SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Eskiden Trabzon'da bütün adayları birleştirme diye bir gelenek vardı. Kulübün bütçesinin milyon dolarlık olmadığı zamanlar. Bir tane formayla bir sezon geçerdi. Başarı büyük ama gösterişsizdi. Çünkü o büyük başarı şehrin sokaklarından çıkmazdı. Hele şimdiki gibi 100 milyona yakın bir para girdisi yoktu. Para arttıkça sorunlar, kongreler artmış. Daha kulüp 50 yaşına gelmeden 67 kongre. Bunun izahı ne olaki! Sabah erken kalkanın yönetici, başkan adayı olduğu yer olmuş. Şimdi 5 aday var. Siyasi partilerin seçim kampanyaları gibi reklamları var. PR yapıyorlar, bayrak flama bastırmışlar, vaatler en baş köşede. Hemen hemen aynı vurgu var. Ve her vurgu bir yere yapılıyor. “Dünya kulübü Trabzonspor”, “Kupa Gelecek”, “Statükoya Hayır, Devrim Olacak.” Adayların tamamı aynı hedefe aynı söylemle ama farklı kişilerle ulaşacağını söylüyor. Hiçbir aday mevcut idari kurumsal yapıdan memnun değil.

FAZLA ADAY GÜCÜ AZALTIR

“Ben Trabzonspor'u bir Karadeniz kulübü yapacağım, Trabzon'a sıkıştıracağım” diyen adaya rastlamadık. “2010-2011 kupasını istemeyiz” diyen de olmaz, mahkeme, UEFA Disiplin Komitesi nihai kararını verecek. O halde niye 5 aday ve 100 yöneticiyle uğraşıyor Trabzon! Neden 6 bin 900 delege yeni bir maceraya sürükleniyor? 5 aday, 100 yönetici Trabzonspor'u büyütmez, tam tersine zayıflatır. Şu an şehirdeki hal tam da bu! A kişisi o yönetimde, B kişisi bu yönetimde. Yani dünya kulübü Trabzonspor‘a giden yol, ‘Kimin ne kadar oyu var'dan mı geçiyor? 250 oylu bir ismi listeye katarsanız, hem seçimi hem de dünya kulübü hedefini gerçekleştirmiş olur musunuz?

EGOLARIMIZDAN SIYRILALIM

5 başkan aday şunu diyemiyor; Bu gönüllü bir iş. Hedeflerimiz, yapmak istediklerimiz hemen hemen aynı. Asgari müştereklerde de buluşabiliriz. Kupayı bir başkan adayı getiremez ama 5 başkan adayı getirebilir. Kupanın gerçek emekçileri Sadri Şener ve Şenol Güneş'e de hak ettiği iade-i itibar verilir. Aynı şekilde dönemin oyuncularına da. Hepimizin zamanı kısıtlı. 5 başkan ve 100'e yakın insanı, onların arkadaşlarını, çevrelerini, medyayı, şehri yormaya ne gerek var! Egolarımızdan sıyrılalım, burası nasıl ayağa kalkacaksa onu tartışalım.

Başkan adayı “Para bulacağım” diyor ama beni seçerseniz. Her başkan adayı “Trabzonspor altyapısı yeniden üretken olacak” diyor ama beni seçerseniz. Başkanlar “Kulübü kurumsallaştıracağız” diyor ama beni seçerseniz. Birinde karar kılıp, diğer 4 başkan adayını ve yöneticilerini seçmezsek, herhalde çok şey kaybedeceğiz.

SAYIN SADRİ ŞENER!

Bence de yeniden aday olmamalısın. Şampiyon da yaptın, kupalar da kazandırdın. Yeni bir deneme yapıp kendini ispat etme gibi bir yola girme! “Şener, yönetimi yenilesin göreve devam etsin” diyenlere sorumuz şu, “Niye bunu bu kadar istiyorsunuz?” İade-i itibar içinse kupa gelirse zaten en çok hak edeni o ve Şenol Güneş. Yönetimi yenileyince ne olacak, sihirli değnekler grubu mu göreve gelecek? O zaman Güneş de geri gelsin, Umut, Burak, Selçuk, Jaja hepsi dönsün. Bence mahsuru yok!