SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe Spor Kulübü'nün yıllık olağan Mali Genel Kurul toplantısı bugün yapılıyor. Faruk Ilgaz Tesisleri'nde yapılan toplantıda konuşan F.Bahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, pek çok konuda gündem yaratacak çok sert açıklamalarda bulundu.

İşte Yıldırım’ın konuşmasından satırbaşları…

– Aziz Yıldırım ve arkadaşları diğer kulüplerin iç işleri hakkında konuşmadı. Aldıkları, verdikleriyle ilgili bir propoganda yapmadık. 2006’da Denizli’de şampiyonluğu kaybettik. Sonradan anladık ki orada bir şeyler yapılmış.

– Biz F.Bahçeliler her düştüğümüz noktada ayağa dimdik kalktık ve dimdik ayaktayız. Ve bu dikliğimizi de bundan sonraki yıllarda da devam ettireceğiz.

– 2009/10’da son maçı kaybettik. Yine söylentiler başladı. Bakan bile söyledi, şaibe var dedi. Bursa şampiyon oldu ve şaibe kalmadı! F.Bahçe’nin her şampiyonluğa oynadığında hep şike var, teşvik var, F.Bahçe’nin olmadığı dönemde yok ama. Şike ve teşvik incelenecekse 30 yıldan bu yana bu temizliğin başlaması lazım. Eğer F.Bahçe kulübünde benim dönemimde herhangibir yanlışlık varsa ben ceza çekmeye hazırım. Böyle iki aylık düzenle, mahkemeye çıkartılıp karar verilip 1959’dan beri olan Türk sporunun faturası bize çıkarılamaz.

– İki hafta önce G.Saray Başkanı diyor ki, bizim önümüzü kesiyorlar. TFF’ye gidiyor, konuşuyor, kolkolalar… Bu devletin savcıları yok mu? Nerede savcılar? Kendisi itiraf ediyor. Bir şey biliyor ki söylüyor. Savcıları göreve çağırıyorum. 6222’yi gündeme getirmekse, buyrun göreve.

– 2007’de gittik oraya, yağmurlar yağıyordu sahada. O zaman hiç bir şey söylemediler. Bunları insanların vicdanlarına bırakmak lazım.

– F.Bahçe çıksın bakalım havuzdan, F.Bahçe ne alıyor, siz ne alacaksınız? TFF’nin yayın haklarıyla ilgili, şampiyon ve ikincilere verilen yüksekti, aşağıya indirmişler. Bir taraftan UEFA kriterleri, bir taraftan devlete vergi verme… F.Bahçe Kulübü son 10 yılda, 376 trilyon 771 bin 968 TL devlete vergi vermiş. 87 trilyon lira bu sene vergi vermişiz… Ben devleti göreve çağırıyorum. Devlet bütün kulüpleri incelemeli, herkesin durumunu kamouyuna açıklamalı. Kulüplerin denetlenmesi gerektiğini tekrar ifade ediyorum, devleti göreve çağırıyorum.

– Biz büyüdük F.Bahçe’yi geçiyoruz diyorlar, geçmemeniz için bir neden yok. F.Bahçe ne vermiş ne etmiş söylüyor. SPK işinden anlamam… Onun için o konulara girmeden şunu söylemek istiyorum, bunların yaptıkları doğruysa, SPK bize de aynı yolu göstersin, kanuni ise biz de yapalım. Bir tarafan diyorlar ki bu soygunculuk.. Ben bilmiyorum, anlamam.

– Devlet 600 trilyona stadyum yaptı. Aziz Yıldırım ve yönetimi ve F.Bahçe, bu ülke için yapılan bir statsa bunu destekler. Bir defa dahi, F.Bahçe camiasındaki yöneticiler, G.Saray’ın yapmış olduğu stat hakkında bir şey söylemedi. 600 trilyona o stat yapıldı. Çevresine yollar yapıldı, 200 trilyon.. Bedava stada oturdular. Ali Sami Yen ile devamlı konuşuyorlar. Devletle yaptıkları hiç bir protokole uymadılar orada. Kiralarını ödemediler… Devlet hiç bir şey yapmadı. Bizden parayı kesiyorlar… Stadı yaptılar… Burası bizim stat, orası devletin stadı. Bizim stat da bizim değil. Bizim iddiamız, bizim arsamız… Bunlar yetmedi, Telekom geldi, isim hakkını da sattılar.

– Türkiye Kupası’nda zarar ediyoruz. Eğer bu statü devam ederse, F.Bahçe Türkiye Kupasına A2 takımı ile çıkacak, kapatacak. Başından beri söylüyorum. Devletin amatör sporculara yardım etmesi lazım. Biz de bundan mutlu oluruz, amatörlere destek oluruz.

– Amigolar işi… Geçmişte biz de hatalar yaptık. 2004’ün sonuna kadar bunlara destek olduk. ‘Büyük başkan falan diye bağırmayın, istemiyorum’ dedim. Bilet falan kestik… Öyle bir noktaya geldik ki, kendisi reis oldu. Anadolu’da bizim aleyhimize bağırıyorlar. Aslında kendisi F.Bahçeli değil, Beşiktaşlı.

– Karabük maçında ‘şike şike’ diye bağırdı. Bunu öleceğimi bilsem silmem. Bağırırsa o F.Bahçeli değil. Sonra yaptığı hatayı anlayıp, biz öyle söylemedik dediler. Stadın içine meşale attılar. Çek Cumhuriyeti’nde kapıları kırmaya çalıştılar. Portekiz’de bilet alamadılar. Hepsini önledim. En kötü taraf, savcılığa dilekçe verdi… Benim başıma bir şey gelirse Aziz Yıldırım’dan gelir diye.

– Tribünlerde uyuşturucu var! Buradan devlete söylüyorum. Şikayet ediyorum! Alsınlar incelesinler… Tribünde 15-16 yaşında çocuklar var. Ailelere sesleniyorum çocuklarınıza sahip çıkın!

– Aykut Hoca ile devam edeceğiz. Kendisi ile yine konuştuk. Kendisi bir çalışma yapıyor. Kısa zamanda sezon açılmadan bunları halledeceğiz. Gerekli oyuncuları alacağız. Her şeyi yapacağız. Kalktığım zaman F.Bahçeli olduğum için mutluyum. Bir tek şey var, camia olarak doğruları söylemeye devam edeceğiz. Biz samimi konuşalım, olalım. Ben gideceksem giderim de… Politik olmak için bir şey söylemek bizlere yakışmıyor. Onun için söylediğimiz sözün arkasında duralım.

– Hepinizi saygıyla selamlıyorum, iyi ki varsınız.

Yayınlanma Tarihi:13:03,