SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Janko ve Emerson için 6.5 milyon euro harcandı; 4 milyon kulüplerin, 2.5 milyon oyuncuların hesabına yattı. Bu iki futbolcu alınmasa, takım hiçbir şey kaybetmezdi fakat şimdi hesap fazlasıyla kabardı!

Geçen sezon Trabzonspor'un yıldızı, hiç şüphesiz Burak Yılmaz'dı. 33 gol atarak ‘Kral' olan Burak, takımını adeta sırtında taşımıştı. Ancak yıldız futbolcu, yazın sözleşmesindeki maddeyi kullanarak Galatasaray'ın yolunu tutmuştu. Burak'ın gidişi taraftarları çok üzse de neticede bordo-mavililer, bu transfer sayesinde 5 milyon euro kazanmıştı. Yönetim de taraftarlara, “Bu parayı en iyi şekilde değerlendireceğiz. Burak'ı aratmayacak yıldızlar alacağız” diyerek resmen söz vermişti. Uzun süren arayışlar sonucunda Portekiz'de karar kılındı. Porto'da forma giyen santrfor Marc Janko ile Benficalı sol bek Emerson kadroya katıldı.

SEZON SONU YOLLANACAKLAR

Bu transferler için Porto'ya 2.4 milyon euro, Benfica'ya da 1.6 milyon euro bonservis bedeli ödendi. Janko ile seneliği 1.5 milyon eurodan 3 yıllık, Emerson ile de seneliği 800 bin eurodan 2 yıllık sözleşme imzalandı. Fakat bu futbolcular Trabzon‘un hiçbir sorununa çare olmadı. “Golcü” diye alınan Janko sadece 1 gol atabildi. Emerson'un ise sol kanatta vermediği açık kalmadı. Tolunay Kafkas tarafından kadro dışı bırakılan ikiliyle sezon sonu büyük ihtimalle yollar ayrılacak. Ancak Burak'tan kazanılan 5 milyon eurodan bile daha fazlasına, ‘şimdilik' 6.5 milyon euroya kadar çıkan bu hesabı kim ödeyecek, işte o belli değil.

OLAN YİNE TARAFTARA OLUYOR

Çünkü bu futbolcuları transfer döneminin son günlerinde apar topar getirip kulübü zarara sokanın kim olduğunu net biçimde bilen yok. Ne başkan Sadri Şener, ne asbaşkan Nevzat Şakar ne de yöneticiler bu transferlerde öne çıkıyor. Ne dönemin teknik direktörü Şenol Güneş, ne de dönemin transferlerden sorumlu genel menajeri Giray Bulak hiç çekinmeden, “Ben izledim, ben aldım” diyebiliyor. Olan yine taraftara oluyor. Onların da elinden, “Bu futbolcular alınmasa takım hiçbir şey kaybetmezdi, hatta 6.5 milyon euro kasamızda kalırdı” diye isyan etmekten başka bir şey gelmiyor.

Son güncelleme: 12:07 15.04.2013