SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Toplantıya Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, yönetim kurulu, divan kurulu ve 2012 yılı aidatlarını yatırmış kongre üyeleri katıldı.

Kongre Divan Başkanlığı’na Erdoğan Tuncer seçilirken, toplantı öncesi salon ve çevresinde güvenlik önlemleri alındı, üyeler üstleri arandıktan sonra salona girebildi. Yeni tüzük taslağında başkanlık süresinin 6 yılla sınırlandırılması, seçimlerin mayıs ayına alınması, yönetim kurulundaki yönetici sayısının 18’den 15’e indirilmesi, mali ve idari yönden yönetim kurulunun ibra edilememesi halinde genel kurulun 30 gün içinde toplantıya çağrılması gibi konular yer alıyor. Öte yandan, yeni tüzük taslağı maddelerine karşı olan muhalif grup, kongre öncesi karşı oldukları maddelerle ilgili bildiri dağıttı.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, mevcut tüzüğün Beşiktaşlıları memnun edecek durumda olmadığını, bu nedenle de tüzükte bazı değişiklikler yapılması mecburiyeti doğduğunu söyledi. Başkan Orman, mevcut tüzüğün seçilenlere büyük serbestlikler tanıdığını ifade ederek, “Kimse unutmamalıdır ki şu anda Beşiktaş yönetimi için en rahat çalışılacak tüzük, bu tüzüktür. Bu tüzük her şeyi yapmaya bize müsaade etmektedir. Yeni tüzük radikal kararlar içermektedir. Yeni tüzükte ibra edilmeyen yönetimin 30 gün içinde seçime gitme zorunluluğu, herkesin kendi döneminin harcamalarını yapabilmesi ve başkanlık süresinin sınırlandırılması gibi konular vardır” ifadelerini kullandı.

Kimsenin genel kurul önüne getirmeye cesaret edemediği yeni tüzüğü gündeme getirdiklerini savunan Orman, “Art niyetli fikrimiz olsa, mevcut tüzük bize her kolaylığı sağlamaktadır. Tek amacımız, en doğru şekilde genel kurulun mutlak hakimiyeti olan bir tüzük oluşturmaktır” diye konuştu.

“SEÇİM KORKULACAK BİR ŞEY DEĞİLDİR. BİR PROJESİ,CESARETİ OLAN VARSA ÇIKAR ADAY OLUR” Yeni tüzük taslağında seçimlerin mayıs ayında yapılması konusuna da değinen Fikret Orman, derneklerin olağanüstü toplantı yapmasının, olağan toplantı yükümlülüğünü ortadan kaldırmayacağı yönünde hükümler bulunduğunu belirtti. Orman, hızlıca genel kurulu yapma durumlarının bulunduğunu ifade ederek, “Kanunlar gereği yapılması gereken bir şeydir. Bizim amacımız da en kısa sürede, hızlı bir şekilde oluşturduğum yönetim kurulunu revize etmektir. Buraya daha katkı sağlayabilecek arkadaşlarımızla beraber, gelecek hafta başlayacak stat yatırımımızla birlikte yeni bir yönetime zaman tanımaktır” şeklinde görüşlerini aktardı.

“Seçim korkulacak bir şey değildir” diyen Orman, “Bir projesi, cesareti olan varsa çıkar aday olur, bu genel kurulun karşısından kaçılacak bir durum değildir” ifadesini kullandı.

Tüzüğün yüzde 95’inin komite tarafından hazırlandığını anlatan başkan Orman, yeni tüzükte değiştirilmesi düşünülen denetleme kurulu üye sayısının 3 yerine 5 olması, aynı kurulun ibrası, üyelik konusunda da yüzde 5 kısıtlama gibi maddelerde ısrarlarının olmadığını kaydetti.