SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kart 1903 projesini tanıtan Beşiktaş Kulübü, taraftarlardan oldukça iyi geri dönüşler aldı. Hizmete girmesinin üzerinden çok kısa bir süre geçmesine rağmen Kart 1903'e ilginin oldukça yüksek olduğu öğrenildi. Öyle ki yoğunluktan dolayı www.kart1903.com.tr adresinin altyapısında sorunlar oluştu, yoğunluğu kaldıramayan sitede zaman zaman gecikmeler yaşandı. İlerleyen günlerde Kart 1903 için yeni tanıtım ve reklam organizasyonları planlayan siyah-beyazlı yönetim diğer yandan da yeni yapılacak stadın kombine satışları için çalışmalara hız verdi. Stadın pazarlanması konusunda anlaşılan IMG-Doğuş ortaklığıyla görüş alışverişine bulunan yönetim 41 bin kişilik yeni stadın büyük bölümünü 2013-2014 sezonunun devre arasına kadar satmanın peşinde.

KALE ARKASI ÇARŞI’NIN

Ancak Ekim 2014'te hizmete girmesi planlanan yeni stadın localarının pazarlanması, Beşiktaş Kulübü ve IMG'nin asıl mesaisini oluşturuyor. Siyah-beyazlı kulüp, yeni statta yer alacak 143 locanın yarısından fazlasını stadın temelinin atılmasıyla birlikte satmak için hazırlıklar yapıyor. Beşiktaş'ın onay alan projesinde, alt ve üst tribün arasında 2'şer kat loca inşa edileceği yer alıyor. Bir kale arkasını taraftar grubu Çarşı'ya bırakılıyor. Projede bu bölüme loca konulmazken 143 loca diğer üç tribüne paylaştırılacak.

EN ÖNEMLİ GELİR LOCADAN

Yönetim, hedeflenen gelir konusunda şimdilik sessiz kalsa da rakiplerin gelirleri hazırlanan ön raporlarda örnek teşkil ediyor. Stadında 197 locası olan Galatasaray kombine satışı ile birlikte yaklaşık 60 milyon euro kazanıyor. Loca sayısı düşük olmasına rağmen bunu kombine satışıyla tolore eden Fenerbahçe'nin kazancı ise yıllık 50 milyon euro civarında. Beşiktaş'ın da bu rakamlardan aşağı kalmayan bir gelir beklediği ifade ediliyor. Siyah-beyazlıların ilk hedefi ise stadın temeli atılır atılmaz loca satışına başlamak. Hazırlanan ön değerlendirme raporlarına göre sezonun devre arasına kadar kombine ve loca satışlarından kasaya en az 30 milyon euroluk giriş olması planlandığı belirtili- yor.

Ersoy ÖZDEM / AMK