SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

‘Federasyon misyonunu tamamlamıştır’

G.Saray Spor Kulübü Başkan Yardımcısı Adnan Öztürk ve Beşiktaş Kulübü Başkan Yardımcısı Ahmet Nur Çebi, TRT Spor' da yayınlanan Basın Tribünü programına katıldı.

Güncellenme: 00:49, 17/05/2013
‘Federasyon misyonunu tamamlamıştır’

Galatasaray Başkan Yardımcısı Adnan Öztürk TRT Spor’a konuşurken, Türkiye Futbol Federasyonu’na sert tepki gösterdi.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demiören’i istifaya davet eden Öztürk; “Arkamızda iki avukat ortamızda bir avukat olmadan konuşamıyoruz. Türk futbolunun durumu bu. Burada olmayan kulübümüzle ilgili (Fenerbahçe’yi kast ediyor ) biraz da   hassas günler, bu hassas günler de  nedense bitmek bilmiyor, O konuda soruları cevaplamayacağım..”

“Utanıyorum derken şunun için utanıyorum dedim. Ben bu kirli, nefret oldu bir dünyanın bir parçası olmak istemiyorum dedim. 22 milyon gencimiz var. Bizlerin neyi gösterdiği, neyin prim yaptığını göstermemiz önemli.”

“Ben bu dünyanın bir parçası olmak istemiyorum. Bu dünyanın değişmesi için elimden gelen ne varsa artık can kaybına kadar gittiyse mesele, elimizden gelenin yapılması lazım.”

“Psikolojik sebepleri yaratan en önemli etkenlerden birisi de adaletin doğru ve zamanında yerine getirilememesidir. Adaletin doğru ve zamanında yerine getirilmezse, her birey, buna futbolcular da dahil, adaleti kendileri yerine getirmeye başlarlar.”

“Herhangi bir kurumda, eğer kanunlara saygı gösterilmiyorsa  ama en önemlisi ilkeler çiğneniyorsa ve buna rağmen birileri bunu savunur hale geldiyse, burada artık bazı şeylerin çok ciddi anlamda değiştirilmesi gerekiyor. Bu değiştirilmesi gerekenler arasında ben de dahil spor yöneticileri varsa, bunlar çok büyük camialar. 1903 Beşiktaş, 1905 Galatasaray 1907 Fenerbahçe. O yılları düşünün. Dünya çöküyor. Gencecik insanlar bu kulüpler kuruyorlar. Çok ciddi olaylar var. Bunların içinde milliyetçi duygu var, sevgi-saygı var. Biz aldık o kulüpleri, Türk futbolunu psikolog ve avukat halinde getirdiysek biz yönetenler de bir problem var, buna federasyon da dahil.”

“Etikten sorumlu yönetici olsun. Başkan yardımcıları, ikinci başkan var. Muhsip üye var. Büyük camialarda etikten sorumlu yöneticilik  yapacak kalitede insanlar da var. -Etikten sorumlu yönetici olsun. Başkan yardımcıları, ikinci başkan var. Muhsip üye var. Büyük camialarda etikten sorumlu yöneticilik yapacak kalitede insanlar da var.”

“Bence bu sezon bittiği tarih itibariyle,  Yildirim Demiroren’i kendisine ben ekibiyle birlikte istifaya davet ediyorum. Adaleti eyyamla dağıtırsanız bu is olmaz. Dünyanın her yerinde bu böyledir. Yönetemiyorsanız gideceksiniz. Bu beyler de kurullarıyla birlikte güzelce istifa etsinler.”

“Seçimlerde insanlar çıkıp programlarını anlatıyorlar. Bu fededarasyonun yapacaklarından bir tane cümle sarf edildi mi? O onu dedi, bu bunu dedi. Hepsini bir kenara bırakıp, bence somut öneriler gelmeli.”

“Her zaman yönetenler sorumludur. Neden, o yüzden yönetici seçilmişlerdir. Adalete dağıtacak mekanizma özerktir. kulüpler birliğine bence bu görev düşer.

Bence Yıldırım Demirören’in neden geldiğinin detayı mühim değil ama misyonunu tamamlamıştır.”

“Kulüpler birliğinde konuşulsun, mertçe konuşulsun. Kapalı kapılar ardında başka, kameralar önünde başka konuşulmasın.”

“Pazartesi sabahı Türk futbolu, Türk futbolunu yönetenler yeni bir federasyonu kurmak için düğmeye basmalılar.”

“Adaleti dağıtan insanlar gerçekten adaletli olurlarsa biz hiç birimiz TFF’ye gitmeyiz. Benim oyuncum, teknik direktörüm kendi, adaletini arıyor. Cezalar havada uçuşuyor eyyam havada uçuşuyor.”

“Artık eyyam kaldırmıyor, eyyam can kaybına kadar gitti.”

AHMET NUR ÇEBİ

Beşiktaş Kulübü Başkan Yardımcısı Ahmet Nur Çebi ise “Olayların bu durumu hiç birimiz düşünmezdi. Art niyet olduğuna inanmıyorum Olaya sadece yönetici bazında incelenince çıkış yolu bulamayız. Bir defa yöneticin tribüne oynama olayını bırakması lazım.”

“Pozitif iseniz medyadan uzaklaşmanıza gerek yok. Basında, arkadaşlarımız da emekleri karşılığına bir şeyler üretmek istiyorlar. Arkadaşlarımıza saygımız gereği arkadaşlarımıza camiadaki gelişmeleri aktarmak istiyorum.”

“TFF’de verdii cezadan geri adım atmayacak. Yönetici de oraya gitmeyecek.” diye konuştu.