SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bileğinin hakkıyla

12 Nisan 2013

İstanbul'daki maçta tur için en ideal skor sayılabilecek 2-0'ı elde etmiş olan Fenerbahçe çok büyük bir hata yapmazsa yarı finali görmesi işten bile değildi. Geçtiğimiz pazartesi günü ezeli rakibi Roma ile bir derbi oynayan Lazio dünkü oyununa bakıldığında motivasyonunun büyük bölümünü bu karşılaşmada harcadığı görülüyordu. İtalyanlar da İstanbul'daki skorun etkisiyle biraz umutsuz gibiydiler. Aykut Kocaman'ın Fenerbahçe'ye uygulattığı oyun sistemi de bu avantajı koruyabilme adına en ideal saha dizilişiydi. Rakibin hücum kanallarını istisnasız tıkayan sarı-lacivertliler, İtalyanlar'a organize olma fırsatını tanımadı.

LAZIO’NUN SUNİ BASKISI

Lazio 90 dakika boyunca baskın taraf gibi gözüktü. Ancak bu sadece bir görüntüydü. Çünkü ev sahibinin baskısı suniydi, sonuca gidecek düzeyde değildi. Fenerbahçe ilk yarı boyunca Lazio'yu çok güzel uyuttu. İkinci yarıda özellikle sağdan Candreva'nın bindirmeleriyle etkili olan mavi-beyazlılar golü de böyle bir deneme sonrasında buldu. Belli ki Türk futbolunu yakından tanıyan Petkovic, F.Bahçe'nin en zayıf halkası olarak Ziegler'i görmüş. Yenilen gol sarı-lacivertlilerde kısa süren bir panik havası oluşturdu. Ama Kocaman'ın takımı çabuk toparlandı.

GERİ SAYIM BAŞLADI

Müthiş bir pas organizasyonuyla ilk kez bu kadar etkili geldikleri Lazio kalesinde son sözü Caner Erkin söyledi. Bu vuruş Fenerbahçe'nin taa Amsterdam'dan duyulabilecek zafer çığlığıydı. M.Gladbach ile İstanbul'da oynanan formalite maçı dışında UEFA Avrupa Ligi'nde 12 maçta yenilgi yüzü görmeyen sarı-lacivertliler bileğinin hakkıyla yarı finale kalmayı başardı. Fenerbahçe'nin önünde tarihe geçmek için artık 3 maç var, topu topu 270 dakika… Çoğu gitti azı kaldı. Artık hayal gerçeğe dönüşmek üzere… Bu arada insan şunu düşünmeden edemiyor. Biri, henüz 3 ay önce Karabükspor yenilgisinin ardından Aykut Kocaman'ın istifasıyla büyük bir krizin içine giren Fenerbahçe'nin aynı hocayla Avrupa'da yarı final oynayacağını söylese herhalde dokuz köyden kovulurdu. Futbol dengelerin bir anda değişebildiği ne kadar garip bir oyun değil mi?

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek