SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Aysal ilk olarak şampiyonluk töreninde yönetimin ön planda olmamasını yorumlarken, “Bizim görevimiz sahnenin arkası, önü değil, sahne önünde de onlar var ve alkışı onlar hak ettiler. Rol çalmak iyi değil, kötü bir alışkanlık. Bu başarının esas mimarlarını alkışladık” dedi.

Galatasaray'ın 2 senede farklı bir noktada olduğunu ifade ederken, kurumsallaşma adına biri olmasa da herkesin görevi devam ettirebileceğini ifade ederken, “Ben olmasam da çark dönecek” dedi.

“HOCANIN ARKASINDAYIM”

Bu konuda elinin biraz daha kuvvetlendiğini ifade ederken, bu konuda Terim hakkında bir soru gelmesi üzerine ise “Hocanın eli her zaman kuvvetliydi, yanında ve arkasındayım. Aramızda hiçbir sorun da yok. Beraber çalışan insanlar aralarında arada sırada anlaşamaz. Ama bu uzlaşmaz anlamına gelmez. Değişik fikirler olur ama önemli olan sorun olmamasıdır. Hiçbir zaman da sorun olmadı. Ben hatırlamıyorum en azından. Benim bilmediğim ortamda sorunu olduysa bilemem. Ama bunu görmedim. Arada bir mutlu olmadığı zaman olmuştur. Bizim oyuncuların hepsi kolay değil, yıpranıyorsunuz medya ve taraftar önünde. Taraftar elinde barometre ile bir gün az seviyor bir gün çok. Ama bu yıpranma da kabul edilecek bir risk” dedi.

“GELECEK SEZON İÇİN BÜYÜK UMUTLARIM VAR”

“Bu sene Selçuk çok iyiydi. Muslera da. Eskiden kaleye top gidince ödümüz kopardı. Şimdi yüzde 90 – 95 çözülür diyoruz. Selçuk tatmin etti. Sneijder az oynadı ama top ayağına gelince heyecanlandırıyor beni. Gelecek sezon için büyük umutlarım var. Drogba da öyle. Ben, şaşırtabilir sizi ama Amrabat'ı da takımı ateşleyen bir oyuncu olarak görüyorum” dedi.

“HATALARIMIZI 3. SENEDE DÜZELTECEĞİZ”

Başkanlığında ikinci yılda düşündüklerini yaptığını ancak ilk yılında acemi olduğundan hataları olduğunu da ifade eden Aysal, “Halen hatalarımız yok mu, var. Ama bunları da 3. senede düzelteceğiz” dedi.

“G.SARAY’IN MARKA DEĞERİ YURTDIŞI BAŞARILARINDA GİZLİ.”

G.Saray'ın hedeflerinin yurtdışı olduğunu ve anayasasında bu olduğunu ifade eden Aysal, “Galatasaray'ın marka değeri yurtdışı başarılarında gizli. Bu benim çok önemsediğim bir şey. Finansal, isimsel başarı değil cazibe merkezi de yapan bir şey bu. Real Madrid kadar marka olsaydık, o maçtaki kadar hakem hataları olmayacağına inanıyorum. Manchster, Scahlke maçlarında da oldu. Bunlar marka değerini oturmadığı için oldu. Bunu da başarılarla, hakemleri caydırıcı ve daha dikkatli olmaya gözdağı vermeniz lazım. Real Madrid bunu rahat veren bir takımdı ve farklı bir sonuç aldılar. Ama haklı mı haksız mı, bunu tartışmayalım.

Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu hayal olmaz Aysal Avrupa hedefleri hakkında da konuşarak “Avrupa'da 10 takım içinde olmak ama süreklilik. Gelecek sene de bunun görüntüsünü vermemiz lazım. 2000'deki gibi sonradan tesadüfi gibi olur. Çok hak ettik ama bu damga kaldı. 4-5 senelik emeğin sonrasında kazanıldı. Dışarıda 4-5 sene bu durumu konselide edersek, Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu da hayal olmaz” ifadelerini kullandı.

SNEIJDER’İ TERİM İSTEDİ Mİ?

