SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beşiktaş Asbaşkanı Levent Erdoğan, Siyah-Beyazlı kulüpte son dönemde yaşanan yönetim kriziyle ilgili açıklamalarda bulundu.

TRTSpor’da yayınlanan Basın Tribünü programına katılan Erdoğan, sadece 1 kez yönetim kurulu toplantısı yapıldığını ve başkan Fikret Orman’ın birkaç kişiyle kulübü yönettiğini söyledi. Deneyimli yönetici ayrıca, kulüp borçlarının 150 milyon Lira şişirildiğini doğruladı.

Erdoğan’ın açıklamaları şöyle;

“Yönetime geldikten sonra herhalde biraz hadiselerin seyrini takip etmek gerekiyordu. Yönetime geldiğimin birinci ayında, ikinci ayında veya üçüncü ayında herhangi bir şekilde ortaya çıkmış olsaydım, her an yapılmış olan bu yanlışlıkların düşülebileceğini düşündüğüm için geç kaldım. Yoksa bir parça da onlara çalışa bilme, düzeltebilme dinleselerdi, zayıf noktalarının düzelmesi anlamına yaptığım ikazlarına netice verir olmuş olmasını bekleme talihsziliğle bugüne kadar geldim. Geldiğimin ayına haftasına birden bire eleştirilerimi yapsam ‘niye yapıyorsuni daha yeni yönetim, zaten zor bir durumda göreve gelindi’ diye sorular sorulmuş olurdu.”

-Hangi konularda sıkıntı yaşadınız? Beşiktaş yönetimi neleri yanlış yapıyor şu an?

“Evvela şunu söyleyeyim ki bu sezon yönetim kurulu toplantısı sadece 1 kere yapıldı. Bir takım şeyler kapılı kapıların arkasında konuşuldu. Bazı yönetim kurulundaki arkadaşlar zaten toplantı yapılmadığı için görüşleri alınmadığı gibi zaten onlara da hiç bir imkan tanınmadı.”

-Yani şunu mu demek istiyorsunuz Fikret Orman sadece birkaç yönetim kurulu üyesi ile kulübü yönetiyor.

“Aynen öyle. Bunun aksini de her halde bir başka kişi de düşünmüyor. Bu benim yalnızca bir taraflı görüşüm değil. Ayrıca bu yönetimdeki bu birkaç kişinin olayı yönetmesi dolayısıyla zaten birçok şeyden haberimiz olmuyordu. Ben Beşiktaş’ın hukuk işlerinden sorumlu kişisiyim. Başkanın söylediğinin aksine hiçbir şey bana danışılmadı. Ve bunlar tamamen harcamaları yapmaları vesayeleri kendi kendilerine götürdüler ve nezaket olarak dahi bana sormadılar. Ondan sonra da dediğim gibi kapalı kapılar arkasında bu işleri götürdüler. Biz de onlara gidip siftinipte şu şu şekilde bu şekilde olaylara müdahale etme nezaketsizliğini kendimizde bulmadık.”

-Sayın Erdoğan siz 1 kez mi katıldınız yönetim kurulu toplantısına?

“Zaten yönetim kurulu toplantısı 1 kez yapıldı katıldım. İcra kurullarına katıldım ben.”

-İcra kurullarına da katılmadığınız iddia ediliyor.

“Yanlış söylüyorlar. Bu doğru değil. 1-2 kere dernekler gününe rastgeldiği için bulunamadım. Beşiktaş Dernekleri’nin geceleri vardı. Bu gecelerde çarşamba günü yapıldı. 2-3 tanesi bu şekilde yapıldığı için bunlarda bulunamadım. Yoksa benim bulunmama gibi bir şeyim söz konusu değildi. Bulundum ama konuşma hakkım olmadı, ben sustum. Konuşmalar yapıldı, can alıcı noktalar gelince 2-3 kez dışarı çıkıp dışarda konuştular, tekrar içeri geldiler.”

-‘Ben istifa etmeyeceğim, Fikret Orman istifa etsin, çünkü yönetimdeki başarısız kişi o’ dediniz. 5 Mayıs’taki kongrede özellikle 2 Haziran’daki seçim kararı eğer tüzükle geçerse o maddeyle ilgili tavrınız ne olacak?

“Ben daha önce de arz ettiğim gibi, bu kongre tüzük değişikliğiyle alakalı yapılmış bir kongre değil. çünkü bir tüzük bir kulübün ana yasasıdır. bunun bütün organlarına danışılması, basına danışılması, akil kişilere danışılması, eski başkanlara danışılması, yöneticilere danışılması yani uzun bir süreçte bir elemeden geçtikten sonra ancak bir tüzük onaylanır. Buradaki hadise divan kurulunun hazırladığı bir tüzük vardı. bu gayet güzel bir tüzüktü, yalnız 87 noktasından delinerek bu hale getirildi. Divan kurulumuzun hazırladığı tüzük bu değil. Tüzük bu şekilde hazırlanmaz.”

-Tüzük birer birer mi oylanacak? İkinci soru bugün Milliyet gazetesinde Beşiktaş Denetleme Kurulu üyesi yeminli mali müşavir Mehmet Küçükince’nin bir açıklaması vardı, Beşiktaş borçları 150 milyon Lira şişirerek gösteriyor diye.

“Mehmet Küçükince Beşiktaş Kulübü’nün denetleme kurulu üyesi ve yeminli mali müşavirdir. Bu onun da yalnız görüşü değildir, tüm denetleme kurulu üyelerinin oturup karar verdikleri ve sonuçta bu şekilde bir hesap yanlışlığının ortaya çıkarıldığının ifadesidir. Bu da yazılı ve imzalı olarak Beşiktaş Başkanı’na ve divanına sunulmuştur. Bu söylediklerim benim söylediklerimi teyit ediyor. Siz 150 milyonu şişiriyorsunuz. Borçları 150 milyon yükseltiyorsunuz, sonra ödedik diye aşağıya indiriyorsunuz.”

-Ernst & Young firmasının yapmış olduğu inceleme sizin elinize geçti mi? O raporda neler yazıyor?

“Bana gösterirler mi… Gösterilmedi, saklandı. Ben de onun için bazılarının istifa etmesi gerektiğini söylüyorum. Kulüpteki yetkililer bunu vermiyor, sırdır diyor. Maalesef olay böyle. Bunun isyanıyla konuşuyorum.”

Yayınlanma Tarihi:23:20,