SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Süper Lig'in bitimine 5 hafta kala ligi zirvede tamamlayabilecek sadece iki aday varken, küme düşme hattında ise düşme endişesi yaşayan ekip sayısı bir hayli fazla.

Artık takımların sadece kendi oynadıkları maçların neticesi değil, diğer maçların neticesi de ligdeki kaderlerinin belirlenmesinde etken oluyor.

Geçen hafta Kasımpaşa rotasyonlu bir kadro ile çıktığı Akhisar karşılaşmasını kaybedince, haftayı galibiyet ile bitirse de Elazığspor'un rahat bir nefes almasına engel oldu. Aynı şekilde Belediye, Karabük ve Gaziantepspor da rakipleri Akhisar'ın kazanması ile sıkıntılı sürece girdiler. Artık belli ki özellikle küme düşme mücadelesi veren takımlar ile oynayacak olan ekiplerin, kadrolarında yapacakları rotasyona bir kat daha fazla dikkat etmeleri gereken haftalara girdik.

FİKSTÜR ÇOK ÖNEMLİ

Mersin İdman Yurdu'nun kümede kalma ihtimalinin mucizelere bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Küme düşecek olan diğer iki takım için ise en yakın ihtimallerden bir tanesi Orduspor. Bu hafta evinde Kasımpaşa ile oynayacağı maç bence ligdeki kaderini belirleyecek. Çünkü bu karşılaşma sonrasındaki maç trafiği bir hayli zorlu. Avrupa kupalarını hedefleyen iki ekip Beşiktaş ve Bursaspor ile oynayacak olması işini hayli güçleştiriyor.

Aynı şekilde Akhisar Belediyespor'un bu hafta evinde oynayacağı Beşiktaş maçından sonra üst üste deplasmanda yapacağı Bursa ve Antalya mücadeleleri işinin ne kadar zor olduğunun kanıtı. Bu da gösteriyor ki kalan maçlar incelendiğinde, Mersin, Ordu ve Akhisar küme düşme hattının en güçlü adayları. Ancak futbolun en güzel yanı sürprizlere açık bir oyun oluşu. Bu takımlarımız istedikleri neticeleri aldıkları taktirde yer değiştirebilecek ekip sayısı bir hayli fazla.

Ligde kalan maçlar ve puan tablosu şöyle bir fotoğraf gösteriyor; Mersin, Ordu ve Akhisar düşer. İstanbul B.B., Elazığ ve Gaziantep düşebilir. Karabük, Sivas ve Trabzonspor düşmez.