Sneijder transferinin yapılması hakkında da “Masada yemek yedik 1 saat 15 dakika. Son 15 dakika kızınızı verir misiniz dedik? Görüşme hiç olmadı, benim o niyetle olduğumu Moratti bey biliyordu. Masada izlenim önemliydi. Samimi olarak yaptım bunu. Sahte davranışım yok, samimi ortam içinde aynı lisanı konuştuğum bir iş adamı. Realist bir işlem oldu. Moratti de bundan memnun oldu. İş adamları arasında sözle iş yapar, eski sistem iş adamıyız. Söz verince iş biter, Moratti de öyle.”

Bilgin Gökberk'in birisi size samimice gelse ve Muslera kızınını istese ne olur” derken, “Bu şekilde teklif yaparsa neden olmasın” diye konuştu. Bir soru üzerine Sneijder isminin Terim'in transfer listesinde olduğunu da ifade eden Aysal “Hocanın oynatmayacağı ismi empoze etmem. Futbolu iyi bilen bir başkan değilim ama öğreniyorum” dedi.

“SNEIJDER GERÇEK BİR HAGI OLABİLİR”

Aysal Hollandalı yıldız ile ilgili sözlerine şöyle devam etti: “Sneijder iyi hazırlanırsa gerçek bir Hagi olabilir. Dışarıda iyi bir teknik ekip var, fedakar çalışkan ama takımı içeriden yöneten oyuncuya ihtiyaç vardı. Bu görevi de şuan Drogba yapıyor. Gerçek bir kaptan gibi, orkestra şefi gibi yönlendiriyor. Hocanın talihsiz şekilde ceza almasından sonra bu takımda olması çok önemliydi.

“MALOUDA ÇİLEK OLMAZ”

Malouda'nın Drogba'nın davetiyle TT Arena'da olduğunun söylenmesi üzerine ise Aysal “İkisi de aynı ülkeden” derken, ‘Çilek Malouda mı’ sorusuna ise “Malouda çilek olmaz. Bir talebimiz olmadı, hoca isterse, çok deneyimli ve güçlü bir oyuncu. Her takımda oynayabilecek bir oyuncu. Pazartesi günü hocayla konuşacağız. Elimizde güzel bir liste var, konuşacağız” karşılığını verdi. Kolo Toure hakkındaki soruya ise Aysal “Geçen sene düşündük ama bu sene bir çalışmamız olmadı. Artık tüm takımlar yaşlanmaya karşı tedbir alıyorlar. Bunun için genç isimleri devreye sokacağız. Tercihlerimizi de bu yönde kullanacağız” dedi.

“CHEDJOU İLE İLGİLİYİZ” “Chedjou ile ilgiliyiz, eksiğimizi kapatabilecek bir oyuncu ama henüz masaya oturup o iş adamı görüşmesi yapmadık.”

“QUARESMA KARİZMATİK BİR OYUNCU”

“Demek ki Quaresma karizmatik bir oyuncu. Benim önüme gelmiş yazılı ve imzalı bir belge yok. ama benim kulağıma gelmiş böyle bir bilgi var. Önümüzdeki günlerde bunlara bakmak lazım. Önümüzdeki günlerde bu meseleyi ele alacağız. Geçen sene düşündük Quaresma’yı ama olmadı. Bu sene olur mu? Olmaz diyemem; ama olabilir. Her aldığınız oyunu rist sakatlanabilir, takıma uynayabilir. Quaresma konusunda Beşiktaş’ta bir badire yaşadı. Katar’da 15 maçta 14 gol attı.”

“SÜREKLİ OLMAYAN HİÇ BİR ŞEY BENİM İÇİN BAŞARI DEĞİL”

“Halil Ünal ile Alper konusunda konuşmadık. Daha lig bitmemişti çünkü. Önümüzdeki günlerde başkanla konuşuruz. her oyuncunun bir piyasa değeri var. Hakkını vermek lazım; hak etmediğini de vermemek lazım.”

“Sürekli olmayan hiç bir şey benim için başarı değil. bir oyuncu 7-8 maçta iyi oynamış bir oyuncu benim için başarısızdır. Ben oyuncunun süreklisini severim. Ben ona çünkü 1 sezonluk para veriyorum. 60-65 maç oynayan oyuncu var. Ben istikrarlı oyuncuyu istiyorum.”

