SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) tarafından 4’üncüsü düzenlenecek Elmas Lig’de 2012-2013 sezonunun ilk yarışı, 10 Mayıs’ta, Katar’ın başkenti Doha’da koşulacak.

Her birine ”Diamond Race” (Elmas Yarış) adı verilen 14 etap üzerinden organize edilecek ligde, bayanlar ve erkeklerde 16’şar olmak üzere toplam 32’şer branş yer alacak. Yarışların düzenlendiği ülkeye göre bazı branşlar eklenip çıkarılabilecek.

Yarışların her birinde kategorilerinde ilk 3’e giren atletler puan alacak. 14 yarışın sonunda branşında en çok puanı toplayan atlet, şampiyon ilan edilecek. Puan eşitliği durumunda kazanılan yarış sayısına bakılacak. Eşitlik yine bozulmazsa son yarışta en iyi dereceyi elde eden sporcu şampiyon kabul edilecek.

Bir atletin sezon şampiyonu olabilmesi ve ödül alabilmesi için final yarışına katılması zorunlu tutuluyor. Ligde her elmas yarışında kendi kategorisinde ilk 8 sırayı elde eden sporculara para ödülü verilecek. Buna göre 1’inci 10 bin, 2’nci 6 bin, 3’üncü 4 bin, 4’üncü 3 bin, 5’inci 2 bin 500, 6’ncı 2 bin, 7’nci 1.500 ve 8’inci ise bin Amerikan doları para ödülü kazanacak.

Sezon sonunda kendi branşlarında şampiyon olan 32 atlet ise 40 biner Amerikan doları para ödülü alacak.