SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sadece moral

28 Nisan 2013

Her şeyden önce şunu belirtmek lazım; bugün şampiyonluk yarışından kopmasına rağmen İnönü Stadı’nın tribünleri ağzına kadar doluydu.

Akhisar deplasmanında alınan ağır yenilgiye rağmen, siyah-beyazlı taraftarlar, artık gün sayan tarihi İnönü Stadı’nda takımlarını yalnız bırakmadılar.

Bir hafta önceki sonuç, Beşiktaş’ta tüm moral motivasyonu altüst etmiş. Bunu sahaya çıkan futbolcuların ruh halinden, beden dilinden kolayca anlıyorsunuz. Taraftarın maç başında ve maç sonundaki galibiyete rağmen ısrarla istifaya davet ettiği Samet Aybaba; Dentinho, Niang ve Mustafa’lı forvet hattıya takımını sıra dışı bir sistemle sahaya sürdü. Olcay ve Fernandes’i de hesaba katarsak ofansif gücü yüksek bir 11 vardı sahada. Ama ne yazık ki üretkenlik açısından sınıfta kaldılar, etkili olamadılar. Niang’ın fırsatçılığını konuşturduğu gol pozisyonuna kadar Beşiktaş birkaç sağlı sollu atakla rakibini sıkıştırmıştı. Golü yiyen Orduspor kendileri için, Süper Lig’e veda zamanın geldiğini anımsamış olacak ki, bir nebze kıpırdadı; ama bu sadece ufak bir kıpırdanmaydı. Orduspor demişken sezon başında Avrupa Kupaları’na gidecek denilen bu takımın, nasıl bu hale düştüğünü insan akla mantığa sığdıramıyor.

Normalde sezonun en kritik, hayati sınavını oynayan bir ekibin bu denli önemli bir maçta çok daha agresif, çok daha arzulu olması gerekirdi. Ama Karadeniz ekibi için Süper Lig, Beşiktaş maçına çıkmadan bitmiş!

İkinci yarıda futbol adına iki takım da hiçbir şey sergileyemedi, en ufak olumlu bir hareket yoktu. Sadece Pektemek’in yerine giren Oğuzhan, yaptığı bir klas hareket ve attığı golle siyah-beyazlı tribünleri ayağa kaldırdı.

Sezonu 3. bitirmek Beşiktaş için prestij dışında bir anlam ifade etmiyor, bir de yeni sezona daha geç başlamayı sağlıyor. Dün gecenin ilginç notu Beşiktaş’ın gol yememesiydi. Orduspor galibiyeti siyah-beyazlılara sadece moral verdi. İnönü’den boynu bükük ayrılan Orduspor’un ligde kalması için artık futbol mucizeleri bile yetmez.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek