SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

‘F.Bahçeliler şampiyon G.Saray’ı alkışlasın’

Nermin Erşan, bugün oynanacak derbi öncesi; kardeşinin jübilede Fenerbahçe forması giydiğini hatırlattı ve ekledi:

Güncellenme: 09:23, 12/05/2013
‘F.Bahçeliler şampiyon G.Saray’ı alkışlasın’

Gündemdeki alkışlama mevzusuna Taçsız Kral'ın kız kardeşinden ilginç yorum geldi: Metin hayatta olsaydı rakibini alkışlardı. Fenerbahçeliler de şampiyon Galatasaray'ı alkışlasın…

Yıl 1969, günlerden 23 Ağustos… Taçsız Kral'ın İstanbul seyircisine veda ettiği gün… Jübile maçında para atışının ardından iki ezeli rakibin iki dev ismi Metin Oktay ve Can Bartu formaları değişerek maça başladı. Metin Oktay Fenerbahçe, Can Bartu Galatasaray forması giydi. İlk 10 dakikanın ardından Metin ve Can yeniden kendilerine ait formalarla sahadaki yerlerini aldı. Metin Oktay 1-1 biten maçın 55. dakikasında yerini Feridun'a bırakarak jübilesini yaparken, 217 gole imza atan Taçsız Kral olarak son kez tribünleri selamladı… O günün ertesinde İslam Çupi maç yazısında “Beyler bundan sonra bilet almak için birbirinizi boşuna çiğnemeyin. Çünkü burada artık futbol oynanmayacak” sözleriyle uğurladı Kral'ı…

CENTİLMENLİK ADINA…

Metin Oktay'ın jübilesinden 44 yıl sonra… Galatasaray'ın şampiyonluğa ulaşmasının ardından yaklaşık bir haftadır gündemi meşgul eden “Fenerbahçeliler, Galatasaray'ı alkışlasın” polemiğine Taçsız Kral Metin Oktay'ın ablası Nermin Erşan da katıldı. Metin Oktay'ın “Nermo” diyerek hitap ettiği Nermin Erşan, “Benim kardeşim jübilesinde Fenerbahçeli arkadaşlarını kırmayarak sarı-lacivertli formayı giymişti. Metin Oktay Fenerbahçeliler'in yerinde olsaydı şampiyon rakibini alkışlardı. Centilmenlik ve kardeşlik adına Fenerbahçeliler Galatasaraylı futbolcuları alkışlamalı” şeklinde konuştu.

METİN OKTAY’IN SIRRI

Metin yıllarca bizden saklamış. Meğer gizli gizli okuttuğu öğrenciler varmış. Cenaze gününde öğrendik. O öğrenciler Metin'in hayata veda ettiği gün gelip elimizi öptüler… Cenazesinde herkes ağlıyordu. İşte o öğrenciler mezarının başındaydı ama ikinci karısı arabadan inmemişti…

BAYRAK ASMAYA KORKUYORUM

80 yaşındayım ve tek başıma yaşıyorum. Galatasaraylı'yım ama bayrak asmaya korkuyorum. Bazı maçlardan sonra insanlar arabaları ile deli gibi bağırıp çağırıyorlar.

KARŞIYAKALIYIZ!

Nermin Erşan, gururla “Biz İzmir Karşıyakalıyız” diyor ve devam ediyor: Babamız, Atatürk'ün çavuşlarından Hasan Oktay. İsmet Paşa ile de Yamanlar'dan yazlık komşusuyuz.

BEŞİKTAŞ BEĞENMEMİŞTİ

Metin genç milli takımdayken Beşiktaş ile görüştü. Paraya ihtiyacı vardı o zamanlar. 4 bin 500 lira istedi. Onlar da “Sen Recep Adanır mısın ki bu kadar para istiyorsun?” deyince Metin İzmir'e geri döndü. Zaten pek de Beşiktaş'a gitmeye istekli değilmiş. Sonra da çok istediği Galatasaray ile anlaştı.

METİN’E İFTİRA ATTILAR

Metin Oktay'ın askerlik sırasında işlediği bir suçtan ötürü 2.5 aylık bir hapse mahkum edildiği yazılır hep. Toptaşı Cezaevi'nde yatan Metin Oktay 45 günlük ceza sonrasında hapishaneden çıktı. Nermin Erşan o günler için, “Kardeşime bir Albay iftira attı. İntikam almak için de cezaevine yolladılar” diyor. Nermin Erşan fotoğraftaki bu belgeyi de AMK ile paylaştı.

EVE TABUT GETİRDİLER

Nermin Erşan, ilk evliliğini Galatasaray sevdası nedeniyle sonlandıran Metin Oktay için şunları söylüyor: Ah Metin'im. Biz çok çektik Metin'in Galatasaray sevdasından. Metin ayak bileğinden sakattı o dönemde… Fatih'te Galatasaray Apartmanı'nda oturuyorduk. Fenerbahçeli'ler evimizin yakınındaki Fatih Camii'ne giderek tabut almışlar. Bizim eve geldiler. Babam sinirlenince Metin, ‘Baba; biz Galatasaraylı'yız. Bize yakışmaz. Sakın müdahale etmeyin' dedi.

Bahadır ÇOKİŞLER/AMK