SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Portekizli oyuncunun, Samet Aybaba hakkındaki düşüncelerini AMK açıklıyor: Beşiktaş gibi büyük bir kulüpte, böylesine amatör bir hoca nasıl çalışıyor anlamıyorum.

Beşiktaş’ın en çok tartışılan ismi Samet Aybaba ile takımın yıldızı Manuel Fernandes arasında yaşananları AMK açıklıyor. İşte iki taraf arasında yaşanan gerilimin içyüzü…

‘BÖYLE İDMAN GÖRMEDİM’ 

Sezon başında göreve gelen Samet Aybaba’yla tanışan Manuel Fernandes, Avusturya’daki kampta büyük şaşkınlığa uğrar. Antrenman tekniklerinin ‘taş devri’nden kaldığını dile getiren Fernandes, kariyeri boyunca böyle bir idman programı uygulamadığını itiraf eder. Yakın çevresine sürekli bu konuda şikayette bulunan Fernandes, kendi bireysel antrenörüyle fiziksel çalışmalar yapar. Bu konudaki sıkıntılarını yönetimle de paylaşan Fernandes, geçiştirici açıklamalarla yoluna devam eder. Konu Samet Aybaba’nın da kulağına gider, ikili arasındaki gerilim, gün geçtikçe büyür.

YÖNETİM BASKISIYLA BARIŞ

Bomba, 1 Şubat’ta İnönü Stadı’nda oynanan Kardemir Karabükspor maçında patlar. 71. dakikada Aybaba’nın kararıyla oyundan alınan Fernandes, kulübede hocasının yüzüne bakmaz ve elini bile sıkmaz. Yönetimin baskısıyla ‘suni’ dostluk mesajları verilir… Ama kötü gidişin ardından Aybaba’nın verdiği ‘iki gün kamp yapılacak’ kararı, Fernandes’i çıldırtır. Son yaşanan olaylarla ilgili yakın çevresine dert yanan Fernandes, Samet Aybaba hakkındaki düşüncelerini dört kelimeye sığdırır: Big club, small coach. (Büyük takım, küçük hoca)

ALMEIDA’NIN HEDEFİNDE O VAR

Tıpkı Fernandes gibi, Samet Aybaba’nın varlığından rahatsız olan bir futbolcu daha var: Hugo Almeida

Tıpkı Fernandes gibi düşünen bir Beşiktaşlı daha var: Hugo Almeida… Vatandaşı Fernandes’in düşüncelerine katılan Almeida, Aybaba’nın idman tekniklerini beğenmiyor. Ayrıca sakatlanıp, sezonu kapatmasından da teknik direktör Samet Aybaba’yı sorumlu tutuyor. Hem Fernandes, hem de Almeida’nın sakatlandıktan sonra Portekiz Milli Takımı’nın doktorlarına tedavi oldukları biliniyor.

GÖRÜŞMELERİ AÇIKLAYINCA…

Sezon başında takımdan ayrılmak isteyen Almeida, bu düşüncesini basınla paylaştığı için de Aybaba’ya ayrıca kırgın… Transfer görüşmelerinin kapalı kapılar arkasında yapılması gerektiğine inanan Portekizli, Aybaba’nın tavrına çok bozulmuştu.

Alican ESENCİ/AMK