şampiyonluk tertemizdir. Bize kimse şampiyonluk hediye etmedi. Kimse de buna gölge düşüremez. İnsanların öldüğü bir ortamda yapılan açıklamalar futbol ortamını geriyor. Futbolun içinde bulunan herkesin sağduyulu olması gerekiyor. Bu söylentiler dedikodudan öteye gitmez. Herkes kendi evinin önünü süpürsün. Geçmişten herkes gerekli dersi çıkarsın” mesajını gönderdi.

HEDEF 120 KİLOMETRE

Önümüzdekş sezonun transfer çalışmaları için kolları sıvayan Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman'ın hedefi 120 kilometre ortalamaya ulaşmak. Sezon başından bu yana ‘Futbol sadece koşmak değildir ama koşmadan da futbol oynanmaz' tezisini savunan tecrübeli teknik adam, daha fazla koşan, daha fazla mücadele eden bir takım kurmanın planlarını yapıyor.

Avrupa Şampiyonlar Ligi seviyesindeki takımlarda her oyuncunun ortalama 11.5, 12 km koştuğunu belirleyen Kocaman, ilk sezonunda 95 kilometre ortama ile koşan takımını, bu sezon 110 kilometre seviyesine çıkardı. Bir takımın 120 kilometre sınırını geçmesi halinde rakibinden 2 adam fazla olduğunu düşünen Kocaman, bu sezon atletik yapılı oyuncuları tercih edecek.

DORTMUND MODELİ

Sarı-lacivertli takımın heyetinden performans uzmanı Alper Aşçı ile antrenör Turgay Altay, çalışma sistemini inceledikleri Dortmund ile ilgili 60 sayfalık bir rapor hazırladı ve bu raporu teknik direktör Aykut Kocaman'a sundu. Dortmund teknik direktörü Klopp ve ekibiyle de görüşmelerde bulunan ikili, altyapı ile de ilgili detaylı analizler yaptı. Aşcı ile Altay, daha önce Barcelona, M.United ve Alman Milli Takımı'nı incelemeşti.

İrfan YİRMİBEŞ / AMK