SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Şimdiye kadar bazı maçlarda herkes tarafından eleştirilen bir adam vardı. Oyuna katkısı özellikle ligin 2. devresi başladığında düşmeye başlayan ve son birkaç haftaya kadar toparlanamayan Dirt Kuyt. Kuyt'ın karşı karşıya kaldığı eleştiriler, diğerlerinden farklıydı ama; herkesin sözlerinde yergiden çok sitem vardı. Peki neden? Neden Kuyt, hiç kimseye doğru dürüst “eleştirme” imkanı vermeyen bir adam? DIRK Kuyt, Fenerbahçe'de 15 gol attı. Bu gollerin sadece ama sadece 1'i ilk yarıda 1'i de 64. dakikada geldi. Diğer 13 golü 65. dakikadan sonra attı Kuyt. 15 golün 7'si ise 75'ten sonra tabelaya yazıldı. Ve Kuyt'ın attığı gollerin 5'i ya skoru eşitledi ya da galibiyeti getirdi.

DOĞAL,GERÇEK VE SAF…

Konuyu daha iyi anlamak için oyuna döktüğü somut istatistikler dışında Liverpool'u yakından takip edenlerin Kuyt'ın gidişine dair dillendirdiği yorumlar da önemli tabii ki. Bu takipçilerin birçoğu elbette İngiliz futbolseverler ve yazarlar. Takımdan ayrılacağı konuşulurken, ESPN'de yayınlanan bir yazıda Kuyt'la ilgili şu cümleler geçiyordu;

“Diğer yıldızlar gibi sahada şov yapıp ‘komutancılık' oynamadı.”

“Asla kameraların önünde farklı bir karakter sergilemedi.”

“Neredeyse hiçbir zaman maçın önüne geçmedi.”

“Sahadaki görevlerinin değiştirilmesinden ve yedek kalmaktan hiç şikayet etmedi.”

“Kuyt, hiçbir zaman harika yetenekleri olan bir adam olmadı ama sürekli özveri sergileyerek kendi yeteneklerinin bile üstüne çıkmasını bildi.”

“Onun gol sevinçleri bile tribün ya da televizyondan izleyen herkese sanki o sahada sevinen kişi kendisiymiş gibi hissettirdi; doğal, gerçek ve saf…”

SON DÜDÜK ÇALANA KADAR

Bir röportajında Kuyt, kızı Noelle'nin Liverpool yerlilerinin dili olan Scouse'yi konuştuğunu söylüyor, Liverpool'dayken ülkesi Hollanda'yı pek özlemediğini ve ara ara gittiklerini belirtiyordu…

YANLIŞ PAS ATABİLİR AMA…

Kuyt’ın sahadaki performansını, yanlış pas ve dripling tercihlerini eleştirebiliyorsunuz. Fakat asla diğerleri gibi ‘maç seçiyor, sahada kayboluyor, sorumluluk almıyor' tarzı sözlerin adresine koyamıyorsunuz. Çünkü tribündeki taraftarlar Kuyt deyince bir şeyden emin; sahada son düdük çalana dek vazgeçmeyen ve onlar gibi savaşan biri var.

LIVERPOOL’A DA 24 MAÇ KAZANDIRDI

Kuyt’ın istatistiklerindeki ilginç bir nokta her şeyi doğruluyor. Hollandalı, Liverpool'da attığı 71 golün 24'ü maçı kazandıran gollerdi. Bu 71 golün 10 tanesi 80. dakikadan sonra, 24 tanesi de 75'ten sonra, yani herkesin fiziksel ve mental olarak oyundan düşmeye başladığı, maçın kaderine razı olunan dakikalar… Peki Fenerbahçe'de nasıl durum?

Kaan KOÇ / AMK

 

Yayınlanma Tarihi:10:17,