SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İngiltere’nin başkenti Londra’da bugün (10 Mayıs) başlayacak dörtlü final öncesinde engelli çocuklara destek vermek için düzenlenen organizasyona katılan Barcelonalı Brad Oleson ve Xabi Rabaseda, CSKA Moskovalı Viktor Khryapa ve Olympiakoslu Kyle Hines, Anadolu Ajansı’nın sorularını yanıtladı.

Dörtlü finaldeki ilk maçlarında ezeli rakipleri Real Madrid’e karşı zorlu bir mücadele vereceklerini belirten Brad Oleson, “Onlar bizi, biz de onları biliyoruz. Zor bir maç olacak. Ama umarım kazanan biz olacağız” diye konuştu.

Şu anda Anadolu Efes’te oynayan arkadaşları olduğunu ve hepsinin İstanbul’u çok sevdiğini ifade eden 30 yaşındaki basketbolcu, “İstanbul ve Türkiye ile ilgili hep güzel şeyler duydum. Neden ileride orada oynamayayım?” dedi.

Bir diğer Barcelonalı oyuncu Xabi Rabaseda ise geçen yıl zor bir yarı final maçı yaptıklarını, bu yıl da Real Madrid’e karşı benzer bir mücadele vereceklerini söyledi.

Rabaseda, geçen yıl yaptıkları hataları Real Madrid karşısında tekrarlamamaya çalışacaklarını ve maçı kazanmak için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.

24 yaşındaki İspanyol oyuncu, “Bir gün Türkiye’de oynamayı düşünür müsün” sorusuna, “Neden olmasın, olabilir” yanıtını verdi.

KHRYAPA’DAN AÇIKLAMALAR

CSKA Moskova’da forma giyen Viktor Khryapa, dörtlü finalin 9 aylık bir sürecin sonu olduğunu ve zihinsel olarak iki maça da kendilerini hazır hissettiklerini söyledi.

Dörtlü finaldeki ilk mücadelelerini Yunan temsilcisi Olympiakos’a karşı vereceklerini hatırlatan 30 yaşındaki basketbolcu, kendi oyunlarına odaklanmaları gerektiğini kaydetti.

Bir dönem NBA’de de forma giyen Rus oyuncu, NBA’deki Türk oyuncuları tanıdığını belirterek, “Avrupa Ligi’nde Anadolu Efes’e karşı yaptığımız maçlarda rakibimizin güçlü bir takım olduğunu gördük. Efes’in burada olmamasına şaşırdım” dedi.

İngiltere’de basketbola ilginin fazla olmamasıyla ilgili bir soru üzerine Khryapa, “Londra’nın en büyük basketbol başkenti olmadığı ortada. Ancak 2012 Olimpiyat Oyunları’ndaki basketbol karşılaşmalarında tribünlerin dolduğunu gördük” diye konuştu.

Olympiakoslu Kyle Hines da olimpiyat oyunlarıyla birlikte İngiltere’de basketbola olan ilginin arttığını, bugünkü CSKA Moskova maçında tribünlerde güzel bir atmosfer beklediğini dile getirdi.

İLK MAÇLAR BUGÜN

Başkent Londra’daki 20 bin kişi kapasiteli O2 Arena’da düzenlenecek Dörtlü Final’de İspanya’dan Barcelona ile Real Madrid, Rusya’dan CSKA Moskova ve Yunanistan’dan Olympiakos takımları mücadele edecek.

Organizasyonun ilk gün maçlarında bu akşam CSKA Moskova-Olympiakos karşılaşması TSİ 19.00’da, Barcelona-Real Madrid mücadelesi ise TSİ 22.00’de başlayacak.

THY Avrupa Ligi Dörtlü Final’inde şampiyon 12 Mayıs Pazar günü belli olacak. Bugünkü maçları kazanan takımlar, pazar günü TSİ 22.00’de finalde karşı karşıya gelecek. İlk maçlarını kaybeden ekipler ise TSİ 19.00’da üçüncülük maçında karşılaşacak.