SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

1947'de Beşiktaş-AIK Solna mücadelesiyle birlikte Türk futbolunun yükünü çekmeye başlayan İnönü Stadı, Beşiktaş-Gençlerbirliği maçı sonrası futbol sahnesine geçici olarak veda ediyor…

Beşiktaş Futbol Şubesi'nin kurucusu Şeref Bey ve Beşiktaş'ın ilk milli futbolcusu Hüsnü Savman'ın mezarının tam karşısında bir saha… İstanbul'un tam kalbinde, Çırağa Sarayı'nın bahçesindeki o saha Beşiktaş'ın 90 yıllık kullanımı için kiralanmış dönemin futbol mabediydi… Şeref Bey'in açılışını göremeden hayata gözlerini yumduğu saha 1948 yılına kadar Beşiktaş'ın milli küme maçlarına, milli maçlara, sayısız derbiye ev sahipliği yapmıştı. İnönü Stadı inşaasıyla birlikte Beşiktaş'ın antrenman sahası olarak kullandığı Şeref Stadı 1985 yılında miyadını doldurdu, Beşiktaş o günlerden sonra sadece İnönü Stadı ile anılmaya başlandı… O İnönü Stadı ise bugün yeniden hizmete girene kadar son kez bir Süper Lig maçına ev sahipliği yapacak.

Peki 1939 yılından bu yana çeşitli adlarla hitap ettiğimiz, 1949'dan beri Türk futbolunun nice zaferlerine ev sahipliği yapan o stat nelere şahit olmuş, onlara kısaca bir göz atalım…

AÇILIŞI LÜTFİ KIRDAR YAPTI

1939'da stadın temeli atıldı, Dünya Savaşı'nın ardından 1947'de hizmete girdi. Açılışı yapan isim Lütfi Kırdar'dı.

Union Club, Taksim Stadı, Şeref Stadı… İstanbul'daki futbola olan ilgiyi artık karşılayamıyor, şehrin Avrupai standartlarda bir stadyuma ihtiyacı vardı. 1939'da İtalya'dan davet edilen mimar Vietti Violi, Dolmabahçe Sarayı'nın eski ahırlarının bulunduğu yere uygun bir plan hazırladı. Temel, 19 Mayıs 1939'da atıldı. 2. Dünya Savaşı'nın getirdiği sıkıntılar inşaatı engellese de 19 Mayıs 1943'te yeniden bir temel atma töreni yapıldı. Stada, dönemin Cumhurbaşkanı ve Mustafa Kemal Atatürk'ün silah arkadaşlarından İsmet İnönü'nün soyadı verildi. Açılışı dönemin İstanbul valisi ve belediye başkanı Lütfi Kırdar yaptı.

İLK GOL SEBA’DAN

İnönü 27 Kasım 1947'de Beşiktaş ile İsveç'in AIK Solna takımı arasında oynanan maçla açıldı. Bu stadyumdaki ilk golü de o zamanlar Beşiktaş'ın futbolcusu olan ve Kabataş Lisesi'nde öğrenimine devam eden Süleyman Seba kaydetti. Karşılaşma da 3-2 siyah-beyazlıların üstünlüğüyle sona erdi.

PELE VE MARADONA İNÖNÜ STADI’NDA 

Gelmiş geçmiş en önemli iki futbol yıldızı Pele ve Maradona'nın yolları İnönü Stadı ile kesişti. Pele, takımı Santos'un Avrupa turnesi için Fenerbahçe'ye karşı İnönü çimlerine ayak basarken, Sevilla ‘da forma giyen Maradona 1993 yılında Galatasaray'a özel maçta rakip oldu.

İNÖNÜ HAPİSHANESİ!

Türk Sineması'nın en önemli filmlerinden biri hiç şüphesiz Vesikalı Yarim'dir. 1968'de Lütfi Akad'ın yönettiği filmde manav Halil ile pavyon şarkıcısı Sabiha'nın aşk öyküsünü müthiş bir doğallıkla anlatılırken, filmin başrollerini Türkan Şoray ile İzzet Günay paylaşmıştı. İzzet Günay yani Manav Halil'in hapisane sahneleri ise İnönü Stadı'nın koridorlarında çekilmişti…

FİLMLERİ MEKANI

İnönü Stadı, Türk film sektörünün futbolla ilgili her sahnesinde başrol oyuncusu olarak görev yaptı. Özellikle 1960'lardan itibaren kullanılan İnönü Stadı son olarak Yılmaz Erdoğan'ın Neşeli Hayat filminde beyaz perdeye yansımıştı.

İNÖNÜ’DE BASKETBOL MAÇI…

Stadın ze­mi­ni sa­de­ce fut­bol maç­la­rın­da kul­la­nıl­ma­dı. Av­ru­pa Pro­fes­yo­nel Boks Şam­pi­yon­lu­ğu un­van maç­la­rı, ulus­la­ra­ra­sı bi­ni­ci­lik ya­rış­ma­la­rı ve at­le­tizm or­ga­ni­zas­yon­la­rı­nın da dü­zen­len­di­ği stat, 1959 yı­lın­da­ki Av­ru­pa Bas­ket­bol Şam­pi­yo­na­sı o dö­nem­ki adıy­la Mit­hat­pa­şa Sta­dı'n­da ya­pıl­mış­tı. Tür­ki­ye'nin çey­rek fi­nal­de elen­di­ği şam­pi­yo­na­nın ka­za­na­nı ise Sov­yet­ler Bir­li­ği ol­muş­tu.

BEŞİKTAŞ’IN STADI

İnönü Stadı, siyasi etkilerden çok nasibini aldı. Önce İnönü Stadı denildi, ardından Mithatpaşa ismiyle anıldı. Önce Fiyapı sonra da BJK İnönü Stadı oldu.. Kimileri sadece Dolmabahçe deyip geçiştirdi hatta… Ancak o stat için değişmeyen tek bir isim vardı: Beşiktaş'ın Stadı!

BİR KONSER ALANI OLARAK İNÖNÜ

Posterleri duvarlara asılan futbolcular gibi, posterleri duvarlara asılan şarkıcılar da İnönü Stadı'nda boy gösterdi. 1990'lı yılların başında Bryan Adams, Mettalica, Guns N'Roses, Cartel, Michael Jackson, Elton John, Bon Jovi, Scorpions, Madonna, Tarkan, Grup Yorum ve Küçük Emrah gibi grup ve ismin konser verdiği İnönü Stadı sayısız organizasyonda da mekan olarak kullanıldı.

Coşkun ÇELİK / AMK