SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

5N 1K

Beşiktaş tribünlerinde Orduspor maçında yaşananlar gerilim filmlerini aratmayacak cinsten. İşte tüm detayları ile cumartesi akşamı İnönü Stadı’nda dökülen kanın sır perdesi...

Güncellenme: 09:27, 29/04/2013
5N 1K

NE?

İki taraftarın burunları ve dişleri kırılana kadar, kan revan içinde kalana kadar dövülmesi… Beşiktaş'ın Feda sezonunda feda edilecek şeyler henüz bitmemiş dercesine Orduspor maçı sonrası inanılmaz olaylar yaşandı. Teknik direktör Samet Aybaba'yı protesto eden bir grup taraftara protokol tribünden aşağı inen takım elbiseli üç kişi saldırdı. 2-0'lık galibiyetin de önüne geçen bu olay hala siyah-beyazlı kulüpte gündemin 1. maddesi durumunda.

NASIL?

Demir coplarla… Katlanıp cebe konduğunda 10-15 santimetreyi geçmeyen açıldığında 30-40 santimetreyi bulan dışı plastik içi çelik coplar. Tabii burada asıl soru onlar stada nasıl girdi? Protokol de olsa bu tribüne girenlerin x-ray cizahından geçmeleri gerekiyor. Ancak zanlılar karakoldaki ifadelerinde aramadan geçmediklerini belirttiler. Bu ifade ise olayın gerçekleşmesinde içeriden bir yardım alındığı ya da yapılanların planlı bir saldırı olduğu ihtimalini güçlendiriyor. Görgü tanıkları saldırganların boynunda akreditasyon kartı olduğunu doğruluyor.

NEREDE?

Olayın yaşandığı numaralı tribün, protokol tribünün hemen altı. Basın tribününe de çok yakın. Maça akredite olan ya da sponsor biletleri ile girilen bu bölge öyle herkesin elini kolunu sallayarak girebileceği bir yer değil. Devlet erkanı, ev sahibi ve misafir takım yöneticileri, yöneticilerin ve futbolcuların yakınları ile sponsor firmaların üst düzey isimleri burada ağırlanır. Taraftarları döven kişilerin bu tribüne girmesi ve daha sonra aşağı inmesi rastlantıyla açıklanamaz.

NEDEN?

İlk kritik soru bu; niye? Basın tribününün hemen altında, yani tüm gazetecilerin gözü önünde böyle bir olayı yapmak bile bile lades demekle eş anlamda. Böyle bir riski almak için nasıl bir motivasyon söz konusu? İddialara göre Beşiktaş Futbol Komitesi Başkanı Tamer Kıran, hafta içinde kendisini sert şekilde eleştiren bir diğer yönetici Seyit Ateş'i sindirmek için stada adamlarını sokuyor. Ateş'e gözdağı (!) vermeye gelen takım elbiseli kişiler bu ismin maça gelmemesi üzerine hırslarını taraftarlardan çıkartıyor.

KİM?

Gözaltına alınan üç saldırgandan birinin ismi Rauf Büyük. Büyük'ün polisteki ilk ifadesinde “Tamer Kıran'ın korumasıyız. Küfür edilince biz de dayanamadık” dedi. Yeraltı dünyasıyla içli dışlı olduğu bilinen, spor dünyasından da birçok isimle yan yana görüntülenen Büyük, Kurtlar Vadisi dizisine de bir dönem danışmanlık yapmış bir isim. Gözaltına alınan üç zanlı ile önceki gün tribünde bulunan ancak olaylara karışmayan iki, toplam beş kişinin üç hafta önceki Bursaspor deplasmanına da benzer bir gerginliğe karşı gittikleri öğrenildi. Kıran ise iddiaları, “Ben koruma kullanmam” diyerek yalanladı. Öte yandan Rauf Büyük ve diğer iki zanlı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldılar.

 NE ZAMAN?

Orduspor maçı sonrası gerçekleşen vahşetin zamanlaması da manidar. Tüzük tadil kongresi ve olağanüstü genel kuruldan hemen önce gerçekleşmesi oldukça ilginç. Sezonun bitimine 3 hafta kala yaşanan bu olayların ‘teknik direktör protestosuna tepki' şeklinde yorumlanması mümkün değil.

ORMAN KALEMLERİNİ KIRDI

Yaşananları Umre için gittiği Mekke'de öğrenen Beşiktaş Başkan Fikret Orman'ın çok sinirlendiği öğrenildi. Yakın çevresine “Sorumlular kimse hesap verecekler” dediği belirtilen Orman'ın İstanbul dönüşünde Tamer Kıran, Seyit Ateş ve Levent Erdoğan'ın istifalarını isteyeceği kaydedildi.

Ersoy ÖZDEM / AMK