“ARDA KONUSUNDA NİYET VAR AMA…”

“Arda konusunda niyet var, ama kısmet önemli. Ben aradım ve Atletico Madrid’in başkanlarıyla konuştuk. Teknik direktörümüz bana 3 oyuncu ismi verdi. Bunlara dokunma diğerlerini sat dedi. Bu oyunculardan birisi de Arda Turan’dı. Hocası müsade ederse oturup konuşuruz. Ondan sonra Arda transferi bir yemek yemeye bakar. Bence Arda yeteri kadar tecrübe yaşadı. Ben Arda’nın İspanya’da bir sene daha vakit kaybedeceğini düşünüyorum. Fatih hoca Arda’yı göndermeye niyetli değildi. Onu gönderdiğim için bana dudak altı hafif tacizlerde bulunuyor.”

“SARACOĞLU’NDA MAÇLAR YÜKSEK TANSİYONLA OYNANIYOR”

“Hiçbir kurum ve hiçbir dernek başka kulüplerle ilgili bir bilgi vermez. Galatasaray’ın divan kurulunda ne başka kulüplerle ilgili soru sormuştur, ne de başkan bu konuda bilgi vermiştir. Ben bu açıklamaya cevap vermeseydim görevimi yapmamış olurdu. Saracoğlu’nda maçlar yüksek tansiyonla oynanıyor. Bunu düşürmek mümkün olamadı. Bizim verdiğimiz demeçler tansiyonu artırmadı.”

“Bugüne kadar vermiş olduğumuz beyanatlar tahrik neticesinde ortaya çıktı. 3 Temmuz sürecinde de vermiş olduğumuz cevaplar bir şeyin cevabıydı. Kritik suçlamalar ve camianın tahammül edemeyeceği saldırılara müdahale etmek zorundayız. Çok duyarlı bir ortamda yaşıyoruz. Bundan en çok rahatsız olan benim. Kolay çözemediğim bir durum. Orada Kördüvüşü halinde bir maçtı. Çok gergin bir havada oynanan müsabakaydı. Netice kimseyi tatmin etmedi. Fenerbahçeliler de Galatasaraylılar da bundan mutlu olmamıştır.”

“ÖNLEM ALMASI GEREKEN TFF”

“Bu olayın Fenerbahçe’de olması talihsizlik. burada önlem alması gereken TFF. Herşeyden önce Fenerbahçe. Drogba’nın açıklaması bu süreci durdurmaya yönelik. Bana spontane olarak sorulmuş bir soruya verdiğim cevapta Galatasaray’ın buradan beklediği bir menfaat olamdığı, bu konunun unutulmasına yöneliktir. Mümkün olduğu sürece bu konuyu gündemden atalım.”

“Galatasaray’da böyle bir şey olabilir mi olabilir. 1-2 kişi çıkabilir. Ama o kişiler ömür boyu benim stadıma giremez. Savcıları da göreve çağırırım. Fenerbahçe’nin o kişileri çıkararak konuşmasını kanıksadım. Bu kişilere gerekli cezayı vermek lazım. İşin ilginci federasyondan tık yok. Galatasaray burada bir görev yüklenemez ama federasyon yüklenmeli.”

“BAŞLADIĞIM İŞİ BİTİRMEYİ SEVERİM”

“Biz yönetimde 15 kişiyiz. 15 kişi içinde çoğunluk kurumsal yönetim ve bunu yerleşmesinden çok ümitli ve buna yaklaşıyor. gelenekçi ve mevcut kurumun değişmemesini savunanlar da var. Ben başladığım işi bitirmeyi severim. Önümüzdeki seneyi kaybetme riski görürsem önce kendimi değiştiririm.”

