SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ruhumuz yeter!

G.Saray'ın yıldızı Drogba şampiyonluğun sırrını AMK ile paylaştı. İşte yılın röportajı!
Drogba’yı izlediğimiz için öncelikle dayısı Michel Goba’ya teşekkür etmemiz gerek... Zira Küçük Didier, 5 yaşındayken profesyonel futbolcu olan dayısı Michel Goba’nın yanına, Paris’e gönderilmiş. Belirtmekte fayda var Didier, dayısı Michel’in tavsiyelerine uymasa sağ bekte devam edecekti futbol yaşantısına...

Bilinenin aksine Drogba’nın sarı-kırmızı renklerle tanışması 2013 yılına değil, 1997’ye rastlar. Le Mans’ın altyapısında keşfedilmeyi bekleyen Drogba 1998’den 2002’ye kadar 64 maçta 12 gol kaydeder. 2002 ise Guingamp ile ilk kez Fransa 1. Ligi’nde forma giyer. 45 maçta kaydedilen 20 gol Fransa için hiç de küçümsenmeyecek bir grafik olacak ki 1 yıl içinde Marsilya ile anlaşır Didier Drogba. Şampiyonluk yaşamasa da gol krallığında zirveye oynaması, ülkede ‘yılın futbolcusu’ seçilmesi ve UEFA Kupası finalinde boy göstermesi Drogba’nın şöhretini artırır. Fransa’nın en iyi oyuncusunun, Chelsea patronu Abramovich’in radarına takılması ise uzun sürmez. Temmuz 2004’te Michel Goba’nın yeğeni, dönemin en yüksek bonservis bedellerinden biri olarak gösterilen 24 milyon sterlin karşılığında artık Chelsea’dedir.

2012’ye kadar 3 Premier League şampiyonluğu yaşayan Drogba’nın CV’sine 4 FA Cup, sayısız bireysel ödüller, gol krallığı büyük puntolarla yazılır... 2011-12 sezonunda kendi golüyle gelen Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu ise Ada’ya zirvede ‘elvada’ anlamına gelir. Arkadaşı Anelka ile yaşadığı kısa süreli bir Shanghai Shenhua macerası sonrası ise yolu bir anda İstanbul’a düşer... Sonrası mı? Onu da artık Drogba anlatsın:
OYNAMADIM, OYNAYACAĞIM

G.Saray’daki en iyi maçımı daha oynamadım, oynayacağım... Ocak sonu Şubat başında geldim. Gerçekleri konuşmak gerekirse arkadaşlarımın hakkını yemek istemem. Çünkü ben geldiğimde takım ligde puan farkıyla liderdi ve Şampiyonlar Ligi’nde ikinci tura kalmıştı. Adaptasyonum bu sebeplerden dolayı kolay oldu. Çok uzun bir süreyi futbol oynamadan geçirmiştim. Benim için üst seviyeye çıkmak kolay olmuyor bu sebepten dolayı. Ama şunu bilmelisiniz önümüzdeki sezon çok farklı olacak. İyi bir fizik hazırlıkla çok daha iyi bir Drogba izlettireceğim herkese. Çin ve sonrası benim için bir sene futbola ara vermek gibi oldu. Fakat toparlayacağım. Daha en iyi Drogba’yı G.Saray taraftarına izlettirmedim.
GALATASARAY, TUTKULU KULÜP

Marsilya ile Galatasaray arasında büyük benzerlikler var. İki takım da kozmopolit bir şehirde. Ateşli, takımını ve futbolcusunu kalbinde hisseden taraftarlar var. Ruhu olan kulüpler. G.Saray’a çabuk alışmamdaki en önemli etken de bu zaten. Buradaki ruh beni cezbetti. G.Saray tarihi olan tutkulu bir kulüp.
GOL VARSA SORUN YOK

Gol atmak takım işi. Golü takım için atarsın. Futbolu niye oynuyoruz? Gol atmak için! Burak da onu yapıyor. O atıyor takım kazanıyor. Her futbolcunun kalitelerini ve defolarını iyi bilmek gerekir. Takımı da ona göre kurarsınız. Burak’tan orta sahaya gelip 4 futbolcuyu çalımlayıp, gözleri kapalı pas atmasını bekleyemezsiniz. Her futbolcunun takım için verdiği, vereceği farklıdır. Benim kendi özelliklerim var, Selçuk’un ayrı, Wesley’in ayrı, Umut ayrı.. Güçlü olmak lazım. Herkes rolünü oynar sahada. Biz G.Saray takımı olarak Burak’ın yaptıklarından çok memnununuz.
TEKLİF 2-3 SENE ÖNCE GELDİ

Galatasaray'dan ilk teklif 2-3 sene önce gelmişti. Terim, G.Saray’a ilk geldiğinde bana bir teklifte bulundular. Ama olmamıştı. Transferlerin olabilmesi için çok şartın bir araya gelmesi gerekir. O zaman bu şartlar oluşmamıştı. Sonra oldu. İşte buradayım. Bu sene ise Afrika Kupası sırasında Güney Afrika’da duydum teklifi ve orada kabul ettim.
TERİM VE JOSE SEVİLMEZ ÇÜNKÜ...

Hırsı, isteği olan 25 adamla uğraşmak kolay değildir. Benim her teknik direktörümle ilişkilerim iyi olmuştur. Onlara çok saygı duyarım. Çünkü zor bir işi yaparlar. Hepimiz kulübün başarısı için çalışırız. Fatih Terim de takımına bu hissi veren bir teknik direktör. Birbirimize yardımcı oluyoruz, hepimiz kazanmak istiyoruz. Çok mutluyum Terim’le çalıştığım için. Mourinho ile çok iyi arkadaş olmalarını da şimdi daha iyi anlıyorum. Çünkü ikisi de futbol için doğruları konuşuyorlar. Dışarıdan onların eleştirilmeleri de normal.. Doğru söyleyenler fazla sevilmez!
BURAK DAHA ÇOK ŞEY ÖĞRENECEK

Burak Yılmaz bence daha iyi olabilir, daha iyisini yapabilir. Onda anormal bir potansiyel var. Yaptıkları çok iyi ama daha iyi olabilir. Öğrenmenin yaşı yok. Mesela ben şimdi attığım gollarden daha memnunum. 27-28 yaşımla kıyaslanırsa futbolu daha hissederek oynuyorum. Hala öğreniyorum. O da uzun bir kariyer planlıyorsa kendisine gelişim göstermeli. Hep ileriyi planlamalısınız. Burak da böyle yapmalı. Daha çok öğrenmeli, daha çok gol atmalı.
ARADIĞIMI BULDUM

Buraya gelmeden önce G.Saray benim için iyi bir seçimdi. İyi bir seçim yaptığımı biliyordum. Öyle düşünmesem gelmezdim. Benim için önemli olan, kaliteli ve hedefleri büyük olan bir takımda oynamak, fizik olarak kaybettiğimi geri kazanmak, büyük bir yarışın içine girmekti. Endişelerim olmadan G.Saray’ı seçtim. Aradığım her şeyi burada buldum.
İLK KEZ KONUŞUYORUM

Türkiye’de sizden önce hiçbir gazeteciye röportaj vermedim. Yanıma gelip fotoğraf çektirenler oldu ama ilk kez size konuşuyorum...

Gökmen ÖZDEMİR / AMKSPOR