SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Samet Aybaba sezon başında verdiği sözleri tutamadı, oyuncularını kameralar önünde eleştirdi, beklenen futbolu oynatamadı. Sonunda taraftarlar da kupasız geçen sezonun faturasını hocaya kesti.

1-GENÇLERE ŞANS VEREMEDİ

Beşiktaş Teknik Direktörü Samet Aybaba göreve geldiğinde en büyük vaadi, genç oyunculara şans tanıyacağıydı. Taraftarın gönlünde taht kurmuş Fabian Ernst ile Ricardo Quaresma'yı gönderdi. Hasan Türk'ü ligin ilk maçında oynattı, bir daha güvenmedi. Muhammed'i gören olmadı. En iyi sezonunu geçiren Necip'i bile kesti, yerine Mehmet Akgün'ü oynattı. Sonuçta gençler bir adım ileri atamadı, Samet Aybaba fark yaratamadı.

2-TAKIMI İYİ ÇALIŞTIRMADI

Siyah-beyazlılar bu sezon sakatlıklardan çok çekti. Herkes sağlık ekibine faturayı kesti. Ancak yaşanan sakatlıkların adale kaynaklı olması dikkatlerden kaçmadı. “İdman programlarında sorun mu var?” diye soranlara hep sert çıkan Aybaba, “Oyuncular iyi çalışmıyor, kendilerine iyi bakmıyor” yanıtını verdi, topu hep öğrencilerine attı. Tanınmamış kondisyonerleri Beşiktaş'ta çalıştırması soru işaretlerini beraberinde getirdi.

3-FATURAYI HEP OYUNCULARA KESTİ

Takımın çıkış yaptığı dönemde tebrikleri kabul eden Samet Aybaba, ligin ikinci yarısında yaşanan düşüş sonrasında tavır değiştirdi. Hata yapan oyuncularını defalarca ilk yarı bitmeden kulübeye çekti, bu durum oyuncular arasında tedirginlik yarattı. Ayrıca her basın toplantısında, “Şikayet etmiyoruz, ama kadromuz çok yetersiz. 12-13 oyuncuyla buraya kadar geldik. Daha ne yapalım” sözleri tepki çekti.

4-TRANSFERDE BAŞARISIZ OLDU

Feda sezonunda Beşiktaş fazla para harcamadı, ancak muslukları da tam anlamıyla kapatmadı. Escude, McGregor, Mehmet Akgün, Gökhan Süzen, Dentinho, Sinan Kurumuş ve Batuhan Karadeniz bu sezon transfer edilen ve verim sağlanamayan oyunculardı. Sene başında alınan ve katkı sağlayan Oğuzhan Özyakup'un transferinde de İbrahim Altınsay'ın önemli pay sahibi olduğu biliniyor. Olcay Şahan transferinde Aybaba'nın rolü büyüktü.

5-OZZIE’YE HEP FIRÇA, HEP FIRÇA

Arsenal’den transfer edilen Oğuzhan Özyakup, sadece Beşiktaş'ın değil, Türkiye'nin de son yıllarda gördüğü en önemli yetenekler arasında yer alıyor. Ancak Aybaba'nın Oğuzhan'a karşı takındığı “Daha futbolcu değil” tarzındaki yaklaşımı ve maçlardaki agresif tavırları dikkatlerden kaçmıyor. Bursa karşılaşmasında sağ kanatta oynatılması da, taraftarlar arasında, “Oğuzhan harcanıyor mu?” paniğine yol açıyor.

6-AÇIKLAMALARI TEPKİ ÇEKİYOR

İnternet sitesi transfermarkt'a göre Beşiktaş, Türkiye'nin en pahalı 3. takımı konumunda bulunuyor. Kadrosunda Fernandes, Sivok, Hilbert, Almeida ve Niang gibi yıldızlar var. Ancak Samet Aybaba'nın her maç öncesinde ve alınan kötü sonuçtan sonra, “Elimizdeki kadro bu. Yapacak bir şey yok. Rakiplerimiz çok güçlü” ifadesini kullanması siyah-beyazlıları isyan ettiriyor. Kötü futbolun da hep aynı nedene bağlanması, Aybaba'ya olan inancın yitirilmesine neden oluyor.

Alican ESENCİ/AMK