SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Feriköy olur Olimpiyat olmaz!

16 Mayıs 2013

11 Mayıs 2013 günü İnönü Stadı'nda oynanan son maçla hem Türk futbol tarihi hem Beşiktaş açısından bir devir kapanmıştır. Şimdi siyah-beyazlı taraftarların aklındaki en önemli soru gelecek sezon iç saha maçlarının nerede oynanacağıdır. Ve bu Beşiktaş'ın kaderi açısından çok önemli bir konudur. 2004-2005 sezonunda bunun benzeri bir durum yaşanmıştı. İnönü Stadı'nın yenileme çalışmaları kapsamında ilk 5 maçını dışarıda oynayan Vicente Del Bosque'nin öğrencileri sadece 5 puan toplayıp daha yarışın başında şampiyonluğa havlu atmışlardı. Bu kayıplar Del Bosque gibi belki de Beşiktaş'ın geleceğini kurtarabilecek vizyona sahip bir teknik adamın saçma sapan nedenlerle gönderilmesinde önemli bir etkendi.

ORADA FUTBOL YOK!

Ciddi sorunlarla boğuştuğu bir sezonu üçüncü tamamlamayı başaran Beşiktaş'ta yönetimin sportif açıdan ne kadar başarılı olup olmadığını isteyen tartışabilir. Ama tartışalamayacak konu Fikret Orman ve kurmaylarının kulübü maddi açıdan ferahlatıp, UEFA'dan Avrupa Kupaları'na katılabilme lisansını almalıdır. Beşiktaş Yönetimi'nin önündeki en esaslı konu stat sıkıntısıdır. Olimpiyat Stadı hakkında söylenecek çok bir söz yok. Konumu, yapısı, imajı ve geçmişte yaşanan tecrübelerle futbol stadı olmadığı kesindir. Beşiktaş 2007-2008 sezonunda şampiyonluğa oynarken bu stada lider gitti, zirveyi kaptırıp döndü. Siyah-beyazlılar, Bobo'nun anlaşılmaz bir kırmızı kart gördüğü o maçı çok iyi anımsayacaklardır. Zirve açısından hayati önem taşıyan o karşılaşmada bile Olimpiyat'ın tribünlerinde güçlükle 20 bin taraftar vardı.

Kısacası bir semt takımı olan Beşiktaş için Olimpiyat Stadı herşeyiyle bir kabus. Yönetim, metro seferlerinin yetişmesi halinde Olimpiyat'ı ciddi ciddi düşünüyormuş. Eğer buna karar verirlerse büyük bir hataya imza atarlar. Emin olun, siyah-beyazlılar maçlarını Feriköy Stadı'nda oynasa daha çok taraftar desteğine sahip olur! Belki çok az seyirci stadın içine girme şansına yakalar ama Beşiktaş taraftarı gerekirse kaldırımdan takımını destekler. İnsan şunu da düşünmeden edemiyor… Acaba birileri gelecek sezon İstanbul Belediye'nin Süper Lig'de olmama ihtimaline karşılık 150 milyon dolarlık Olimpiyat Stadı boş kalmasın diye Beşiktaş'a buraya mı git diyor?

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek