SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tarihinin en önemli maçını yarın Portekiz'de oynayacak olan sarı lacivertli takımın ilk maçta elde ettiği 1-0'lık skoru koruyacağı görüşü hakim.

İyi savunma yapan F.Bahçe'nin kendi oyun felsefesiyle mücadele etmesi gerektiğini savunan teknik adamlar, “Fener finale daha yakın” dediler…

TOLUNAY KAFKAS / İYİ SAVUNMA İLE FİNALE 

F.Bahçe'nin Benfica'yı eleyeceğine inanıyorum. İlk maçtaki takım savunmasını ikinci maçta da yaparlarsa final oynayacaklardır. İstanbul'daki ilk maçta sarı-lacivertli takım çok iyi oynamıştı. Umarım bunu yine tekrarlarlar. Bu sezon özellikle Avrupa maçlarında iyi futbol oynayan Fenerbahçe skor avantajı ile sahaya çıkacak. Maçın kilidi takım savunması olacaktır.

RIZA ÇALIMBAY / ‘YÜZDE 51 FENER’ DİYORUM

Türk Futbolu için tarihi bir maç… İlk maçta Fenerbahçe iyi oynadı, bana kalırsa 1-0'dan daha iyi bir sonucu hak etti. Ancak futbol böyle bir oyun. Rövanş çok zor geçecek. Bedenen ve zihnen oyuncuların durumu önemli. Eksikler en büyük handikap. Raul Meireles, Mehmet Topal ve Webo'yu arayacaklardır. Yüzde 51 Fenerbahçe, yüzde 49 Benfica dersek daha doğru olur. Bu tip maçlarda şanslar eşittir.

BÜLENT KORKMAZ / ANAHTAR NOKTA GOL YEMEMEK

İlk maçta elde edilen 1-0'lık skor büyük avantaj. Lazio maçında da aynısını söylemiştim, şimdi tekrarlıyorum. Fenerbahçe gol atarsa ne ala ama atamazsa da ilk yarıyı gol yemeden bitirise final gelir. Maçın anahtar noktası ilk yarıda gol yememek. F.Bahçe'de eksiklerden bahsediliyor. Kesinlikle katılmıyorum. Bu maçta eksik falan olmaz. Kim çıkarsa en iyisini verir sahada.

MESUT BAKKAL / TAKIM HALİNDE DİRENÇLİ OLMALI

Böylesine önemli bir maç öncesinde işin taktiğine girmek doğru değil. Tek dileğim Fenerbahçe'nin tur atlaması. İstanbul'daki gibi oynarsa F.Bahçe kazanıp gelir buraya finale yükselen takım olarak gelir. Benfica her takım için zor bir deplasman. Turun anahtarı takım halinde dirençli oynamak. 90 dakika o direnci sahaya yansıtabilmek. Ki Fenerbahçe bunu yapacaktır.

CEVAT GÜLER / İNANILMAZ ZOR BİR 90 DAKİKA

Top kontrolü çok önemli. F.Bahçe, oyunu yönlendiren taraf olmak zorunda. Tek başına hücum veya tek başına savunma yeterli olmayacaktır. Bunu zaten kendileri de çok iyi biliyorlar. Denge sağlanmak zorunda. Rakibin üstüne gelmesine çok izin vermemeli sarı-lacivertliler. Eksikleri var, ancak kadro geniş. İnanılmaz zor bir 90 dakika bekliyorum. Fenerbahçe sahada elinden geleni yapıp, umuyorum finale çıkar.

BÜLENT UYGUN / 3 KAT FAZLA OYNAMALIYIZ

İlk maçta kaçan golleri Fenerbahçe umarım aramaz. Ancak arayacak gibi gözüküyor. Benfica evinde daha tehlikeli bir takım, Saracoğlu'ndakine nazaran daha farklı oynayacaklardır. Fenerbahçe'nin 90 dakika boyunca çok dikkatli olması gerekiyor. Tarih yazmak için normal oyununuzun 3 katı daha istekli olmanız gerekiyor. 1-0'lık skor çok büyük avantaj değil. Her şeye rağmen Fenerbahçe'ye inanıyoruz. Kazanacaklardır ve ülkemize önemli bir sevinç yaşatacaklardır.

HAMZA HAMZAOĞLU / F.BAHÇE YİNE KAZANACAK

Umut ediyorum Fenerbahçe yine kazanıp, finale kalacaktır. Oyun planını zaten Aykut Hoca çok iyi bir şekilde çizip, gerekeni yapacaktır. Takımı en iyi kendisi tanıyor. Enine boyuna rakibi analiz etmiştir. Benfica'ya gelirsek. Portekiz ekibi ilk maçtaki gibi oynamaz. Gol bulmak isteyecekler. Fenerbahçe'nin ise dengeli oynayacağını düşünüyorum. Oyuncular yüksek konsantrasyon ile mücadele edeceklerdir.

FUAT ÇAPA / 70 DAKİKALIK PERİYOT ÖNEMLİ

Fenerbahçe yine çok agresif, istekli ve akılcı oynamak zorunda. Kontrolü elden bırakmamalılar. Aslında ilk maça baktığımızda, skor en az 2-0 olmalıydı. Belki öyle bir avantajla Portekiz'e gitselerdi, daha rahat olabilirdik. Yine de 1-0 da önemli sonuç. Fenerbahçe'nin futbolu için uygun bir ortam var. Ben finale çıkacaklarını düşünüyorum. Umutluyum. Özellikle ilk 70 dakikalık periyot önemli. Savunmayı ve hücumu bir bütün şeklinde yapabilmek önemli. Umarım güzel olur.

MEHMET ÖZDİLEK / KANARYA KRİTİK MAÇLARIN TAKIMI

Zihnen ve kalben Fenerbahçe'nin finale çıkmasını istiyoruz. Bunu başaracaklarını düşünüyorum. Fenerbahçe kritik maçları iyi oynayan bir ekip. Ancak hiç kolay olmayacak. Pek çok faktörün birlikte iyi olması gerekiyor sahada. Yüzde vermek tabii ki imkansız, fakat sarı-lacivertlilerin avantajlı olduğunu söylemek gerekir. UEFA Avrupa Ligi'nde bir Türk takımının finalde olması, ülke adına önemli.

HAKAN KUTLU / FİNAL İHTİMALİ ÇOK YÜKSEK

F.Bahçe'nin en büyük handikapı kadro ve Portekiz'deki ateşli taraftarlar. Sarı-lacivertliler ideal 11'iyle sahada olamayacak. Orta alanda Meireles ile Mehmet Topal önemli isimler. Yerlerine Selçuk Şahin ile Salih oynayacaktır. Ya da Salih'in yerine tecrübeli Mehmet Topuz da monte edilebilir. İleride Webo'nun olmaması da büyük sorun. Fenerbahçe tam kadro gitseydi, şansı çok daha fazla olurdu. Yine de finale çıkma ihtimalleri yüksek. Kalbimiz onlarla.

Safa Can KONUKSEVER / AMK