SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Taylan Antalyalı’nın bilmediğimiz yönleri ;

Drogba, Sneijder gibi yıldızları kadrosuna katan Galatasaray’ın Taylan Antalyalı’yı gündemine alması, sarı-kırmızılı renklere gönül veren taraftarları şaşırtmıştır. “Kim bu Taylan?” diye soranları aydınlatalım, genç futbolcu hakkında bilinmeyenleri paylaşalım…

Salih Uçan’ı da Türk futboluna kazandıran Buca Akademi, 2010 yılında Nike Premier Cup’ta şampiyonluğa ulaşmıştı. Danimarka’daki turnuvada Taylan Antalyalı ve arkadaşlarını izleme şansı bulmuştum. O turnuvanın finalinde ‘oyuncu fabrikası’ benzetmesi yapılan Porto’yu devirmişti Buca… Daha sonra İngiltere’de de Buca Akademi’yi izleyip, Taylan’ın gelişimini takip etme fırsatı buldum.

O dönemki hocası ve şu anda Altınordu’yu ayağa kaldıran teknik direktör Hüseyin Eroğlu’nun söylediği gibi Taylan ‘gösterişli’ bir orta saha oyuncusu.

Hem sol ayağını hem de sağ ayağını çok iyi kullanıyor. Fiziksel olarak da gayet iyi durumda. “Zayıf ama yetenekli” orta saha oyuncularından değil. Güçlü, aynı zamanda ayağına hakim, kafası hep yukarıda futbol oynayan, her teknik direktörün kadrosunda görmek istediği futbolculardan… Frikikleri çok iyi kullanıyor, iki ayağıyla da hareketli toplarda sert şutlar çıkarabiliyor.

Sessiz, sakin, işine bakan, futbolunu oynayan ve hocasına sorun çıkarmayan bir futbolcu olan Taylan’ın tüm özellikleri, bir anlamda Selçuk İnan’ı anımsatıyor.

Fatih Terim’in de onu neden bu kadar çok istediği, Taylan’ın sorunsuz kişiliği ile üst düzey yeteneklerinden anlaşılıyor. Orta sahada hem savunma, hem de hücum görevlerini başarıyla yerine getirebilen 18 yaşındaki yıldız oyuncu, kendi yaş grubundaki tüm milli takımlarda da başarıyla ülkemizi temsil ediyor.

Alican ESENCİ/AMK

Yayınlanma Tarihi:20:22,