SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Şampiyonluk Terim’in işi

Geçen sezon kariyerinin 5. lig şampiyonluğunu elde edip en fazla şampiyonluk kazanan teknik direktör ünvanını almıştı.Dün kendi rekorunu yeniledi, 6. kez mutlu sona ulaştı.

Güncellenme: 11:21, 06/05/2013
Şampiyonluk Terim’in işi

Adana’nın futbolcu yetiştiren toprakları Ceyhan'ın altyapısında başlamıştı futbola Fatih Terim. Adana Demirspor'a geçişi, orada yaşadığı şampiyonluk tüm Adana halkının dikkatini çekmeye yetti. Uzun sürmedi. Aynı yıllarda İstanbul'dan Anadolu'ya gidip türkücü keşfeden müzik yapımcıları gibi, İstanbul kulüplerinin gözdesi de Fatih Terim'di. Talat Terim'in oğlu, diğer kulüpleri bir yana bırakıp gönül verdiği sarı-kırmızı renkleri seçti. 1973'te artık göğsünde Demir Yolları'nın değil G.Saray'ın logosunu taşımaya başladı.

1985'teki jübilesine kadar terletti sarı-kırmızılı formayı Fatih Terim. Cemil Turan ile birlikte Türkiye'nin efsanesi oldu. 5 kez Türkiye, Süper ve Başbakanlık kupası kaldırdı ama lig şampiyonluğu bir türlü gelmedi. Onun için “uğursuz” diyenler bile oldu. Ancak Fatih Terim sabırlıydı, yeniden sarı-kırmızılı camiaya geleceği günleri bekledi.

13 YILIN HINCINI ALDI

Forma giydiği 13 yılda yapamadığını 1 sezonda yaptı. 1996-97 futbol yılında şampiyonluğa 2 sezon ara veren Galatasaray'ı ligin zirvesine oturttu. Yetmedi 2, 3 ve 4. şampiyonluklar arka arkaya geldi. 2000 yılındaki UEFA Kupası'yla namı Türkiye'yi aştı ve Fiorentina ile Milan'ı çalıştırdı. 2002'deki ikinci gelişinde lig kupasına uzanamadı ama 2011'de Galatasaray'ın dibe vurmasının ardından camianın istediği oldu ve İmparator bir kez daha Galatasaray'ın başına geçti. Bir sezon önce ligi 8. sırada bitiren takıma Kadıköy'de kupa kaldırttı.

Ve dün… Cezası nedeniyle tribünde olduğu maçta Galatasaray şampiyonluğu garantileyince Türk futbolunda eşine ender rastlanacak bir rekoru, bir kez daha katladı ve “6 kupalı teknik adam olarak” tarihe geçti.

Coşkun ÇELİK / AMK