SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bay Gol, çeyrek asırdır bünyesinde bulunduğu camiaya en önemli Avrupa zaferini yaşatmak üzere. Kulübün tarihine ilk kez yarı final başarısı getiren Kocaman, Benfica'da finalin eşiğinde…

Yıl 1988… Aykut Kocaman; Oğuz Çetin, Turan Sofuoğlu ve Serdar Şenkaya ile birlikte Fenerbahçe'ye adım atmış ancak askerde olduğu için Fenerbahçe'nin kamp çalışmalarını kaçırmıştı. Sezonun ilk maçı Rize'de ve Aykut yedeklerdeydi. Oyuna girdi, 4 gol birden atarak takımın hem Rize'deki hem de o sezonki kaderini değiştirdi….

O Aykut Kocaman, Haziran 2010'dan bu yana Fenerbahçe'nin başında. Çok eleştirildiği Avrupa performansını bu sezon tersine çevirdi ve inanılmaz bir grafik yakalayarak finalin eşiğine kadar geldi.

UEFA Avrupa Ligi'ne adım attığı sırada Aykut Kocaman'ın alabildiği tek galibiyet Vaslui'ye karşıydı.

Kocaman, takım UEFA Avrupa Ligi'nde gruplara kalınca “Ben bu oyunu bozarım” dedi ve sözünü tuttu. Marsilya maçından itiberen 13 maçta 8 galibiyet, 4 beraberlik ve sadece 1 yenilgi aldı.

Kocaman, Fenerbahçe teknik direktörü olarak bugün 22. sınavına çıkacak. Kocaman, Avrupa'daki 21 maçta 9 kez kazandı, 8 beraberlik yaşadı, 4 kez de yenildi.

BUGÜN TERİM’İ GEÇİYOR

Yarı final rövanş maçının Kocaman için farklı bir anlamı var. Daha önce Galatasaray'ın UEFA Kupası kazandığı 1999-00 sezonunda Fatih Terim, Galatasaray'ın başında 17 maça çıkmış 9 galibiyet, 5 beraberlik ve 3 yenilgi almıştı. Kocaman'ın ise bugünkü maç öncesi 17 maçta 9 galibiyet, 2 yenilgi ve 6 beraberliği var. Kocaman bugün 2012-13 sezonundaki 18. maçına çıkarak Fatih Terim'i geçmiş olacak.