SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Daha önce M'Gladbach maçında 116.5 kilometreyle zirve yapan Kanarya, Roma'daki Lazio rövanşında 124 kilometre koşarak rekorları parçaladı.

Göreve geldiği günden bu yana hep ‘koşmaktan' bahsederdi F.Bahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman… 2010-11'de Daum'dan direksyonu aldığında yaptığı ilk basın toplantısında da koşmanın bir futbol takımındaki önemine değinmiş, hatta usta köşe yazarları tarafından ağır dille eleştirilmişti.

Aykut Hoca görev geldiğinde, Alex'li F.Bahçe bir maçta 100 kilometrenin altında koşuyordu. Hem de sprint sayısı oldukça azdı. Şampiyonluğun geldiği ilk senesinde bu rakamı ortalama 100'e çekmişti Kocaman, hatta maç içinde en fazla 1 veya 2 kez sprint atan Alex'in bu sayısı bile 8'e çıkmıştı.

GEÇEN SEZON 105 KM

Ama o hedefi hep daha yükseğe koydu. Geçen sezonun sonlarına doğru maç başı ortalama 105 kilometre koşan F.Bahçe Futbol Takımı, bu sezon ise Aykut Kocaman'ın koyduğu 125 kilometrelik hedefe artık çok yaklaştı.

Sezon içerisinde koşu zirvesini 4-2 kazanılan M'Gladbach deplasmanında yapan sarı-lacivertliler, Almanya'daki maçta takım olarak 116.5 kilometre koşmayı başarmıştı ve bu da bir rekordu. Fakat bu rekor Lazio deplasmanında tarihe gömüldü.

Öyle ki F.Bahçe, Roma'da oynadığı ve 1-1 bitirerek tur atladığı maçta 124 kilometre koşarak adeta ciğerini patlattı. Yani Kocaman'ın sezon başında dediği “Avrupa standartını yakalamak istiyorsanız 125 kilometre koşmalısınız” sözüne çok yaklaştı F.Bahçe.

İrfan YİRMİBEŞ/AMK