“TÜRK SPORUNA YAPILACAK EN KÖTÜ HATA…”

“Ben böyle bir projenin tartışılmadan yürürlüğe sokulacağını Türk sporuna yapılacak en kötü hata olarak görüyorum. Her kulüpte neredeyse aynı sayıda yabancı var. Türkiye’de binlerce sayıda futbol okulları var. Daha olayın başındayız. 75 milyon nüfusu olan ve genç bir nüfusa sahip bir ülkede kural değiştirmek mümkün değil. Her şeyimizi Avrupa’ya göre planlamışız. Avrupa’da uygulanan bir sistem daha farklı. biz bütün Avrupa’yı yabancı olarak görüyoruz. getirdiğimiz kaliteli futbolcular genç oyuncular için de örnek oluyor. Siz benim kolumu bağlarsanız Şampiyonlar Ligi’nde ilk 8’e girmek mümkün değil.”

 “ÖMÜR BOYU STADIMA GİREMEZDİ.”

Aysal, Fenerbahçe’nin o kişilerle basın toplantısı düzenlediği kendi statlarında olsa nasıl bir yol izleyecekleri ile ilgili soru üzerine şöyle konuştu: “O insanlar ömür boyu stadıma giremezdi. Gider o kişilere dava açardım. Buna herhangi bir kişi yardım ettiyse cezalandırılmalarını isterdim. Federasyondan bir suçlama gelmedi bu konuyla ilgili. Bu olay Galatasaray’a bir görev yüklemez ama federasyona yüklenmelidir.”

2010-2011 SEZONU ŞAMPİYONU TRABZONSPOR PANKARTI

Trabzonspor maçında açılan ‘2010-2011 sezonu şampiyonu Trabzonspor hoşgeldin’ yazılı pankartla ilgili soru üzerine “Pankartların açılması tamamen taraftara bırakıyoruz. Bence bir hatırlatma, yorum yapmayı doğru bulmuyorum” cevabını veren Aysal, Burak’ın açıklamaları ile ilgili soru üzerine ise, “Burak Trabzon’da çok reaksiyon gördü belki bir yerde ilişkisini normalize etmek için konuşmuş olabilir. Futbolcunun misyonu gol yememekle atmaktır. Şöyle anlatmak lazım Trabzon’a gidişi ve çıkışı büyük reaksiyon yattı. Tansiyonu düşürmeye yönelik söylemiş olabilir” cevabını verdi.

“SEÇİM DEĞİL TAYİNDİ”

“TFF seçimlerine gittik ama oy kullanmadık. Seçim değil tayindi. Seçil de denilebilir, demokratik bir sistem değildi. O görüntüyü almadık. Ama güvenmek zorundayız. Önemli bir teşkilat. Talihsiz başladı ilişkiler ama dengeleri bulmaya çalıştık. Biz de TFF'ye, onlar da bize katlandı. Buna mecburduk. Ama Galatasaray bu sene en fazla mağlubiyet ve puan kaybını Cuma günü yapmışız. 9'dan fazla Cuma maçı yapmışız. Fenerbahçe ise sıfır, Beşiktaş da yarısı kadar. Her zaman itirazın kabul edilmemesi için bir neden vardır. Teknik direktörüm de toplam 12 maç ceza almış. Bir takım olaylar olmuş ama tahrikler de olmuş. Bunlara dikkat edilmesi gerekirken, indirim de alınmamış. Tükürük değil sıvı çıktığı için indirim aldı Meireles. 11 maç ceza aldı Engin Baytar. Yani çekiç altında dövüle dövüle Galatasaray şampiyon oldu. Sebepler ve ortam ne olursa olsun gücünüzü artırmanız lazım. Galatasaray aldıysa TFF desteğiyle almadığı ortada.”

“AYRILIĞI ARZU ETMEM”

Aysal ‘yönetimde değişim olacak mı’ sorusu üzerine ise “Devam edersem, bir sıkıntı olursa yaparım. Bu sezonun muhasebesini yapmamız lazım. 1 sene daha kaldı, arzu etmem ayrılığı. İyisi kötüsüyle bu seneyi de el ele kol kola geçirsek sevinirim. Ama huzursuzluk, güvensizlik benden bir sorun varsa istemem” karşılığını verdi. Abdurrahim Albayrak'ın “yoruldum” açıklamasını da yorumlayan başkan Aysal bu konuda ise şu ifadeleri kullandı;

