SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ellibeş büyüktür altı

9 Mayıs 2013

Dakika 17; tehlikeli bölgeye 3. pas girişiminde Eskişehirspor golü buldu.

O sırada ceza sahasında tam 7 Fenerbahçe oyuncusu vardı. Fotoğrafı detaylandırmanın anlamı yok, maçın Fenerbahçe açısından ne denli dağınık ve özensiz olduğunu özetliyor bu kadarı bile.

Gol anına bakıp oyunu okumak diğer tarafını da gösteriyor bize; savunma-hücum arası köprü olabilen tek adam Emre, dün stoperlere en yakın oynayan isimdi. Eskişehir'in savunmayı geride yapması da mevki sadakati göstermeyen Caner, Emre ve hatta Webo'yla birlikte açık kapatmaya çalışan Sow-Kuyt ikilisinin işini iyice zora soktu, alan tanımadı.

Sol koridor

Eskişehir hattı koruyamayan ve biraz baskı görünce geriye gömülen Fenerbahçe'yi yay üstünde az sayıda kısa pas yapıp arkaya sarkmakla tehdit etti, başarılı da oldu.

Fakat son pas tercihlerinde kalite düşük kalınca tabelaya yansıtamadılar bu durumu. Unutulmaması gereken bir nokta var; futbolda en ihmal edilen nokta sol savunma koridoru. Fakat tüm dünyada da bu oyunun en kritik alanı orası.

Ve hal böyleyken Gökhan'ın tek başına koca sezon sergilediği performansa Caner – Ziegler ikilisi tek bir maçta bile yaklaşamadı. Ve Caner ve Ziegler'le birlikte Fenerbahçe'nin son yıllardaki sol alan oyuncularını düşünelim; Ümit Özat, Andre Santos, Carlos ve hatta Uğur Boral. Güvenlik ve katkı sıralaması yapma işini de size bırakıyorum.

Sezonun yanıtı

Dün finale kalındı ama takımların yeni sezon planlamalarına başladığı bugünlerde Fenerbahçe'ye yeni katılacak isimlerde dikkat edilmesi gereken ilk test psikoloji konusunda olmalı.

Ne sezon istatistikleri ne kariyer parlaklığı. Çünkü “büyük takım” unvanını alan kulüplerin hiçbir resmi-gayrıresmi kulvarda bu kadar sık pes etme hakkı bulunmaz.

Aksi takdirde bu sezonki gibi, iyi sonuçlardan sonra bile, her takım karşına ayakta kalmaktan ziyade seni duman etmek için çıkar.

Ve bu mental denge bütün taktiksel dizilişlerden önemlidir. Tabii bu dengede Kocaman'ın rolü de çok önemli. “Büyük” olmak, büyük maçlardan çok sözde “küçük” maçlara da aynı şekilde çıkabilmektir. Skoru kovalamakla, beceriyi kovalamak farklı şeyler. Fenerbahçe bu sezon skoru kovaladı, yer yer tutundu ama beceri kazanılmadı ve film kötü sonla bitti. Özetle; Fenerbahçe bu sene hemen hemen 6 “büyük maçta” iyi oynadı ama toplam 61 maç yaptı. Koca sezonu ve direkten dönen Amsterdam umudunu matematik cevaplıyor; 55 > 6…

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek