SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda sezonun 5. yarışı olan İspanya Grand Prix’sinde hafta sonu yarışacak pilotlar, Katalonya Pisti’nde serbest antrenmanlara başladı.

İlk 4 yarış sonrasında 77 puanla pilotlar klasmanında liderliğe yerleşen Red Bull’un Alman pilotu Sebastian Vettel, aracının bu zamana kadarki performansından memnun olduğunu ama kendilerini çok daha iyileştirmeleri gerektiğini söyledi.

Katalonya Pisti’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Vettel, “Sonuçlara bakarsak memnun olmamız lazım ama bu sonuçları nasıl aldığımızı değerlendirirsek, sanırım kendimizi çok daha iyileşmemiz gerekiyor. Bu, bizim temel hedeflerimizden biri” diye konuştu.

Bahreyn’deki son yarıştan sonra verilen 3 haftalık arada her takımın bir adım ileri gidip, aracını geliştirdiğini ifade eden Alman pilot, İspanya yarışında büyük sürprizler beklemediğini dile getirdi.

Vettel, Borussia Dortmund’u tutuyor

Vettel, bir soru üzerine, UEFA Şampiyonlar Ligi finalinde ilk kez karşılaşacak iki Alman takımından Borussia Dortmund’u tuttuğunu belirtti.

Başarılı pilot “Kağıt üzerinde Bayern Münih favori çünkü çok güçlüler ama ben Borussia Dortmund’un kazanması için onlara şans diliyorum” diye konuştu.

Alonso: “Şampiyonanın henüz başındayız”

Pilotlar yarışında lider Vettel’in 30 puan arkasında, 4. sırada yer alan Ferrari’nin İspanyol pilotu Fernando Alonso da Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın çok uzun olduğunu, Katalonya’dan başlayarak daha iyi sonuçlar almak gerektiğini ifade etti.

Alonso, kariyerinde Katalonya Pisti’nde sadece bir yarış kazanmasıyla ilgili de şunları söyledi:

“Burada yarışmak bana her zaman ekstra istek veriyor ama bu baskı değil, sadece iyi iş yapıp, tüm detaylara dikkat etmek için ekstra bir motivasyon. Geçen yıl liderin 1,5 saniye gerisindeydik. Şans ve hava şartlarının etkisiyle bir yarış kazandık ama bu yıl heyecan, araba tamamen farklı. Bu, büyük bir şampiyona çıkarabileceğimize dair bize daha fazla umut veriyor.”

İspanyol pilot, şampiyonanın henüz başında olduklarını vurgulayarak, “Geçen yıllardan edindiğimiz birçok tecrübe var. Vettel’in kendisi bile geçen yıl 43 puanlık farkı çok az yarışta kapatabildi. Aracımızın yeni mekanik parçaları var ve şampiyona başladığından bu yana daha fazla rekabetçiyiz. Burada birincilik için mücadele edemezsek, olabilecek en iyi yerde yarışı tamamlamak istiyoruz. Umarım temiz bir yarış olur” değerlendirmesini yaptı.

Bu arada, Fernando Alonso’nun, Barcelona’daki otelinden çıkışı sırasında bir paparazzi ile tatsızlık yaşadığı bildirildi. Dün yaşandığı iddia edilen olayda, Alonso’nun, Rus sevgilisi Dasha Kapustina ile otelden çıkarken fotoğraflarını çeken bir foto muhabirine saldırdığı öne sürüldü. Jordi Martin adlı paparazzi, Fernando Alonso’nun kendisini duvara doğru itip fotoğraf makinesini yere attığını belirterek, İspanyol pilot hakkında suç duyurusunda bulunduğunu açıkladığı iddia edildi.