SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Dünyanın en prestijli koşularından biri olan Uluslararası Boston Maratonu, bu yıl kana bulandı. Yaklaşık 20 bin maratoncunun katıldığı yarışın başlamasından dört saat sonra finiş çizgisi yakınlarında kaynağı belirsiz iki patlama meydana geldi.

Patlamaların ardından beyaz bir duman 15 metre yükseğe çıkarken, çok sayıda kişinin kendini yere attığı, bazılarının kol ve bacaklarından ağır yaralandığı görüldü. Maraton için görevlendiren sağlık görevlileri kısa sürede yaralılara, maraton için kurulan sağlık çadırlarına götürüp müdahale ederken, en az altı ağır yaralı çevredeki hastanelere kaldırıldı.

Boston Polisi, yaptığı açıklamada 2 kişinin öldüğünü ve 23 kişinin yaralandığını açıkladı.

OTEL LOBİSİNDE PATLAMA

Patlamanın kaynağı konusunda da çelişkili bilgiler ulaşıyor. Bazı kaynaklar patlamanın bir çöp konteyenerinde meydana geldiğini ileri sürerken, New York Post gazetesine göre ilk patlama Finiş çizgisine yakın Fairmont Hotel'in lobisinde meydana geldi. Terör saldırısı ihtimaline karşı bölgeye terörle mücadele ekipleri gönderildi.

3. BOMBA ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Boston’da yayın yapan yerel 7news kanalı, üçüncü bir patlayıcı düzeneğinin polis tarafından kontrollü bir şekilde patlatıldığını duyurdu.

HAVAALANI KAPATILDI

Boston Havalanı, patlamalar sonrasında güvenlik için kapatıldı.

IRAK VE AFGANİSTAN’DA KULLANILAN BOMBA

NBC, üç farklı kaynağa dayandırarak, patlamaların “IED” yani yol kenarı patlayıcı düzenek tipindeki bombalara benzediğini duyurdu. IED’ler ağırlıklı olarak ırak ve afganistan’da kullanılan ve abd askerlerinin çok sayıda kayıp vermesine neden olan bir patlayıcı düzeneği tipi.

2 ŞÜPHELİ PAKET

New York, Manhattan'da şüpheli iki çanta bulundu.

Yayınlanma Tarihi:22:48,