SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Dün akşam Spor Toto Süper Lig’de matematiksel olarak şampiyonluğu garantileyen Galatasaray’ı değerlendiren Rüştü Reçber, “Bu şampiyonlukta emeği olan, başkan, yönetim, teknik heyet ve futbolcuları tebrik ediyorum. İki yılda iki şampiyonluk yaşadılar. iki yıl önce Galatasaray’ın konumu belliydi. Bunlar bir başarı öyküsüdür. Zorlu yollardan geçip ligin bitimine iki hafta kala şampiyonluklarını ilan ettiler.” dedi.

GÖNÜL İSTER Kİ FENERBAHÇE GALATASARAY’I ALKIŞLASIN

Öte yandan gündeme gelen ‘Fenerbahçeliler, şampiyon Galatasaray’ı alkışlasın’ polemiği ile ilgili olarak eski milli futbolcu, şunları dile getirdi: “Gönül ister ki Fenerbahçeliler Galatasaraylıları alkışlasın. Bazı şeylerin değişmesi lazım. Zihniyetleri değiştirecek insanlar orada. Ancak ortam ve duruma göre hareket ediyorlar. Bu durum tabiki doğru değil. Spora bakış açısının değişmesi açısından bunlar önemli olaylardır. Eğer Fenerbahçeliler Galatasaraylıları alkışlarsa bu olay milat olacaktır. 3-5 yıl içinde çok şey değişebilir.”

BEŞİKTAŞ’IN KALECİ SORUNU

Öte yandan Beşiktaş’ta yaşanan kaleci sorunu hakkında ise Beşiktaş’ın eski kalecisi, “Ben sezon başından beri söylüyorum. Cenk’in oynaması gerekirdi. Belki Cenk oynasa Beşiktaş biraz daha üst sıralarda olabilirdi. Bir kalecinin sezon boyunca 12 puan falan kazandırması gerekiyor. Ama Beşiktaş bu kriterlere uymayan bir kaleci ile oynamıştır. Ekstra birşey katmayan bir kaleci kalede görev yapmıştır. Bu sezon Cenk’e verilmeyen şans Beşiktaş’ın zararına olmuştur. McGregor’a saygım var. Ortam farklı gelmiş olabilir. İstediği performansı gösterememiş olabilir. Sezon başında tercih yanlış yapılmıştır.” dedi.

Sezon başında Beşiktaş Başkanı Fikret Orman’ın kendisi ile devam etmeyecekleri açıklamasını tv’lerden duyduğunu hatırlatan Rüştü, “Başkan 39 yaşında kaleci ile oynamam deyince benim için olay bitmiştir. Medeni bir şekilde oturup konuşarak ayrılık olmadı. Aylar geçtikten sonra kendisi ile oturup konuştuk. Ben olaylara şu gözle bakarım. İnsanlar hep hata yapabilir. Özellikle bu tarz işlerde tecrübe çok önemlidir. Ben bir örnek olayı böyle birşey yapılmaz. İnsanlar yaşayarak tecrübe edinirler. Benim olayımda böyle bir olaydır. Beni göndererek tecrübe edindiler.” diye konuştu.

DERBİLER ÖNEMLİDİR

Hafta sonu Fenerbahçe ile Galatasaray arasında oynanacakz derbi hakkında ise Rüştü Reçber, “Sonuçta iki takımın oynadığı maç derbidir. Derbiye her iki takımda farklı bakar ve kazanmak için sahaya çıkarlar. Galatasaray lig şampiyonluğunu garantiledi belki rahatlama vardır. Ancak şampiyon olsun veya olmasın iki takımda kazanmak için mücadele edecektir. Fair play içinde bir derbi geçsin.” ifadelerini kullandı. Rüştü Reçber, ilerleyen yıllarda teknik adamlık düşünmediğini fakat yine de fikri değişebilir diye lisanslarını aldığını ifade etti. Eski milli futbolcu, Türk futboluna yönetim tarafında hizmet etmek istediğini sözlerine ekledi.