SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beko Basketbol Ligi’nde 17 Mayıs Cuma günü başlayacak play-off’lardan önce Abdi İpekçi Spor Salonu’nda düzenlenen ve play-off’a katılan takımların başantrenörleri ve oyuncularının yer aldığı basın toplantısında konuşan Ergin Ataman, zorlu bir maratonu geride bıraktıklarını kaydetti.

Tüm sıkıntılara rağmen ligde normal sezonu ilk sırada tamamladıklarını belirten Ataman, “Bu takımım adına gurur verici bir durum. Play-off’larda her şey yeniden başlıyor. En önemlisi de basketbol heyecanının zirveye çıkacak olması. Geçen sene seyirci rekorları kırıldığı ve Türkiye’de spor gündeminin baş maddesi olan bir basketbol var. Tüm spor kamuoyunun ilgiyle izleyeceği bir play-off olacak” şeklinde konuştu.

Ataman, play-off’taki rakipleri Tofaş’ın kaliteli bir takım olduğunu ve iyi bir antrenör tarafından çalıştırıldığını aktararak, “Bu sezon ligde sıra dışı galibiyetler almayı başardılar. Zor bir seri bizi bekliyor. Her maçın bir final olduğunu düşünüyorum. Galatasaray camiasının 23 yıllık bir şampiyonluk özlemi var ama şampiyonluk teker teker geliyor. Her maçın bir final olduğunu düşünerek taraftarlarımızın saha avantajında bizi yalnız bırakmamalarını istiyorum. Tofaş’ı da play-off’a kaldığı için kutluyorum ve başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Kendileriyle birlikte play-off’larda yarışacak 5-6 takımın da şampiyonluk iddiası olduğunu anlatan Ataman, “Şampiyonun belli olmadığı, en az 5-6 takımın iddiasının bulunduğu bir yarış olacak. Bu takımlar arasında biz de varız” diye konuştu.

Zor bir sezonun ardından yine zor bir serinin kendilerini beklediğini vurgulayan Galatasaray Medical Park Takımı Kaptanı Ender Arslan ise “Özellikle ligi birinci bitirmeyi istiyorduk. Bunu başardık. Play-off’ta saha avantajının büyük önemi var. Sahamızda önemli bir seyirci desteğimiz bulunuyor. Bunu da bildiğimiz için play-off’a lider girip, her tura saha avantajıyla başlamak istiyorduk. Bunu da başardık” diye görüş belirtti.

Sezon içinde Carlos Arroyo’nun takımlarına katılmasının çok önemli olduğunu kaydeden deneyimli oyuncu, “Arroyo gibi bir oyuncunun takıma katılması bizim için önemliydi. O geldiğinden beri ligde maç kaybetmedik. Takıma saha içinde ve dışında çok katkısı oluyor. Önemli ve güçlü bir karakter. Kendi adıma izlediğim her maçtan bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum ve Arroyo’dan da çok şey görüyorum ve öğrenmeye gayret gösteriyorum” şeklinde konuştu.

-Çakı: “Normal sezonun üzerine çıkmamız gerekiyor”-

Tofaş Başantrenörü Ahmet Çakı, play-off’larda uzun süredir yenilmeyen, zorlu bir rakibi mağlup etmek için uğraşacaklarını söyledi.

Ahmet Çakı, lige çok iyi başlayamamalarına rağmen play-off’lara kalmayı başardıklarını ifade ederek, şunları dile getirdi:

“Lige çok iyi başlamadık ama devamında iyi bir hava yakaladık. Önemli galibiyetler alarak play-off’a sekizinci takım olarak girdik. Play-off’un ayrı bir sorumluluğu var. Takım olarak normal sezonun üzerine çıkmamız gerekiyor. Karşımızda çok iyi bir takım var. Böyle bir rakiple oynamak bizim için bir şans. En zorlu ve en formda takımla karşılaşacağız.”

Kendilerini test etme açısında Galatasaray Medical Park eşleşmesinin güzel olduğunu vurgulayan Çakı, “Ciddi ve iyi bir takıma karşı oynayacağımız için çok mutluyuz. İyi bir seri ortaya koymaya çalışacağız. Galatasaray Medical Park, uzun süredir yenilmiyor. Tabi ki kolay bir şey değil ama bir galibiyet alırsak çok iyi olur. Bunu başarmak için sahada olacağız. Hem Galatasaray Medical Park’a hem de play-off’daki diğer takımlara başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Tofaşlı basketbolcu Can Altıntığ da sezon içinde inişler ve çıkışlar yaşamalarına rağmen play-off’lara kalarak hedeflerine ulaştıklarının altını çizerek, “Sezonu daha yukarıda bitirebilirdik ama olmadı ve play-off’a sekizinci girdik. Şu anda sezonun en formda ekibiyle eşleştik. Elimizden geleni yapıp, Tofaş kalitesini ve takım oyununu sahaya yansıtarak galibiyet almak istiyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Galatasaray Medical Park ile Tofaş, serinin ilk maçında 18 Mayıs Cumartesi günü karşılaşacak.