SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beşiktaş, geride bırakmaya hazırlandığımız sezonda, takım savunmasında yaşadığı sıkıntıların yanı sıra bireysel oyuncu performanslarında da hayal kırıklığı yaşadı. Sivok ve İbrahim Toraman dışındaki isimlerde beklediğini alamayan siyah-beyazlı ekip, özellikle Escude'de pişmanlık yaşamıştı. Escude'yi yeni sezonda düşünmeyen Beşiktaş, bu oyuncunun yerini Fransa Ligi'nden bir isimle doldurmak istiyor. Kara Kartal'ın gözü Lyon'un Burkina Fasolu savunmacısı Bakary Kone'ye çevrilmiş durumda.

MİLLİ TAKIMI FİNALE TAŞIDI

Yeni sezona iki yabancı stoper alarak girmek isteyen Beşiktaş'ın ilk olarak Kone ile ilgilendiği artık daha yüksek sesle dile getirilmeye başlandı. 1988 doğumlu stoper Lyon'daki yoğun rekabet nedeniyle kadroya girmekte zorlanıyor. Öyle ki yıldız oyuncu bu sezon ligde 12 kez forma giyebildi, 5 de Avrupa Ligi maçına çıktı. Bakary Kone gerçek performansını milli takımda gösterebildi.

Afrika Uluslar Kupası'nın şans verilmeyen takımı Burkina Faso, finalde güçlü Nijerya'ya 1-0 kaybetti ve ikinci oldu. Bu başarıda turnuva boyunca sadece 3 gole izin veren savunmanın ve tüm maçlarda forma giyen Kone'nin büyük payı vardı. İzleme komitesinin kupada beğendiği ve hakkında olumlu rapor hazırladığı Bakary Kone için Beşiktaş Yönetimi'nin ayırdığı bütçe 4 milyon euro. Görüşmelere başlamak için ise teknik adam bunalımının bitmesi bekleniyor.

Ersoy ÖZDEM / AMK