“Abdurrahim sevecen bir insan, servis yapmayı hizmet etmeyi istiyor. Yoruldum diyorsa bunda da haklı. Her yere koşan bir insan yorulur. 2 senede bir yapılırdı eskiden seçim, yorgun olan ekip giderdi. İlk kez 3 senelik düzendeyiz. 2 seneyi geçtik ve 3. sene de ekstra. Bu yoruldum sözüne de bu açıklamayı yapabilirim. Abdurrahim çok sevdiğim bir yönetici, sorun yaşamadığını da düşünüyorum, benimle yaşamadığı da açık. Biz yönetimde 15 kişiyiz ve büyük çoğunluk kurumsal yönetimin yerleşmesinden son derece ümitli ve buna yardımcı. Ama hoşnut olmayan da olabilir. Ama bu yönetimde yüzde 20'yi geçmez. Ben tekneden yarı yolda inmeyi istemem. Ama önümüzdeki sezonu kaybetme riskini görürsem, çekinmeden önce kendimi değiştiririm”.

GÜNDEMDE ÇIKAN İSİMLER HAKKINDA

Yabancı transfer hakkındaki kısa sorulara da yanıt veren Aysal, “Rio Ferdinand çok değerli bir oyuncu, ama yaşı fazla. Terry hakkında şuanda bir görüşmemiz yok, ama olabilir. Hoca bakabilir ona. Ama hayır diyebileceğimiz bir isim değil. Robben hiç yok, hiç ilgilenmedik. Basın ilgilendi. Podolski ile daha önceki sene ilgilendik, bu sene ilgimiz olmadı. Carlinhos'u vermediler daha önce ama şuan daha müspet ilişkiler olabilir. Drexler çok iyi bir oyuncu ama alabileceğimiz bir oyuncu değil” dedi.

“40 MİLYON VERENİ GÖRSEM, DÜŞÜNMEM”

Muslera'nın gönderilip gönderilmeyeceği hakkında da yorumlar yapan Aysal “Terim teknik direktör olarak istekleri olabilir. Arda'nın da gitmesini istemedi ama tersi kararlar da oluyor. Genelde almamaya çalışıyoruz. Muslera hakkında kimsenin 20-milyon 30 veriyoruz dediği yok. 40 milyon vereni görsem, düşünmem. Muslera yeri zor dolacak bir oyuncu. Satarsanız da yerini doldurmanız lazım” ifadelerini kullandı.

Fatih Terim'in olaylara ekonomik de yaklaşan bir teknik adam olduğunu ifade eden Aysal, “Daha önce kulağıma tersi şeyler yaptığı gelmişti ama baktım ki son derece ölçülü davranıyor. Bizden bile ağır şartlarda parayı inceleyen biri. Muslera için 40 milyon gelse, Terim de benden önce gönderecektir” dedi.

Burak ve Selçuk için de transfer istekleri olabileceğini ifade eden Aysal, “Şuan bir transfer isteği yok. Ancak biz artık makine gibi düzende bir takım istiyoruz. Onu al-sat değil, istikrar yakalayabilecek, yardımlaşmayı öğrenen bir takımla çalışmak istiyorum” dedi.

İLK TRANSFER STOPERE Aysal bir soru üzerine de “İlk transferi stoper mevkiine yapacağız. Geçen sene süre verdim başıma iç açıldı ama kamp döneminden önce bitecek. Bütün oyuncuların kamp dönemine hazır olarak gelmesini istiyoruz” dedi.

“SNEIJDER BİZİM İÇİN BİR YATIRIM”

Sergen Yalçın'ın Sneijder hakkındaki eleştiri üzerine ise Aysal “Sneijder bizim için bir yatırım. Yatırım meyvesini hemen vermez, zaman alır. 3 senede büyük umut bağladım kendisine, inşallah sukut hayale uğramam. Tatmin edici bir dönem değildi, hoca ve taraftarı da tatmin etmedi. Ama bizimle iyi bir kamp dönemi geçirince bize çok şey katacaktır. Dediğim gibi Hagi ayarında olmasını bekliyorum” diye konuştu.

Yayınlanma Tarihi:23:46,