SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

012-2013 NBA sezonu öncesinde aktif basketbol hayatını noktalayan NBA ve Türkiye A Milli Basketbol Takımı’nın unutulmaz yıldızı Mehmet Okur, San Diego’daki evinde DHA’ya özel açıklamalarda bulundu.

 Okur, basketbol oynadığı yıllarda ailesine yeterli vakit ayıramadığını belirterek, “Şimdi bunun tadını çıkarıyorum. Çocuklarımla bol bol vakit geçiriyorum. Onları okullarına götürüyorum. Yeni hobim olan golf oynuyorum bol bol” dedi.
 “Gelecekte seni yine basketbolun içinde görebilecek miyiz” sorusuna Okur, “Şimdilik bunu söylemek erken, ama ilerisi için düşündüğüm, spor okulu açmak gibi bir proje var kafamda diyebilirim” yanıtını verdi.
 “KOBE’DEN DAHA YAŞLI OLUP BU SAKATLIĞIN ÜSTESİNDEN GELEN OYUNCULAR VAR”
Aşil tendonundan sakatlanan ve yaklaşık 1 yıl parkelerden uzak kalması gündemde olan Los Angeles Lakers’ın yıldız oyuncusu Kobe Bryant’ın sakatlığını değerlendiren Okur, aynı sakatlığı kendisinin de yaşadığını belirterek, “Denver’a karşı oynuyorduk. Sakatlığı geçirdiğim anda ayağım kopmuş gibi hissettim. Özellikle benim gibi kas grubu uzun olan oyuncular için atlatılması çok zor olan bir durum. Kobe çok özel bir oyuncu, onda her zaman kazanma hırsı hep ön plana çıkmıştır. Birçok kere karşı karşıya oynadım onunla. All-Star olduk beraber. Benim zamanımın en önemli oyuncusu. Burada artık onu uzun bir süreç bekliyor. Sabırlı olmalı. Ameliyat sonrası çok hassas bir dönem. Dokuların iyileşmesi vakit alan bir süreç ve devamlı dinlenmeniz gerekiyor. Ondan daha yaşlı olup bu sakatlığın üstesinden gelen oyuncular var. Ben de iyileşmiştim tam olarak. Onun buradaki en büyük avantajı kas yapısının uzun olmayışı. İyileşme süreci daha kısa sürede olacaktır tahminimce. Bir an önce iyileşmesini ve eski Kobe olarak parkelere dönmesini diliyorum. Onun hem rakibi, hem de dışarıdan seyreden bir basketbol seyircisi olmak çok güzel” diye konuştu.

Kobe’nin son yıllarda giymiş olduğu kısa destekli maç ayakkabısının bu sakatlıkta rol oynayıp oynamadığıyla ilgili bir soru üzerine Okur, “Bunun bu sakatlıkla bir ilgisi olduğunu zannetmiyorum. Bende bu sakatlığı yaşadığımda uzun destekli ayakkabı giyiyordum. Bu sakatlığın sebeplerinin başında vücudunuzun, yaşınızın ilerledikçe maçlar ve antrenmanlar sonrasında yeterli recovery dönemini yapamaması. Fazla zorlama ile birlikte çok süre alıyorsanız belli bir dönemden sonra bu tip kas sıkışmaları ve yırtık gibi sakatlıklar da başlıyor. Bu profesyonel spor yapan herkesin bir çeşit yaşadığı bir durum” dedi.

“Kobe, parkelere dönüşünde yine eski Kobe olabilir mi” sorusuna ise Mehmet Okur, şu yanıtı verdi:

 “Öncelikle bahsettiğimiz oyuncu Kobe Bryant. NBA’de bütün başarılara imza atmış bir oyuncudan bahsediyoruz. Üst düzey bir yetenek. Onun gibi oyuncular her zaman kendilerini aşmak ister. Bu da onları zorlamaya iter. Yılların verdiği tecrübeyi taşıyor Kobe. Burada sormamız gereken soru şu olmalı; döndüğünde yüzde yüzü vermeyi kafasında hissedebilecek mi? Eğer bunu çıkıp yapabilirse, bence devam eder. Ama bunun yüzdesi düşük olursa o zaman o kararı o verir. Bu tip oyuncular için yıldız kalmak ve öyle bitirmek kariyerleri için çok önemlidir.”
“DOĞUDA MIAMI, BATIDA OKLAHOMA FAVORİM”
 Mehmet Okur, NBA Play-Off’larında favori gördüğü takımları ise şöyle değerlendirdi:
 Doğuda Miami favorim. Çok güçlü bir ekip. İyi basketbol oynuyorlar, oturmuş sistemleri var. Batıda ise Oklahoma favori gözüküyor. Bu iki takım arasında görüyorum finali.”
Yayınlanma Tarihi:13:28,